فولاد نیوز: انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران جدول عملکرد۱۰ ماهه بخش خصوصی را منتشر کرد و براساس آن طی این مدت یک میلیون و ۶۱۵ هزار و ۳۵۰ تن شمش فولاد خام صورت گرفت که نسبت به عملکرد ۹ ماهه رشد حدود ۱۲ درصدی را نشان می دهد.
به گزارش«فولاد نیوز»، برپایه اطلاعات جدول انجمن یادشده، طی مدت مزبور مجموع تولیدات فولادی به چهار میلیون و ۳۵۳ هزار و ۷۰۰ تن رسید که میلگرد با رقم دو میلیون و ۶۵۲ هزار و ۲۰۰ تن سهم بیش از ۶۰ درصدی را به خود اختصاص داد.
همچنین میزان ورق تولیدی در این مدت ۹۲۱ هزار و ۸۰۰ تن و تیرآهن نیز به ۳۲۱ هزار و ۴۰۰ تن رسید.
علاوه براین سایر تولیدات فولادی (نبشی، سپری، ناودانی، تسمه و غیره) در این دوره زمانی بالغ بر ۴۵۸ هزار و ۳۰۰ تن ثبت شد.
واحدهای فولادساز بخش خصوصی در دی ماه امسال به عنوان بالاترین عملکرد در مدت ۱۰ ماهه ۹۳ دست یافتند که رقم ۱۷۰ هزار تن بود و ماه های آبان و آذر به ترتیب با ارقام ۱۶۹ هزار و ۴۰۰ تن و ۱۶۸ هزار و ۲۰۰ تن رتبه بعدی را داشتند.
تولیدکنندگان عمده فولاد کشور (مبارکه، خوزستان، ذوب آهن، هرمزگان، سبا، خراسان، فولاد آلیاژی و گروه ملی) طی ۱۰ ماهه امسال منتهی به دی ماه ۱۴ میلیون و پنج هزار و ۶۰۰ تن فولاد خام تولید کردند که نسبت به مدت مشابه رشد تولید ۷٫۳ درصدی داشتند.
مجموع تولید فولاد خام در دوره ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۲ واحدهای یادشده، ۱۳ میلیون و ۴۷ هزار و ۲۱۷ تن به ثبت رسید.
همچنین تولیدات فولادی توسط شرکتهای مزبور در ۱۰ ماهه امسال ۱۴ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۴۸۴ تن بود که نسبت به عملکرد این دوره زمانی در سال ۹۲ رشد سه درصدی را نشان می دهد.
طی ۱۰ ماهه سال ۹۲ تولیدات فولادی شرکت های یادشده ۱۳ میلیون و ۹۰۶ هزار و ۸۳۶ تن قید شده بود.
سال گذشته مجموع تولید فولاد خام کشور به رقم بیش از ۱۵٫۶ میلیون تن رسید که نسبت به سال ۹۱ رشدی به میزان ۸٫۸ درصد داشت.
علاوه براین تولیدات فولادی نیز افزون بر ۱۶٫۵ میلیون تن بود که در مقایسه با سال ۹۱ کاهش پنج درصدی را ثبت کرد.
ایران اکنون جایگاه چهاردهمین فولادساز را در سطح جهان را به خود اختصاص داده و قرار است در چارچوب سند چشم انداز ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابد.
دولت یازدهم به منظور دستیابی به اهداف سند چشم انداز فعال سازی هفت طرح فولادی که در دوران قبل راکد مانده بود، در دستور کار قرار داد و اکنون هریک از این طرحها در مراحل مختلف پیشرفت قرار گرفته اند و راه اندازی بخش احیا آنها از برنامه های پیش بینی شده در سال آینده است.
فولاد سپیددشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، قائنات (خراسان جنوبی)، شادگان (خوزستان)، سبزوار (خراسان رضوی)، بافت (کرمان)و میانه (آذربایجان شرقی) هفت طرح یادشده هستند.
ظرفیت هریک از طرحهای مزبور ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن پیش بینی شده است.
منبع:فولادنیوز
دسته بندی شده در:                                
پرینت متن