بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران گفت: در صورت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی، بلافاصله و با گذشت یکی دو ماه بعد از کاهش سود تسهیلات، اثرات مثبت در بازار ساخت‌وساز دیده می‌شود.

 

محمدمهدی مافی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در رابطه با وضعیت ساخت‌وساز در ماه‌های باقی‌مانده از سال ۹۴ گفت: در دو حالت می‌توان وضعیت ساخت‌وساز را پیش‌بینی کرد، حالت اول با توجه به شرایط فعلی است و حالت دوم زمانی است که تغییر و تحولی در میزان بهره بانک‌ها ایجاد شود.

او در ادامه گفت: اگر اتفاق خاصی در بانک‌ها نیفتد، احتمالاً شرایط به همین صورت ادامه پیدا می‌کند و اتفاق خاصی نمی‌افتد، اما اگر بهره بانکی تغییر کند، آن زمان می‌توان امیدوار بود که بازار ساخت‌وساز یک مقدار بیشتر رونق پیدا می‌کند.

مافی اظهار کرد: نرخ بهره در بازار پولی و بانکی دارای چند نوع است که از این موارد می‌توان به بهره بین بانکی و بهره تسهیلات بانکی اشاره کرد که بهره بین بانکی رقمش خیلی بالاست و باید به صورت دستوری کاهش پیدا کند و بهره تسهیلات بانکی که ۲۰ درصد است و خود بانک‌ها هم به صورت داوطلبانه قرار است کاهش دهند، اگر بهره بین بانکی به صورت دستوری و بهره تسهیلات بانکی نیز داوطلبانه کاهش پیدا کند، آن زمان می‌توان امیدوار بود که بازار ساخت‌وساز یک مقدار بیشتر رونق پیدا می‌کند.

او در ادامه بیان کرد: البته آن چیزی که به نظر می‌رسد این است که بانک‌ها تمایلی به کاهش بهره ندارند.

بازرس انجمن صنفی انبوه‌سازان گفت: عوامل دیگری هم در این مساله موثر هستند، بحث‌های مربوط به استقرار مفاد برجام و عملی شدن معاهدات طرفین که البته اینها شرایط بالادستی هستند، اما در شرایط اقتصادی، کاهش نرخ سود بانک‌ها یکی از عوامل تعیین‌کننده است.

مافی در ادامه بیان کرد: اگر تغییرات در سود بانک‌ها رخ دهد، بلافاصله و با یک مدت زمان بسیار کمی در حد یکی دو ماه این کاهش سود تسهیلات تاثیر خود را بر بازار می‌گذارد.

 

منبع خبر:اقتصاد نیوز

پرینت متن