فولاد نیوز: مدیرکل صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه طرح یک میلیون تنی فولاد سفیددشت بروجن(در ۳۵ کیلومتری شهرکرد) یکی از هفت طرح فولادی بزرگ کشور است، گفت: گام(فاز) نخست این طرح، نیمه اول سال آینده بهره برداری می شود.
به گزارش«فولاد نیوز»، این طرح شامل دو واحد و فاز اصلی احیای مستقیم و فولادسازی و ریخته گریست که در واحد احیای مستقیم، گندله آهنی وارد شده به سایت توسط گاز احیایی در داخل کوره تبدیل به آهن اسفنجی می شود و در واحد فولاد سازی و ریخته گری نیز آهن اسفنجی بدست آمده در واحد احیا به همراه قراضه آهن و دیگر افزودنیها در کوره ذوب و پس از تصفیه بصورت اسلب ریخته گری حاصل می شود.
به گزارش ایرنا، سید نعیم امامی روز سه شنبه در دیدار کارکنان و مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری افزود: فاز نخست این طرح همراه با شش طرح دیگر صنعتی و معدنی نظیر نخستین شهرک آب معدنی استان در کوهرنگ و واحدهای استخراج نیترات پتاسیم، نیمه نخست سال آینده بهره برداری می شود.
وی ادامه داد: با افتتاح این طرحها پیش بینی می شود زمینه اشتغال بیش از ۶۰۰ نفر در استان فراهم شود.
امامی از سال ۹۴ به عنوان سال رونق و شکوفایی اقتصاد و صنعت در چهارمحال و بختیاری نام برد و گفت: با سرمایه گذاری که امسال در این حوزه انجام شده است، رشد چشمگیری در بخش صنعت و معدن استان انتظار می رود.
وی اظهار داشت: از یکهزار و ۲۰۰ واحد صنعتی در استان که بدلیل وجود تحریم و سومدیریتها در دو سه سال اخیر حدود ۷۰واحد بدهی معوقه داشت، امسال با همکاری معاونت برنامه ریزی استانداری و تعامل بانکها، این بدهیها بصورت اقساطی درآمده و فضای ملتهب استان ناشی از این معوقات بانکی به آرامش رسیده است.
امامی ادامه داد: به منظور حمایت از واحدهای صنعتی، امسال دوهزار و ۸۰۰ میلیارد ریال ازاعتبارات داخلی برای سرمایه در گردش واحدهای صنعتی بصورت تسهیلات در اختیار آنان قرار گرفت .
وی همچنین افزود: حدود ۳۳ میلیون یورو و ۲۴۰ میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بصورت تسهیلات به این واحدها اختصاص یافته است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان از جذب اعتباری معادل ۵۵ میلیارد ریال از محل کمکهای فنی و اعتباری کشور برای حمایت از صنایع کوچک استان در هفته های اخیر خبر داد.
امامی بیان داشت: میزان جواز صادر شده برای تاسیس و راه اندازی واحدهای صنعتی استان نیز ۷۰درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.
وی افزود: بدلیل شرایط مساعدی که برای سرمایه گذاری در استان بوجود آمده و استقبالی که مسوولان از سرمایه گذاری دراین استان داشته اند، به جرات می توان گفت میزان سرمایه گذاری در چهارمحال و بختیاری نسبت به سالهای رکود حدود ۲۰ برابر شده است.
امامی در زمینه طرحهای معدنی استان نیز اظهار داشت: ۱۸۵ واحد معدنی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد که حدود ۷۰ درصد آنان فعال است و مابقی نیز بدلیل فصل زمستان بطور موقت تعطیل شده است.
امامی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری اخیرا به عنوان استان دارای معادن مس شناخته شده است، افزود: تلاش می شود تا پایان امسال تمام معادن دارای عناصر فلزی استان بخصوص مس بطور کامل شناسایی شود.
وی در زمینه تجارت و بازرگانی استان از صدور ۵۵ قلم کالا از چهارمحال و بختیاری به خارج از کشور خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۴۰میلیون دلار کالا به ۲۰ کشور دنیا از گمرک این استان صادر شده که بطور کامل از تولیدات خود استان بوده است.
منبع:فولادنیوز
پرینت متن