عضو انجمن فولاد ایران با بیان اینکه تولیدکنندگان ایرانی هم اکنون با کمبود نقدینگی و تولید با ظرفیت پایین مواجه هستند، گفت: اگر مطابق استانداردها، هر کارخانه باید برای سه ماه آینده خود مواد اولیه داشته باشد، هم اکنون برخی کارخانجات تنها برای ۱۰ روز آینده خود مواد اولیه تهیه می کنند؛ چراکه نیاز به نقدینگی بالایی دارد.

بهمن قاسمی روز جمعه گفت: سال ۹۴، سال خوبی برای فولادی ها نخواهد بود و مجموعه شرایط نشان می دهد که سال آینده وضعیت مناسبی بر فولاد حاکم نخواهد بود، چراکه تجارت جهانی بر روی آن تاثیرگذار است.

وی اضافه کرد: در چنین شرایطی که بازارهای جهانی فولاد نیز وضعیت چندان مناسبی ندارند، چنانچه تولیدکنندگان ایرانی بتوانند سبد محصولات خود را تنوع بخشند، به طور قطع می توانند از این بحران عبور کنند، اما در مجموع، سال آینده، سال خوبی برای فولادی ها نیست؛ البته امیدواریم اوضاع از شرایط فعلی بدتر نشود.

این عضو انجمن فولاد ادامه داد: با مجموعه شرایطی که حاکم شده است، وعده رسیدن تولید فولاد به ۴۵ میلیون تن عملی نیست و در خوشبینانه ترین شرایط می توانیم ۲۰ میلیون تن فولاد تولید کنیم.

وی سپس در خصوص احتمال وجود رقابت منفی بین تولیدکنندگان فولاد در بازارهای داخلی و جهانی، تصریح کرد: رقابت منفی وجود ندارد و در بازار اکنون شرایط به گونه ای است که تولیدکنندگانی که توانایی بقا دارند، در بازار ماندگار هستند و واحدهای کوچک، غیراقتصادی شده اند.

به گفته قاسمی، توانایی ذوب و نورد و فولاد در کشور ۱۶ میلیون تن است درحالی که اگر بر اساس کشورهای نیمه توسعه یافته بخواهیم سرانه مصرف ۲۵۰ کیلوگرمی داشته باشیم، نیاز به ۲۰ میلیون تن احساس می شود. این در حالی است که دولت سیاست های انقباضی به کار گرفته ا

دسته بندی شده در:    
پرینت متن