سنگ آهن

متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین هفته گذشته را در ۴۸ دلار و ۳۰ سنت هر تن خشک سی اف آر به پایان برد که نسبت به هفته قبل آن ۵۰ سنت بالاتر بود.

پیش از این کارخانه ها برای تولید ۳۰ روز، سنگ آهن انبار می کردند ولی وضعیت مالی فعلی آن ها مساعد نیست و ترجیح می دهند برای بیشتر از ۲۰ روز سنگ آهن انبار نکنند. آخرین موجودی سنگ آهن در ۴۱ بندر بزرگ چین ۸۶ میلیون و ۸۷۰ هزار تن بوده که ۲۴۰ هزار تن نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است.

گرچه چشم انداز بازارهای فولاد همچنان منفی است ولی به نظر کارشناسان قیمت سنگ آهن نیز پتانسیل افت قیمت شدید را دیگر ندارد چون موجودی سنگ آهن مصرف کننده ها در سطوح پایین است. البته گروهی دیگر انتظار دارند به زودی قیمت سنگ آهن به ۴۵ دلار برسد از این رو منتظر نشسته اند.

 

قراضه

هفته گذشته بازار واردات قراضه در ترکیه فعال تر شد و قراضه سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰  امریکا حدود ۱۹۸ تا ۲۰۲ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد در حالی که یک هفته قبل بالاترین قیمت ۱۹۵ دلار بود. قراضه سنگین اروپا نیز در ۱۹۸٫۵ دلار هر تن سی اف آر نهایی شد و قراضه خرد شده نیز ۲۰۴ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده ۱۴ دلار هر لانگ تن در یک هفته افت داشته ۱۶۷ دلار هر لانگ تن ثبت شده است. جو بازار داخلی منفی بود و خیلی از فولادسازان این ماه فعالیت چندانی نخواهند داشت. انتظار می رود قیمت قراضه در بازار داخلی اروپا ماه جاری ۵ تا ۱۵ یورو هر تن ارزان تر شود چون تقاضای فولاد کم است. در آلمان قیمت قراضه قراردادهای نوامبر ۱۳۰ تا ۱۴۰ یورو هر تن و در ایتالیا ۱۵۰ یورو هر تن برآورد شد.

قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن در کره ۱۱۰ دلار هر تن فوب بود. قراضه خلوص ۲۰-۸۰ امریکا در تایوان ۱۴۸ تا ۱۵۰ دلار هر تن سی اف آر  و قراضه سنگین کلاس یک نیز در کره جنوبی ۱۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود که نسبتا ثبات داشت. قراضه آ۳ روسیه نیز  در بازار خاور دور تغییری نداشته ۱۵۳ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی ثبت شد. در بازار داخلی ژاپن هم قیمت خرید قراضه ۴ دلار افت داشته  به ۱۲۱ دلار هر تن رسید.

قراضه خردشده وارداتی در هند ۱۱ دلار رشد داشته ۲۰۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

 

بیلت

هفته گذشته متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس به  ۲۷۳ دلار هر تن فوب  رسید که ۸ دلار رشد داشت. معاملاتی در ۲۷۰ تا ۲۷۳ دلار هر تن فوب نیز نهایی شد. برخی از عرضه کننده ها قیمت پیشنهادی را به ۲۸۰ دلار هر تن فوب هم رساندند. این قیمت مورد پسند خریداران ترکیه نبود چون بیلت چین ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود.

چون رشد قیمت بیلت سی آی اس اخیرا به دلیل بهبود بازار قراضه بوده نه تقاضای واقعی، فعالان بازار به ماندگاری آن امید چندانی ندارند. البته برخی معتقد بودند قیمت تا اوج ۱۹۴ دلار هر تن فوب دریای سیاه هم می رسد البته به شرطی که روند رو به رشد قراضه ادامه داشته باشد.

متوسط قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا از ۲۶۵ تا ۲۷۰ دلار به ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر رسید و بازار تحت فشار و در رکود بود.

بیلت در بازار داخلی ترکیه هم ۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار هر تن درب کارخانه  ثبت شده که نسبت به هفته قبل تغییری نداشته است.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته روند نزولی داشت. اول هفته سایز ۱۵۰ میلیمتر فولاد خوزستان ۱۰۸۰ تومان پیشنهاد میشد، در اواخر هفته بعضی زمزمه های ۱۰۶۰ تومان هم شنیده شد. محصول کارخانجات خصوصی اول هفته ۱۰۵۰ تومان هر کیلو بود که تا آخر هفته حداقل ۱۰ تومان هر کیلو، بسته به کارخانه عرضه کننده کاهش نشان داد.

