رئیس اتحادیه آهن‌فروشان با بیان اینکه تا پایان امسال امیدی به بهبود رکود بازار آهن نیست، گفت: در حال حاضر فروشندگان محصولات فولادی ایران مجبور شده‌اند که با چینی‌ها رقابت کنند و با تسهیلات محصولات فولادی خود را با زیان و قسطی به فروش برسانند.

 

محمد آزاد در گفت‌وگو با اقتصادنیوز در این خصوص گفت: بازار آهن طی هفته گذشته مانند ماه‌ها و هفته‌های قبل تغییر به خصوصی نداشته و در بازار آهن رکود محسوسی همچنان حکمفرما است.

او در این باره بیان کرد: علت کاهش قیمت آهن در حال حاضر این است که محصولات فولادی بسیاری وارد ایران شده و عمده این واردات از کشور چین است.

آزاد افزود: فعالان بازار آهن به دلیل پایین بودن قیمت محصولات فولادی که از چین وارد می‌شوند دچار زیان زیادی شده‌اند.

او همچنین خاطرنشان کرد: چین محصولات فولادی خود را به کارخانجات خودروسازی و لوزام خانگی می‌فروشند و این امر باعث می‌شود که کیفیت خودرو داخلی و لوازم خانگی بسیار بدتر شود و باعث ضرر اقتصادی به کشور ما شده است.

آزاد در بخشی از اظهارات خود گفت: دولت اگر بخواهد می‌تواند جلوی این واردات را بگیرد ولی دولت موافق این واردات است چراکه از این کشورها پول طلب دارد و پول نفت دست چینی‌ها دارد و به دلیل اینکه دلارها نقد شود با این ورادات مخالفتی ندارد.

او تصریح کرد: در چند وقت اخیر فروشندگان محصولات فولادی ایران مجبور شده‌اند که با چینی‌ها رقابت کنند و با تسهیلات محصولات فولادی خود را با زیان و قسطی به فروش برسانند.

آزاد در خصوص قیمت آهن خام و تیرآهن و میلگرد در هفته گذشته در بازار آهن گفت: قیمت این محصولات فولادی هفته به هفته کاهنده‌تر می‌شود. قیمت آهن خام در هفته گذشته کیلیویی ۱۱۰۰ تومان معامله شد، قیمت تیرآهن به ازای هر کیلو ۱۵۸۰ تومان داد و ستد شد و میلگرد کیلویی ۱۳۸۰ تومان در بازار داخلی معامله شد.

آزاد در خصوص چشم‌انداز آینده بازار آهن گفت: رکود تا آخر امسال در بازار آهن ادامه دارد ولی ما امیدوار هستیم برای سال آینده که دولت قصد دارد پروژه‌های عمرانی را راه بیندازد، رکود بازار حداقل بیشتر از این نشود و بازار رو به بهبود حرکت کند.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار آهن مدتی است بار رکود عمیقی رو‌به رو شده این در حالی است که بسیاری از فعالان بازار آهن بر این باور بودند که با نهایی شدن توافق ایران با ۱+۵ و با اجرایی شدن برجام رکودی که از ابتدای سال ۹۴ در بازار آهن وجود داشت به پایان می رسد و بازار رو به بهبود حرکت خواهد کرد

 

منبع خبر:اقتصاد نیوز

پرینت متن