آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: جهان با نفتی که در ماه‌های اخیر باعث پرشدن بی‌سابقه ذخایر شده است روبرو است و کند شدن رشد تقاضا به همراه عرضه کشورهای خارج از اوپک می‌تواند در سال آینده این اشباع را بدتر کند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود با بیان اینکه پر بودن ذخایر یک حفاظ بی‌سابقه در برابر شوک‌های ژئوپلتیک یا اختلالات غیرمنتظره عرضه ایجاد می‌کند، گفت: ذخایر نفتی در سطح بی‌سابقه سه میلیارد بشکه بازار‌های جهانی را در یک راحتی و امنیت بی‌سابقه قرار داده است.

قیمت نفت در ۱۸ ماه گذشته به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا و مخالفت اوپک با کاهش تولید برای دفاع از سهم بازار بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: ذخایر نفتی دنیا در ماه اکتبر به ۹۷ میلیون بشکه در روز رسید که دو میلیون بشکه بیشتر از دوره مشابه سال قبل است، چرا که تولید نفت کشورهای غیراوپک نسبت به سطوح پایین ماه گذشته احیا شد.

آژانس بین‌المللی انرژی گفت: اگرچه قیمت‌های پایین نفت به کاهش تولید نفت سبک آمریکا در سال آینده منجر خواهد شد، چند ماه طول می‌کشد تا اشباع بازار برطرف شود.

آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرد: این حفاظ زیاد حتی در شرایطی که بازار جهانی نفت به نفت ۵۷ دلار در هر بشکه سازگار شده بیشتر شده است. رشد تقاضا به حدود دو میلیون بشکه در روز (بالاترین سطح پنج سال اخیر) رسیده اما این افزایش تقاضا از عرضه متنوع از سوی اوپک و کشورهای غیراوپک عقب مانده به طوریکه تولید نفت روسیه به بالاترین سطح بی‌سابقه پس از شوروی سابق رسیده و احتمالا در سال ۲۰۱۶ نیز بالا خواهد ماند.

اوپک در روزهای گذشته اعلام کرد که ذخایر نفتی کشورهای توسعه یافته مازاد نفتی آنها را نشان می‌دهد که به بالاترین سطح در دستکم ۱۰ سال اخیر رسیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: پر شدن ذخایر که اولین بار در آمریکا به دلیل تولید بیش از حد نفت شیل رخ داد اکنون به تمام کشورهای توسعه یافته از جمله چین و هند گسترش پیدا کرده است.

این آژانس خاطرنشان کرد: مازاد عرضه نفت یک نوع راحتی در بازار را ایجاد می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی گفت: ذخایر فراوان که شوک‌های وارده به بازار را می‌گیرد دیگر صرفا به نفت خام محدود نیستند. در شرایطی که پالایشگاه‌ها برای تامین تقاضای روزافزون بنزین در آمریکا و چین با کمبود نفت مواجه می‌شوند، ذخایر دیستیلات در نتیجه افزایش می‌یابد.

در صورت وجود یک زمستان سرد، ذخایر فراوان می‌توانند از بازار در برابر کمبود عرضه محافظت کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرد: اما پیش‌بینی‌های کنونی مبنی بر زمستان ملایم در اروپا و آمریکا اگر محقق شود، با ذخایر فراوان موجود فشار بیشتری به بازار وارد و اشباع بازار بیشتر خواهد شد.

این در حالی است که رشد تقاضای جهانی نفت پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶ از روزانه یک میلیون و ۸۲۰ هزار بشکه به روزانه یک میلیون و ۲۱۰ هزار بشکه کاهش پیدا کند.

آژانس بین‌المللی انرژی خاطرنشان کرد: تاثیر کاهش قیمت شدید نفت روی مصرف‌کنندگان بعید است که تکرار شود و پیش‌بینی می‌شود شرایط اقتصادی در کشورهایی همچون چین مشکل‌ دار باقی بماند.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: به رغم انعطاف‌پذیری تولیدکنندگانی همچون روسیه، عرضه نفت کشورهای خارج از اوپک پیش‌بینی می‌شود در سال آینده بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کند.

نفت سبک شیل آمریکا که عامل رشد عرضه خارج از اوپک بوده انتظار می‌رود در سال آینده روزانه ۶۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کند که برخلاف انتظارات قبلی مبنی بر کاهش روزانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای آن است.

در گزارش آژانس همچنین آمده است: عرضه بی‌سابقه نفت روسیه به طور نسبی این کاهش را جبران می‌کند. تولیدکنندگان روسی از تحولاتی که باعث رشد عرضه در آینده نزدیک شود استقبال می‌کنند اما کاهش ارزش روبل روسیه و سیستم مالیات نفتی این کشور تاثیر کاهش قیمت نفت و محدودیت بودجه را خنثی می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود برای عرضه نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ را روزانه ۲۰۰ هزار بشکه افزایش داد و به ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رساند.

این آژانس پیش‌بینی کرد: تولید نفت اوپک در نیمه دوم سال ۲۰۱۶ روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نسبت به تولید روزانه ۳۲ میلیون بشکه‌ای نیمه اول سال افزایش پیدا کند که بالاتر از سطح تولید کنونی است.

رقابت بر سر سهم بازار بین روسیه و تولیدکنندگان اوپک در اروپا رو به افزایش است. عراق جای عربستان را به عنوان دومین فروشنده بزرگ نفت در اروپا گرفته است و ایران در حال حاضر خریداران نفت اروپایی را برای فروش نفت خود به محض لغو تحریم‌ها به صف کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی به نقل از منابع آگاه بازار گفت: تهران قادر خواهد بود دستکم روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت بیشتر به خریداران آسیایی و اروپایی به محض لغو تحریم‌ها بفروشد که شامل پالایشگاه‌های ایتالیا، یونان و اسپانیا می‌شوند که ترجیح می‌دهند از نفت ایران استفاده کنند.

این آژانس خاطرنشان کرد: به این دلیل تولیدکنندگان احتمالا رقابت بیشتری بر سر قیمت خواهند داشت.

به نظر می‌رسد بازار نفت خام ترش به ویژه با توجه به افزایش تخفیف‌ها در برابر نفت شیرین، اشباع بیشتری پیدا کند. اروپا پر از منابع نفت ترش در حال رقابت از سوی کشورهای شوروی سابق و خاورمیانه و آمریکا می‌شود.

 

منبع خبر:ایسنا

پرینت متن