به نقل از سایت The Australian، قیمت سنگ‌آهن برای تحویل فوری در بندر تیانجین چین در جریان آخرین معاملات دیروز با ۰٫۲ درصد افزایش به سطح ۶۳٫۸۰ دلار در هر تن رسید.

این قیمت بالاترین قیمت سنگ‌آهن از اواسط ماه فوریه ۲۰۱۵ است و حکایت از رشد بیش از ۳۷ درصدی نسبت به کمترین قیمت ثبت شده سنگ‌آهن در ۱۰ساله گذشته دارد. قیمت سنگ‌آهن، اوایل ماه آوریل سال جاری میلادی به سطح ۴۶٫۷۰ دلار در هر تن رسید که کمترین قیمت سنگ‌آهن در ۱۰ سال گذشته بوده است.

افزایش مجدد قیمت سنگ‌آهن در هفته‌گذشته در پی کاهش سطح ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین آغاز شد و این روند در هفته جاری نیز ادامه داشته است.

موسسه مالی آرگونانت سکیوریتیز اعلام کرده است به نظر می‌رسد بدترین روزهای صنعت فولاد چین پشت سر گذاشته شده است و این موضوع برای بازار سنگ‌آهن بسیار خوب است.

هلن لائو تحلیل‌گر موسسه مالی آرگونانت می‌گوید: بازار سنگ‌آهن با رسیدن به چشم ‌انداز جدیدی از عرضه و تقاضا به نقطه عطف خود نزدیک شده است. در این میان احتمال بهبود تقاضا در کوتاه مدت بعید به نظر می‌رسد اما با اعمال سیاست‌های انبساطی از جانب دولت چین برای تحریک رشد اقتصادی افزایش خواهد داشت.

لائو اضافه می‌کند: بخش تولید فولاد چین در سال جاری با کمبود عرضه مواجه می‌شود که همین موضوع بر اساس محاسبات موسسه آرگونانت منجر به افزایش ۱۸ درصدی قیمت سنگ‌آهن در سال بعد خواهد شد.

از سوی دیگر دیگر موسسات نیز پیش‌بینی خود را در مورد قیمت سنگ‌آهن منتشر کرده‌اند. برخی از پیش‌بینی ها از افت قیمت تا سطح ۳۰ دلار در هر تن خبر می‌دهد اما بسیاری از آنها پیش‌بینی‌ می‌کنند قمیت سنگ‌آهن به بازه‌ای در حدود ۴۵ تا ۵۵ دلار در هر تن سقوط کند.

گلدمن ساکس در آخرین گزارش خود که در اوایل هفته منتشر شد اعلام کرد، چشم‌انداز بازار سنگ‌آهن تغییری نکرده است. مصرف فولاد چین در حال کاهش است و به نظر ‌می‌رسد تقاضای واردات سنگ‌آهن نهایتا تا سال ۲۰۱۶ به سقف خود برسد.

 

منبع:ارانیکو

پرینت متن