فولاد نیوز: یک متخصص فلزات گفت: رکود عمیق بازار فولاد در سال جاری، کاهش بی سابقه قیمت سنگ آهن به عنوان ماده اولیه تولید فولاد و ثبات نرخ ارز به عنوان عواملی محسوب می شوند که موجب ثبات قیمت ها در این بخش شده است.
به گزارش«فولاد نیوز»، علی اصغر بهرامی در این ارتباط افزود: افزایش میزان عرضه فولاد در بورس کالا از دیگر عوامل تثبیت قیمت در روزهای پایانی سال جاری ارزیابی می شود.
وی اضافه کرد: انتظار می رود با توجه به برنامه های دولت برای خروج از رکود، با اختصاص بودجه های عمرانی، تحرک در بازار بیشتر شود، اما نباید رشد یکباره قیمت ها و بازگشت سریع رونق به بازار فولاد را به دنبال داشته باشد.
بهرامی معتقد است: رکود بازار مسکن و به تبع آن افت تقاضا در بازار فولاد، موجب رشد حجم معاملات در این بخش نشده اما می توان به بهبود و رونق معاملات فولاد در آینده امیدوار بود.
به گفته وی، راه اندازی عرضه خرد فولاد در بورس کالای ایران موجب می شود تا معامله گران جدیدی وارد رینگ محصولات صنعتی و معدنی شوند.
بهرامی گفت: طرح فروش محصولات فولادی به خریداران خرد، در آینده موجب رشد حجم معاملات خواهد شد و در عین حال مهمترین مزیت عرضه خرد محصولات فولادی این است که شرایطی را فراهم می کند تا خرده فروش های دارای مجوز جذب معاملات بورس کالا شوند.
وی پیش بینی کرد: آغاز عرضه های خرد فولاد موجب شود تا انگیزه مشتریان عمده برای خرید محصولات از بورس کالا کاهش یابد، زیرا در گذشته خریداران بزرگ، محصولات را از بورس خریداری و با سود حدود پنج درصد به مشتریان خرد می فروختند.
این متخصص فلزات اضافه کرد: اکنون خریداران خرد می توانند از بورس نیاز خود را تامین کنند و به این ترتیب پیش بینی می شود که خرید برای مشتریان عمده به صرفه نباشد.
وی افزود: بورس کالا و ذوب آهن اصفهان مشکل مزبور را برطرف کرده اند لذا به خریدارانی که محموله های بالای دو هزار تن نیاز داشته باشند، تخفیف ارائه می شود تا انگیزه مشتریان عمده کماکان باقی بماند.
در ادامه این گزارش آورده است: تولیدکنندگان بخش خصوصی طی ۱۰ ماهه سال جاری (منتهی به دیماه) یک میلیون و ۶۱۵ هزار و ۳۵۰ تن شمش فولاد خام تولید داشتند که نسبت به عملکرد ۹ ماهه سال جاری رشد حدود ۱۲ درصدی را نشان می دهد.
همچنین مجموع تولیدات فولادی در این مدت به چهار میلیون و ۳۵۳ هزار و ۷۰۰ تن رسید که میلگرد با رقم دو میلیون و ۶۵۲ هزار و ۲۰۰ تن سهم بیش از ۶۰ درصدی را به خود اختصاص داد. میزان ورق تولیدی در این مدت ۹۲۱ هزار و ۸۰۰ تن و تیرآهن نیز ۳۲۱ هزار و ۴۰۰ تن اعلام شد.
واحدهای فولادساز بخش خصوصی در دی ماه امسال به عنوان بالاترین عملکرد در مدت ۱۰ ماهه ۹۳ دست یافتند که رقم ۱۷۰ هزار تن بود و ماه های آبان و آذر به ترتیب با ارقام ۱۶۹ هزار و ۴۰۰ تن و ۱۶۸ هزار و ۲۰۰ تن رتبه بعدی را داشتند. تولیدکنندگان عمده فولاد کشور (مبارکه، خوزستان، ذوب آهن، هرمزگان، سبا، خراسان، فولاد آلیاژی و گروه ملی) طی ۱۰ ماهه امسال ۱۴ میلیون و پنج هزار و ۶۰۰ تن فولاد خام تولید داشتند که نسبت به مدت مشابه رشد تولید ۷٫۳ درصدی ثبت شد.
مجموع تولید فولاد خام در دوره ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۲ واحدهای یادشده، ۱۳ میلیون و ۴۷ هزار و ۲۱۷ تن گزارش شد. تولیدات فولادی شرکتهای مزبور در دوره فروردین تا پایان دی ماه امسال ۱۴ میلیون و ۳۴۴ هزار و تن بود که نسبت به عملکرد این دوره زمانی در سال ۹۲ رشد سه درصدی را نشان می دهد.
طی ۱۰ ماهه سال ۹۲ تولیدات فولادی شرکت های یادشده ۱۳ میلیون و ۹۰۶ هزار و ۸۳۶ تن قید شده بود. سال گذشته مجموع تولید فولاد خام کشور به رقم بیش از ۱۵٫۶ میلیون تن رسید که نسبت به سال ۹۱ رشدی به میزان ۸٫۸ درصد داشت.
علاوه براین تولیدات فولادی نیز افزون بر ۱۶٫۵ میلیون تن بود که در مقایسه با سال ۹۱ کاهش پنج درصدی را ثبت کرد.
ایران اکنون جایگاه چهاردهمین فولادساز را در سطح جهان به خود اختصاص داده و قرار است در چارچوب سند چشم انداز ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد دست یابد.
دولت یازدهم به منظور دستیابی به اهداف سند چشم انداز فعال سازی هفت طرح فولادی که در دوران قبل راکد مانده بود، در دستور کار قرار داد و اکنون هریک از این طرحها در مراحل مختلف پیشرفت قرار گرفته اند و راه اندازی بخش احیا آنها از برنامه های پیش بینی شده در سال آینده است. فولاد سپیددشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، قائنات (خراسان جنوبی)، شادگان (خوزستان)، سبزوار (خراسان رضوی)، بافت (کرمان)و میانه (آذربایجان شرقی) هفت طرح یادشده هستند. ظرفیت هریک از طرحهای مزبور ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن پیش بینی شده است.
منبع:فولادنیوز
پرینت متن