فولاد نیوز: عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد، داخلی سازی تجهیزات صنعتی را لازمه عبور از خام‌فروشی دانست و گفت: کمتر از ۱۰ درصد ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت فولاد، داخلی‌سازی شده است.
به گزارش«فولاد نیوز»، سیدرضا شهرستانی ، اظهار داشت:‌ برای جلوگیری از خام‌فروشی باید زنجیره‌های تولید تکمیل و به جای صادرات مواد معدنی خام با قیمت ارزان، صنایع داخلی را برای فرآوری این مواد تکمیل و سپس محصول نهایی را صادر کنیم تا ارز آوری مناسبی جایگزین درآمدهای نفتی شود.
وی تأکید کرد: دولت باید برای ساخت تجهیزات صنعتی سرمایه‌گذاری کند تا زنجیره تولید صنعت تکمیل شود.
وی تصریح کرد: به این ترتیب در صورت حمایت از سازندگان داخلی تجهیزات، بهره‌وری کارخانه‌ها افزایش می‌یابد و واردات ماشین‌آلات نیز کاهش خواهد یافت که به نفع اقتصاد کشور است.
شهرستانی توضیح داد: در صورتی که ایران به یک کشور سازنده ماشین‌آلات صنعتی تبدیل شود، می‌توانیم این تجهیزات را به کشورهای دیگر صادر کنیم و در واقع با صادرات تجهیزات، صادرکننده خدمات فنی و مهندسی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد ماشین‌آلات مورد نیاز در صنعت فولاد داخلی‌سازی شده است، گفت: متأسفانه ۹۰ درصد تجهیزات لازم در این صنعت از طریق واردات تأمین می‌شود که ۵۰ درصد قیمت تمام شده کارخانه را به خود اختصاص می‌دهد.
عضو انجمن فولاد ادامه داد: تمایل برخی افراد به دریافت وام ارزی از سیستم بانکی باعث شده تا بیشتر به سمت خریدهای خارجی حرکت شود.
به گزارش فارس، وی تصریح کرد: اگر نظارت مناسبی بر نحوه تأمین تجهیزات صنعتی صورت گیرد و دولت برای تأمین‌کننده تجهیزات از خارج از کشور جریمه در نظر بگیرد، شاهد رشد صنایع سازنده تجهیزات در کشور خواهیم بود.
وی تأکید کرد: دولت باید از شرکت‌های صنعتی برای استفاده از تجهیزات داخلی، تضمین‌های لازم را دریافت کند و در صورت عدم استفاده از توان تولید داخل نیز جریمه‌هایی را اعمال کند که باز دارنده باشد
منبع:فولادنیوز
دسته بندی شده در:            
پرینت متن