برای اولین بار در ۲۰ سال گذشته تولید فولاد خام در چین که از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد جهان محسوب می شود، کاهش یافت. کاهش تولید فولاد خام تازه ترین خبر از سری اخبار ناکامی های کشوری است که دومین قدرت برتر اقتصاد دنیا را یدک می کشد.

کمیسیون توسعه و اصلاحات چین که برنامه ریز اقتصادی کشور محسوب می شود اعلام کرده که در شش ماه اول سال جاری میلادی (۲۰۱۵) تولید فولاد در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته یک ممیز سه دهم درصد کاهش یافته است.

چین در این مدت ۴۰۹ میلیون و ۹۷۰ هزار تن فولاد خام تولید کرده است که برای اولین بار در دو دهه گذشته این میزان تولید نشان دهنده کاهش است.

تولید آهن خام در چین هم در همین مدت در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۲ ممیز سه دهم درصد کاهش یافته و به ۳۵۶ میلیون و ۹۴۰ هزار تن رسیده است.

انجمن آهن و فولاد چین پیشتر، کاهش تولید فولاد خام این کشور را در سال جاری پیش بینی کرده بود.

این انجمن روز جمعه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که از سال گذشته میلادی به این طرف تولید فولاد به بیش از حد رسیده، بازار بتدریج وارد رکود شده و تولید کاهش یافته است.

این انجمن از دست اندرکاران این صنعت خواسته است آرام آرام وارد دوره گذار صنعتی شوند و راههای ابداعی دیگری را برای رشد خود پیدا کنند.

این نهاد اقتصادی چین در عین حال اعلام کرد که تلاش می کند برای رهایی از شرایط نامطلوب، از کارخانه های داخلی حمایت کند که بازارهای جدیدی را ایجاد کنند، تکنولوژی خود را ارتقا دهند و میزان تولیدات خود را نیز بهینه کنند.

دستکم ۴۳ شرکت تولید فولاد که نیمی از کل اعضای این انجمن هستند اعلام کرده اند که در شش ماه اول امسال بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار دلار زیان داده اند.

تجربیات گذشته از کشور های توسعه یافته نشان می دهد که تولید فولاد بعد از رسیدن به نقطه اوج در یک سطح شناور خواهد ماند و بعد از آن روند نزولی را طی می کند.

طبق برآوردها در سال ۲۰۱۴ تولید فولاد در چین به نقطه اوج خود رسیده بود.

منبع:انجمن تولیدکنندگان فولاد

دسته بندی شده در:            
پرینت متن