سایز ۱۲۰ میلیمتر داخلی اول هفته ۱۰۵۰ تومان هر کیلو پیشنهاد میشد ولی در آخر هفته ۹۷۰ تومان هم در بازار عرضه شد. قیمت بیلت در خارج از ایران تقریباً ثابت مانده است و با توجه به افزایش قیمت ارز واردات این کالا دیگر توجیه پذیر نیست حداقل قیمت تحویل بنادر شمالی ۲۷۰ دلار هر تن است که با احتساب هر دلار ۳۵۰۰ تومان و هزینه گمرکی و مالیات ارزش افزوده قیمت تمام شده بیش از ۱۱۳۰ تومان هر کیلو در انزلی می باشد در حالیکه محصولات ایرانی بسیار ارزانتر است، ضمن آنکه کارخانه های بزرگ بخصوص فولاد خوزستان محصول خود را به صورت مدت دار عرضه می کنند که این روش برای کارخانه های ایرانی بسیار مقرون به صرفه تر است، به همین دلیل واردات شمش در سال جاری کاهش یافته و به ۴۸۸۰۰ تن رسیده است که آنهم تحت شرایط خاص انجام شده است.

 

مقاطع

هفته گذشته متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۵ دلار رشد داشت و تا ۳۶۰ دلار نیز قیمت داده می شد. در هر حال درخواست های خرید بالاتر از ۳۱۵ دلار هر تن فوب نبود. میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۳۵۴ تا ۳۶۸ دلار هر تن درب کارخانه بوده که نشانگر ۱۲تا ۱۷ دلار رشد قیمت است. بازار میلگرد ترکیه پس از انتخابات و ثبات سیاسی به آرامش رسیده ولی فعالان بازار نسبت به روند آتی بازار محتاطند.

میلگرد در بازار داخلی روسیه ۳۶۶ تا ۳۸۰ دلار هر تن سی پی تی موسکو با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که کمی کاهش داشت. میلگرد صادراتی سی آی اس یک ماه اخیر تا ۱۶ دلار افت داشته ۲۹۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد.

در بازار صادرات جنوب اروپا قیمت میلگرد ۳۱۵ یورو  هر تن فوب بود در حالی که اواخر اکتبر ۳۰۵ تا ۳۱۰ یورو هر تن فوب بود.

میلگرد صادراتی چین ۲۵۳ تا ۲۵۵ دلار هر تن فوب بود. اخیرا کارخانه ها به دلیل مشکلات مالی در مقابل کاهش قیمت بیشتر مقاومت کرده اند. در جنوب شرق آسیا میلگرد چین ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود. با توجه به سرد شدن هوا ساخت و ساز در چین راکد شده و آخرین قیمت میلگرد در بازار نقدی پکن ۲ دلار افت داشته ۳۰۰ تا ۳۰۲ دلار هر تن درب انبار با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده شنیده شد.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع در هفته گذشته ثابت ماند. قیمت میله گرد در طول هفته با توجه به سیاست های ذوب آهن تغییر جدی نکرد اما تیرآهن سایزهای ۱۸ تا ۲۴ در انبارهای تهران با کاهش قیمت روبرو شد برخلاف قیمت میله گرد و تیراهن که با ثبات قیمت روبرو بودند قیمت انواع نبشی و ناودانی هر روز روند نزولی داشت ثبات قیمت تیرآهن و میله گرد به دو علت صورت گرفت .

دلیل اول کاهش تولید در بسیاری از کارخانه هاست تولید میله گرد در اهواز در هفته گذشته تنها به ۶ سایز محدود شده بود در حالیکه هفته قبل از آن این کارخانه حداکثر ۴ سایز را از ۸ تا ۳۲ میلیمتر عرضه می کرد، ذوب آهن به دقت نظاره گر قیمت فروش میله گرد در بازار است در حالیکه تیراهن را هم به طور نامحسوس یا بعضاً بطور مستقیم خود ذوب آهن هدایت می کند. کارخانه میانه هفته گذشته بعضی سایزها را از عرضه خود خارج نمود این در حالی است که تنها ۴ سایز کارخانه کاشان درب کارخانه پیشنهاد میشد .

علت دوم برای ثبات قیمت حفظ قیمت فروش شمش فولادخوزستان در بورس فلزات بود علیرغم آنکه بیش از دو هفته است که انتظار می رود قیمت محصولات این کارخانه پایین بیاید اما قیمت های این کارخانه با ثبات باقی مانده است. یکی از دلایل اصلی این ثبات قیمت صادرات محصولات این کارخانه است. این صادرات اجازه داده است که کارخانه فولاد خوزستان بتواند سقف تولید خود را حفظ نماید بنابراین انتظار کاهش قیمت در شرایط فعلی ضعیف است.

