به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمدرضا نعمت زاده روز سه شنبه در حاشیه همایش چشم انداز صنعت فولاد ایران با نگاهی به بازار به خبرنگاران، افزود: اقدام دولت با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور پشتیبانی از تولیدات داخل صورت می گیرد و در سال جاری نیز غیر از اقلامی که در داخل کمبود وجود دارد و با ارز مبادله ای انجام می شود، واردات با ارز آزاد صورت می گیرد.

پیش از این فولادسازان عضو انجمن فولاد ایران به خبرنگاران گفته بودند، واردات بی رویه تولیدات فولادی به منزله یک سونامی برای بازار داخل محسوب می شود و واردات از کشورهای چین، اوکراین و روسیه تهدید جدی برای تولید داخلی است، درحالی که کشورمان نیازی به واردات تولیدات نهایی این فلز راهبردی ندارد.

پیش از این جعفر سرقینی معاون امور معادن وصنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته بود: سالانه حدود پنج تا هفت میلیون تن تولیدات فولادی وارد کشور می شود.

بهرام سبحانی رئیس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران پیشتر گفته بود: اکنون تقاضا در بازار فولاد کشور افزایش نیافته و تولیدکنندگان داخلی به راحتی می توانند نیاز فعلی را تامین کنند.

براساس آمار انجمن جهانی فولاد ، ایران در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۶٫۳ میلیون تن فولاد خام تولید کرد که موجب کسب جایگاه چهاردهم جهان و رتبه اول خاورمیانه شد.

دست اندرکاران فولاد کشور معتقدند: هزینه های تولید در ایران بسیار بالا و در نتیجه قیمت نهایی فولادگران تر از محصولات وارداتی است، بنابراین برای رفع معضل افزایش هزینه های تولید، درخواست های متعددی از سوی تولیدکنندگان به بخش های مختلف ارسال شده و در انتظار نتیجه نهایی است.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به تازگی اعلام کرد: طی ۹ ماهه سال جاری تولید شمش فولادی توسط بخش خصوصی به بیش از ۱٫۴ میلیون تن رسید که بیش از ۱۱ درصد این رقم سهم تولید آذرماه بود.

بخش خصوصی در دوره فروردین تا آذرماه سال جاری یک میلیون و ۴۴۵ هزار و ۳۵۰ تن شمش فولادی تولید داشتند که سهم آذرماه گذشته ۱۶۸ هزار و ۲۰۰ تن بود.

برپایه اطلاعات مربوطه، جمع کل تولیدات فولادی بخش خصوصی در دوره ۹ ماهه امسال به رقم سه میلیون و ۹۲۴ هزار و ۳۵۰ تن رسید که از این رقم بیش از ۶۰ درصد آن مربوط به تولید میلگرد بود.

میزان میلگرد تولید شده طی دوره این گزارش توسط بخش خصوصی دو میلیون و ۳۸۹ هزار و ۳۰۰ تن و سهم آذرماه بالغ بر ۲۶۰ هزار و ۲۰۰ تن بود.

تولید فولاد خام کشور طی ۹ ماهه امسال به بیش از ۱۲٫۶ میلیون تن رسید که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۲ رشد ۶ درصدی داشت.

همچنین ۹ ماهه امسال ۱۳ میلیون و ۱۸ هزار و ۴۳۶ تن تولیدات فولادی از جمله ورق گالوانیزه، میلگرد، تیرآهن، ورق گرم، لوله، کلاف، ورق عریض و غیره در کشور انجام شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۳٫۶ درصد رشد نشان می دهد.

تولید فولاد خام کشور در سال گذشته به ۱۵٫۶ میلیون تن رسید و مجموع تولیدات فولادی نیز ۱۶٫۵ میلیون تن ثبت شد.

منبع خبر : ایرنا

دسته بندی شده در:        
پرینت متن