سازمان زمین شناسی آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود ایران را از نظر تولید سنگ آهن در سال ۲۰۱۴ میلادی در رده نهم بزرگترین تولیدکنندگان این ماده معدنی در جهان قرار داد.

براساس گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS) که به تازگی منتشر شده است، ایران با تولید ۴۵ میلیون تن سنگ آهن در سال ۲۰۱۴ میلادی رده نهم بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن جهان را در سال گذشته میلادی به خود اختصاص داد.

چین با تولید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تن با اختلاف زیاد نسبت به سایر کشورها عنوان بزرگترین تولیدکننده سنگ آهن جهان را در اختیار دارد. استرالیا با تولید ۶۶۰ میلیون تن و برزیل با تولید ۳۲۰ میلیون تن رده‌های دوم و سوم را در این زمینه به خود اختصاص دادند.

همچنین کشورهای هند با تولید ۱۵۰ میلیون تن، روسیه با تولید ۱۰۵ میلیون تن، اوکراین با ۸۲ میلیون تن، آفریقای جنوبی با تولید ۷۸ میلیون تن، آمریکا با تولید ۵۸ میلیون تن و ایران با تولید ۴۵ میلیون تن رده‌های چهارم تا نهم این رده‌بندی را بدست آوردند. کانادا با تولید ۴۱ میلیون تن نهم شد و قزاقستان و سوئد نیز به صورت مشترک با ۲۶ میلیون تن تولید رتبه دهم را کسب کردند.

به گزارش استیل ایران به نقل از ماین نیوز، براساس اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا، تولید سنگ آهن ایران در سال ۲۰۱۴ معادل پنج میلیون تن نسبت به تولید سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است. سهم ایران از تولید جهانی سنگ آهن در سال قبل به حدود ۱٫۳۹ درصد رسید.

همچنین تولید جهانی سنگ آهن در سال گذشته میلادی بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۲۰ میلیون تن اعلام شده که این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی معادل ۳ میلیارد و ۱۱۰ میلیون تن اعلام شده بود.

آنطور که سازمان زمین شناسی آمریکا در گزارش خود اعلام کرده مجموع ذخایر جهانی سنگ آهن خام بیش از ۸۰۰ میلیارد تن برآورد می‌شود که این میزان ذخیره حاوی متجاوز از ۲۳۰ میلیارد تن آهن است.

براساس آخرین آمارهای منتشر شده تولید سنگ آهن واحدهای بزرگ کشور شامل (جلال آباد، چادرملو، سیرجان، مرکزی، میشدوان، گل گهر، سنگان و فلات مرکزی) در ۱۰ ماهه سال جاری به ۲۸ میلیون تن رسید. البته به این رقم باید تولید معادن بخش خصوصی را نیز افزود که تاکنون امسال آماری در این زمینه منتشر نشده است.

آخرین بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد میزان ذخایر قطعی و احتمالی سنگ آهن ایران به ترتیب بالغ بر دو میلیارد و ۵۸۵ میلیون تن و چهار میلیارد و ۵۲۲ میلیون تن شده است.
منبع:انجمن تولیدکنندگان فولاد

دسته بندی شده در:
پرینت متن