اما قیمت دیگر مقاطع روند نزولی داشت که دلیل آن پایین آمدن قیمت شمش های ۱۲۵ در کارخانجات تولیدکننده این کالاست. قیمت این شمش ها در هفته گذشته روند نزولی شدیدی را طی کرد و همین امر باعث شد تا هر روز قیمت این کالاها رو به پایین باشد. با توجه به وضعیت موجود بسیاری از کارخانه های تولیدکننده شمش که متکی به مصرف آهن قراضه هستند همچنان روند نزولی سقف تولید را خواهند داشت و کارخانجاتی در بازار خواهند ماند که از آهن اسفنجی استفاده می کنند.

 

ورق

هفته گذشته متوسط قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا کمی افت داشته از ۳۸۰ تا ۴۰۰  دلار هر شورت تن به ۳۸۰ تا ۳۹۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه رسید.  ورق گرم وارداتی به امریکا نیز از ۳۳۵ تا ۳۶۳ دلار هر شورت تن به ۳۳۵ تا ۳۴۵ دلار هر شورت تن سی آی اف رسید.

آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۳۲۵ تا ۳۳۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که هفته قبل ۳۴۰ تا ۳۵۰ یورو بود. قیمت ورق گرم وارداتی در اروپا ۲۸۰ تا ۲۸۵ یورو هر تن سی آی اف ثبت شده ولی تمایل به خرید دیده نشد.

ورق گرم صادراتی سی آی اس هم یک ماه گذشته ۲۰ دلار افت داشته ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب شده است. در ترکیه ورق گرم سی آی اس ۲۷۲ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب شنیده شد که معادل ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

بازار واردات ورق در آسیا برای دومین هفته متوالی باثبات بود. ورق گرم صادراتی چین ۲۶۰ تا ۲۶۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که ۲ دلار ارزان تر شده است. در بازار داخلی چین قیمت ورق گرم  ۲۹۰ تا ۲۹۲ دلار هر تن درب انبار با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که تغییری نداشته است.

در امارات ورق گرم وارداتی دو هفته اخیر ۵ تا ۱۰ دلار ارزان تر شده و برخی عرضه کننده های چینی در ۲۸۰ دلار هر تن سی اف آر پیشنهاد دادند.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در هفته گذشته ثابت ماند . از اول هفته ۱۴۹۰ تومان هر کیلو پیشنهاد میشد که تا آخر هفته در همین رقم ثابت ماند، واردات این کالا در مهر ماه نسبت به شهریور ماه ۱۰ هزار تن کاهش داشته و به ۷۱۵۰۰ تن رسیده است . با شروع سرما عرضه از روسیه محدود شده است در حالیکه قزاق ها در قیمت ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار سی اف آر انزلی پیشنهاد فروش میدهند. قیمت ارز آزاد از اول آبان ماه تا ۲۰ آبان از ۳۳۵۰ تومان به ۳۵۰۰ تومان افزایش یافته در حالیکه قیمت این کالا از ۳۵۰ دلار به ۳۱۰ دلار کاهش یافته در واقع ۵ درصد افزایش نرخ ارز در برابر ۱۲ درصد تنزل قیمت کالا بوده است ، به همین علت روند قیمت این کالا نزولی خواهد بود. قیمت صادراتی چین نسبت به هفته قبل ثابت مانده است. اما در بندرامام خمینی از ۱۴۲۰ تومان در اول هفته به ۱۴۳۵ تومان در پایان هفته رسید.

ورق های گرم ضخامت ۵/۲ تا ۶ میلیمتر با محدودیت عرضه روبرو بود به همین دلیل قیمت انها افزایش یافت در حالیکه ضخامت های ۶ تا ۱۵ میلیمتر با کاهش قیمت در آخر هفته روبرو شد. ورق های ضخامت ۱۲ تا ۴۰ میلیمتر کاویان و اکسین هر روز با کاهش قیمت روبرو شدند با اینکه تقاضا محدود است رقابت محصولات وارداتی در بازار شدید است. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند قیمت ها باز هم روند نزولی داشته باشد چون تقاضا نیست و از طرف دیگر هفته های پیش رو با تعطیلات همراه است.

ورق سرد با تقابل خریدار و  فروشنده همراه بود. خریدارها انتظار داشتند روند نزولی قیمت ادامه یابد در حالیکه فروشنده ها به علت زیان مقاومت میکردند، محدودیت عرضه این کالا به کمک بازار آمد و قیمت را ثابت نگاه داشت حتی بعضی واردکننده ها در پایان هفته سعی در بالا بردن قیمت داشتند در حالیکه بازار کشش آنرا نداشت، نباید فراموش کرد که محموله های ارزان قیمت در راه است.

ورق گالوانیزه همچنان با ثبات بود ولی بازار بی رونقی داشت.

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن