تورم کم در چین که به معنای از راه رسیدن سیاست‌های تسهیل پولی بیشتر است، پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی از بازگشت نفت ۸۰ دلاری و نظر اوباما در مورد پیمان تجاری ترنس پاسیفیک، بخشی از موضوعاتی است که امروز، معامله‌گران در بازارهای جهانی در مورد آن صحبت می‌کردند.

به گزارش اقتصادنیوز‌، بلومبرگ از تاثیرگذارترین خبرهای امروز (۱۰ نوامبر ۲۰۱۵) روی بازار جهانی، خلاصه‌ای جمع‌آوری کرده که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:
تورم پایین چین

تورم مصرف‌کننده در چین در ماه اکتبر ۱٫۳ درصد افزایش داشته که کمتر از میانگین ۱٫۵ درصدی برآورد شده توسط بلومبرگ بوده است. این رقم کمتر از انتظار به دلیل افت شدید قیمت مواد غذایی بوده است. شاخص قیمت تولیدکننده برای چهل و چهارمین ماه متوالی سقوط کرد و به منفی ۵٫۹ درصد رسید. این نرخ تورم پایین در کنار افت معاملات اعلام شده در روز یکشنبه موجب افزایش احتمال اعمال دور جدید محرک‌های پولی توسط مقامات این کشور شده است. شاخص کامپوزیت شانگهای با پایان دادن به رشد ۴ روزه خود ۰٫۲ درصد افت داشت.

پیش بینی نفت ۸۰ دلاری توسط آژانس بین‌المللی انرژی

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که تا سال ۲۰۲۰ و علی‌رغم گسترش سهم تولید اوپک و با ادامه‌داشتن تاکتیک گروه برای حفظ میزان تولید در زمان پایین‌بودن قیمت به منظور ضربه زدن به رقبای خود نظیر شیل آمریکا، قیمت نفت دوباره به مرز ۸۰ دلار بازخواهد گشت. این آژانس همچنین اعلام کرد که تا سال ۲۰۳۵ استفاده از گاز طبیعی در چین و خاورمیانه از مصرف اتحایه اروپا  پیشی خواهد گرفت. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد سوخت فسیلی ارزان‌قیمت تلاش‌ها برای کاهش آلودگی را باخطر روبرو خواهد کرد، همان‌طور که تکنولوژی سبز رقابت سختی با جایگزین‌های ارزان خواهد داشت.

کامرون و اوباما

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در سخنرانی صبح امروز خود اعلام کرد تقاضای خود را برای انجام مذاکرات با اتحادیه اروپا در مورد عضویت در اتحادیه اروپا قبل از پایان سال ۲۰۱۷ به رفراندوم خواهد گذاشت. همچنین باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، در یادداشتی برای بلومبرگ، توضیح داد که چرا وی پیمان ترنس‌پاسیفیک را معامله خوبی برای آمریکا می‌داند.

بحران اروپا

به دنبال عدم توافق روز گذشته در مورد آزادسازی فوری بودجه کمک‌های بانکی به یونان، بحران خفته منطقه یورو این بار در پرتغال در حال بیدار شدن است. ائتلاف حزب چپگرا امروز حرکتی برای رد برنامه دولت پدرو پاسوس کوئلیو ترتیب خواهد داد. اگر این حزب موفق شود،‌ دولت کوئلیو سقوط خواهد کرد و از آنتونیو کاستا رهبر سوسیالیست خواسته خواهد شد تا دولت تشکیل دهد. تحلیلگران انتظار دارند با این اتفاق،‌ بازارها با سقوط آزاد مواجه شوند.

فلزات زشت

فلز روی نزدیک کمترین مقدار ۵ سال اخیر خود معامله می شود، مس به پایین‌ترین قیمت خود از ۲۶ آگوست رسیده و نیکل پایین‌ترین سطح خود را در دو ماه اخیر تجربه کرده است و شرکت‌های معدنکاری همچنان تحت فشار باقی مانده‌اند. پس از کشته شدن حداقل ۳ نفر و گم شدن ۲۵ نفر دیگر در یک حادثه در برزیل، شرکت بی‌اچ‌پی ۱۳ درصد ارزش سهام خود را در چهار جلسه گذشته از دست داده است.

 

منبع خبر: اقتصاد نیوز

پرینت متن