فولاد نیوز: سخنگوی کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با انتقاد از اینکه وزیر صنعت،معدن وتجارت تاکنون برنامه،راهبرد و استراتژی مشخصی برای اداره حوزه صنعت و معدن ارائه نکرده است،گفت: نعمت زاده، وزیر صنعت،معدن و تجارت انگیزه جدی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی ندارد و نمی تواند سهم تولید و صنعت از منابع دولتی را محقق کند.

به گزلارش«فولاد نیوز»، روح الله عباسپور با انتقاد از اینکه هیچ حمایت جدی از ناحیه وزارت صنعت،معدن و تجارت نسبت به تولید کنندگان مشاهده نمی شود،گفت: در واقع از زمان حضور نعمت زاده در وزارت صنعت،معدن و تجارت علی رغم اینکه گفته می شد ایشان پدر صنعت و معدن است و صنعت را می شناسد تحول خاصی در وضعیت تولیدکنندگان این بخش بوجود نیامده است.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی افزود: علی رغم اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس بارها از وزیر صنعت،معدن و تجارت بر تدوین برنامه و راهبرد و استراتژی ویژه بخش صنعت و معدن تاکید کرده متاسفانه هنوز این کار انجام نشده و راهبرد و برنامه بخش صنعت هنوزاعلام نشده است.

سهم ۱۰ درصدی صنعت از ورودی صندوق توسعه ملی محقق نشده است

سخنگوی کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با انتقاد از اینکه وزیر صنعت،معدن و تجارت نمی تواند حقوقی که برای تولیدکنندگان در قالب قانون در نظر گرفته می شود را عملیاتی کند،تصریح کرد: به عنوان مثال هنوز سهم ۱۰ درصدی صنایع و معادن از ورودی صندوق توسعه ملی در قانون بودجه سال ۹۳ و همچنین سهم ۱۰ هزارمیلیارد تومانی صنایع از درامدهای هدفمندی یارانه ها محقق نشده است.

عباسپور تاکید کرد: به نظر می رسد در وزیر صنعت،معدن و تجارت انگیزه جدی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی مشاهده نمی شود چرا که در طول ۲ سال گذشته هیچ کارخانه ای که اگر تعطیل بوده راه اندازی نشده و اگر با ظرفیت پایین کار می کرد افزایش ظرفیت نیافته است و اتفاق خاصی در حوزه صنعت رخ نداده است.

۶۷ درصد مشکلات صنعت بحث نقدینگی است/نعمت زاده نمی تواند سهم تولید و صنعت از منابع دولت را بگیرد

وی با بیان اینکه ۶۷ درصد مشکلات صنعت کشور مربوط به بحث نقدینگی می شود،افزود: مجلس در بودجه یک بخش نقدینگی را پیش بینی کرده ،همچنین دولت منابعی را در صندوق توسعه ملی دارد و علاوه بر آن در بحث هدفمندی یارانه ها هم نسبت به آزادسازی قیمت حاملهای انرژی اقداماتی در حال انجام است و دولت دریافتی دارد، اما با این وجود وزیر نمی تواند سهم تولید و صنعت را از این منابع بگیرد.

به گزارش خانه ملت، عباسپور تصریح کرد: حمایت و پیگیری جدی از سوی مسئولان وزارت صنعت،معدن و تجارت در خصوص حل مشکل نقدینگی صنایع و واحدهای تولیدی این بخش مشاهده نمی شود به همین علت می توان گفت حوزه صنعت در زمان حضور وزیر و مسئولان فعلی وزارتخانه وضعیت مطلوبی ندارد.

انتقاد از شرایط انقباضی و سود بالای سیستم بانکی

این نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از سود بسیار زیاد تسهیلات سیستم بانکی کشور،گفت: مگر صنعتگران تا چه میزان سوداوری دارند که باید ۳۰ درصد سود تسهیلات به بانک ها پرداخت کنند.همچنین شرایط انقباضی موجود در سیستم بانکی و عدم تثبیت بازار کسب و کار از مشکلات دیگر صنعتگران است که مسئولان وزارتخانه به این مسایل اصلا توجهی نشان نمی دهند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص احیای مجدد ستاد تسهیل تولید از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت،گفت: متاسفانه مسئولان دولت فعلی می خواهند تمام اقدامات دولت های قبلی را زیر سوال ببرند و لذا هر تصمیم درستی هم که در دولت قبلی گرفته شده بود را تعطیل کردند که غیرفعالسازی ستاد تسهیل تولید یکی از نمونه های آن بوداما وقتی وارد کار شدند فهمیدند وجود ستاد تسهیل ضروری و اثرگذار است و حالا دوباره می خواهند آن را احیا کنند.

وی در مورد برنامه وزارت صنعت،معدن و تجارت برای دعوت از کشورهای مطرح و صاحب برند تولید کننده لوازم خانگی برای سرمایه گذاری در کشور، گفت: ما ازهر کاری که به تولید داخلی بیانجامد حمایت می کنیم و این بحث وزیر اگر صحت داشته باشد و کشورهای صاحب برند در کشور ما سرمایه گذاری کنند و دانش و تکنولوژی خود را به کشور ما بیاورند و تولیدات در داخل انجام گیرد اقدام خوبی است.

سخنگوی کمیسیون صنایع ومعادن مجلس تصریح کرد: یکی از راهکارهای توسعه سرمایه گذاری ایجاد زمینه های لازم برای سرمایه گذاریهای خارجی در داخل کشوراست و چنانچه با این طرح وزارتخانه کشورهای خارجی بتوانند دانش فنی خود را به داخل کشور ما منتقل کنند و سرمایه گذاری در داخل صورت گیرد به دنبال آن ظرفیت اشتغال خوبی در کشور ایجاد می شود بنابراین این برنامه یک کار بسیار مثبت است که باید از آن استقبال کنیم.
منبع:فولادنیوز

دسته بندی شده در:    
پرینت متن