بر اساس نتایج اولیه طرح جامع فولاد، برای تامین برق که شامل راه اندازی نیروگاه و همچنین احداث خط و پست انتقال برق است باید بیش از ۵٫۶ هزار مگاوات ظرفیت جدید برای صنعت فولاد ایجاد شود. در حال حاضر میزان مصرف سالانه برق در صنایع فولاد به بیش از ۲۱هزار میلیون کیلووات ساعت می رسد که این رقم نزدیک به ۱۰درصد از کل برق مصرفی کشور محسوب می شود.
از سوی دیگر آب مورد نیاز سالانه طرح های فولاد و زنجیره مرتبط با آن به ۲۹۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید این در حالی است که هم اینک میزان مصرف آب در بخش فولاد ۱۶۰ میلیون متر مکعب است. کل مصرف سالانه آب در کشور به ۹۵ میلیارد متر مکعب می رسد که ۱۷صدم درصد از این رقم در بخش فولاد مصرف می شود.

به گزارش استیل ایران به نقل از فولاد نیوز، همچنین تامین گاز برای طرح های فولادی که عمدتا با روش احیای مستقیم فعالیت می کنند از جایگاه ویژه ای برخوردار است به این دلیل که در تولید فولاد به این روش، گاز به عنوان ماده اولیه برای احیای آهن استفاده می شود. در حال حاضر میزان مصرف گاز کارخانه های فولاد نزدیک به ۸ میلیارد متر مکعب است که این رقم ۸دهم درصد از کل مصرف گاز کشور را در بر می گیرد. در حال حاضر میزان مصرف سالانه گاز در کشور از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب هم عبور کرده است.
در طرح جامع فولاد پیش بینی شده برای دستیابی به هدف اصلی ۵۵ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد خام، میزان مصرف گاز به ۱۸ میلیارد مترمکعب خواهد رسید که اندکی بیش از ۲دو برابر میزان مصرف فعلی صنعت فولاد به شمار می آید.
در طرح جامع فولاد بیش از ۸٫۴ میلیارد یورو فقط برای بخش انرژی (برق، آب و گاز) سرمایه مورد نیاز است که ترتیب سهم برق معادل ۵میلیارد و ۱۷۰ میلیون یورو و سهم آب ۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون یورو است و برای تامین گاز یک میلیارد و ۲۰ میلیون یورو سرمایه مورد نیاز است.

منبع:انجمن فولاد سازان

دسته بندی شده در:    
پرینت متن