گروه بنگاه‌ها: اردشیر سعد‌محمدی مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به ظرفیت تولید فولاد کشور و بعضی از مشکلات که نتیجه واردات محصولات فولادی خارجی است، گفت: با توجه به ظرفیت تولید ۱۶ میلیون تنی تولید فولاد در کشور، همه تولید‌کنندگان داخلی اتفاق نظر دارند که با تولید فعلی، نیاز به واردات نیست و فولادسازان قادرند کلیه نیازهای فولاد کشور را تامین کنند. بنابراین ضرورت دارد با وضع تعرفه مناسب از ورود محصولات فولادی خارجی جلوگیری شود.

وی گفت: طی ۱۰ ماه گذشته حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن محصولات فولادی وارد کشور شده و این موضوع تاثیر منفی بر فروش محصولات با کیفیت داخلی داشته است.
وی اظهار امیدواری کرد: مسوولان هر چه زودتر با وضع تعرفه مناسب شرایطی را فراهم کنند تا صنایع داخلی بتوانند با فروش و تامین نقدینگی، در شرایط مناسبی قرار بگیرند.
مدیر عامل ذوب‌آهن اصفهان گفت: بازار فولاد داخلی تحت کنترل است و فولادسازان کشور قصد افزایش قیمت را ندارند زیرا قیمت فولاد تابع قیمت جهانی است.
وی یادآور شد: این شرکت تا ۲۶ بهمن ماه سال جاری ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید داشته و تا پایان سال این رقم به ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تن افزایش پیدا می‌کند.
سعد‌محمدی اظهار امیدواری کرد: با کاهش قیمت تمام شده بتوان شرایط بهتری را برای ذوب‌آهن اصفهان فراهم کرد اگر چه تولید فولاد به روش کوره بلند (که ذوب‌آهن تنها تولیدکننده فولاد کشور با این روش است) در مقایسه با کوره قوس که از انرژی گاز ارزان‌تری برخوردار است، قیمت انرژی آن بسیار بالا است اما با وضع تعرفه مناسب بر واردات، می‌توان از شرایط و مشکلات موجود خارج شد.
مدیر‌عامل ذوب‌آهن اصفهان با اشاره به چگونگی پیشرفت پروژه تولید ریل گفت: هم‌اکنون طبق برنامه و با سرعت این پروژه در حال انجام است و سه محموله تجهیزات آن به کارخانه رسیده است و محموله چهارم و پنجم نیز تا قبل از عید نوروز به ایران می‌رسد. وی افزود: بر‌اساس قولی که داده‌ایم ان‌شاءالله در نیمه دوم سال آینده تولید ریل ملی کشور، در ذوب‌آهن نیز آغاز می‌شود. ضمن اینکه همزمان، تولید تیر‌آهن بال پهن از ۲۰ تا ۳۰ نیز آغاز می‌شود و در نیمه دوم سال آینده این شرکت قادر است این‌گونه محصولات ویژه صنایع ساختمانی را با کیفیت بالا عرضه کند.
سعد‌محمدی تصریح کرد: برنامه اصلی ذوب‌آهن این است که سبد محصولاتش را متنوع کند و تولید ریل، تیرآهن بال پهن و همچنین تولید فولادهای آلیاژی و خاص که از ارزش افزوده مناسبی برخوردار هستند، از جمله این برنامه‌ها است.
وی در پایان، میزان صادرات این شرکت در ۱۰ ماه سال جاری را بیش از ۲۷۵ هزار تن ذکر کرد و گفت: این رقم در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد بیشتر است و در سال آینده با اقداماتی که در حال انجام است امیدواریم میزان صادرات محصولات افزایش یابد.

منبع:دنیای اقتصاد

پرینت متن