به گزارش اقتصادنیوز، در بازار ورق شاهد کاهش قیمت های پیشنهادی از تهران و یا مبادی هستیم که به افت بهای انواع ورق مخصوصاً از کارخانه و یا بندر انجامید. شنیده ها حاکی از آن است که یک محموله جدید ورق از چین وارد بازار شده که با فروش در ابعاد ۲ متر در ۶ متر و برای ضخامت های ۸ تا ۲۵ میلی متر در حال عرضه است.

این در حالی است که یکی از فروشندگان برای این کالا در بندر عباس قیمت ۱۴۴۰ تومان در هر کیلوگرم را پیشنهاد کرده که به نظر قیمت های پایینی به حساب می آید. به عنوان مثال هم اکنون بهای هر کیلوگرم ورق مبارکه برای عرض ۱٫۵ متر و طول ۶ متر و ضخامت ۸ میلی متر در انبار اصفهان ۱۶۰۵ تومان پیشنهاد قیمت می شود.
پس از اعلام عرضه این کالا در بندر عباس و انتظار برای اعلام قیمت از بازار تهران ، شاهد بودیم که قیمت های ورق نورد گرم فولاد مبارکه و فولاد سبا نیز کاهش یافت.

خبرها حکایت از آن دارد که قیمت هر کیلوگرم ورق فولاد مبارکه ۵ تومان کاهش و ورق فولاد سبا نیز برای برخی سایزها بین ۵ تا ۱۰ تومان کاهش قیمت را به ثبت رسانده است. با توجه به نزدیکی قیمت ها بین مقاطع ساختمانی و پروفیل ، شاهد آن بودیم که قیمت لوله صنعتی ، پروفیل و قوطی فولادی در بازار در روز یکشنبه ثبات قیمت داشت.

هم اکنون در بازارهای جهانی قیمت ها در مسیر کاهش قرار گرفته تا جایی که یک روند نزولی جدید پس از ثبات نسبی قیمت ها آغاز شده و مشخص نیست که کف قیمتی این قبیل مصنوعات فولادی کجاست زیرا سنگ آهن نیز وارد یک فاز کاهشی جدید شده است.

با توجه به این موارد در کنار افزایش عرضه ورق های فولادی در بازار که با ورود ورق های نورد گرم چینی وارد یک فاز شکننده و خطرناک شده ، به نظر می رسد اوضاع در بازار ورق از حالت ثبات پیشین فاصله گرفته و ممکن است با کاهش قیمت ها ، فاز جدید از افت نرخ ها به وقوع بپیوندد.

این در حالی است که با توجه به مدیریت بازار از سوی تولیدکنندگان عمده و همچنین افت پیشین قیمت ها به احتمال قوی کاهش بهای ورق چندان هم عمیق نخواهد بود و بازار باز هم به ثبات مورد نظر دست پیدا خواهد کرد.

 

منبع:اقتصادنیوز

پرینت متن