​رایزنان بازرگانی، صنعتی و معدنی جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ کشور جهان با سید رضا نوروززاده معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نشست کاری برگزار کردند

 

نوروززاده با اشاره به سابقه تاریخی ایدرو در توسعه صنعتی کشور اظهار داشت: امروز ایدرو در حوزه پیمانکاری فعالیت گسترده‌ای دارد و علاوه بر تکمیل و اجرای فازهای ۶ و ۷ و ۸، هم‌اکنون طرح توسعه سه فاز ۱۷ و ۱۸ و ۱۴ پارس جنوبی را نیز در دست اجرا دارد.

وی ادامه داد: سازمان گسترش ظرف ۱۳ ماه گذشته عقب‌ماندگی‌های چندساله در توسعه فاز ۱۷ و ۱۸ را جبران کرده بطوری که بنا به اذعان وزارت نفت، کارهای نشدنی را به انجام رسانده و با نگاه جدید دولت، سازمان گسترش به جایگاه اقتدار گذشته خود بازگشته است.

رئیس هیات عامل سازمان گسترش تصریح کرد: این سازمان با پیشینه ارزشمند و نیروهای توانمند خود، آماده همکاری در عرصه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری مشترک با سرمایه‌گذاران خارجی است.

وی همچنین خبر داد، در افق جدید پساتحریم و فضای مثبت ایجاد شده در روابط ایران با سایر کشور‌ها، کشورهای اروپایی، چین و هند و کره جنوبی مراجعات و مکاتبات متعددی برای همکاری و سرمایه گذاری مشترک با سازمان گسترش ارائه کرده‌اند.

نوروززاده خواستار آن شد که رایزنان بازرگانی، صنعتی و معدنی کشورمان پتانسیل‌های سازمان گسترش و زمینه‌های همکاری با این سازمان را در کشورهای محل ماموریت خود تبیین کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: پتانسیل‌های موجود همکاری باید در دو بخش زمینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری طرف‌های خارجی در ایران و نیز، زمینه‌های سرمایه‌گذاری ایران در سایر کشور‌ها بطور مشخص و با جزئیات معرفی و تبیین شوند تا نتیجه بهتری حاصل شود.

وی به‌عنوان مثال به پروژه ایجاد واحدهای تولید پلی پروپیلن و مشتقات آن از گاز توسط سازمان گسترش بعنوان یک زمینه مناسب سرمایه‌گذاری مشترک اشاره کرد و افزود: در صورت وجود شرکت‌های خارجی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این پروژه، آماده همکاری هستیم.

نوروززاده در پایان یادآور شد: سازمان گسترش نقش توسعه‌ای دارد و آماده است در هر رشته صنعتی که یک شرکت خارجی علاقه‌مند باشد، زمینه همکاری مشترک با یک شریک ایرانی را فراهم کند و پشتیبانی لازم را نیز برای به سرانجام رسیدن آن انجام خواهد داد.

وی ابراز امیدواری کرد، سفر رایزنان بازرگانی کشورمان به میهن اسلامی و دیدار‌ها و نشست‌های آنان خیر و برکت برای ایران و نیز کشورهای محل ماموریت آنان به همراه داشته باشد.

در این نشست، همچنین رضا عباسقلی مدیرکل دفتر امور نمایندگی‌های سازمان توسعه تجارت با اشاره به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم آگاهی رایزنان کشورمان با بخش‌های مختلف وزارتخانه مذکور و نیز ساختار معاونت‌ها و فعالیت‌های هر بخش، گفت: الزام مهندس نعمت‌زاده بر مشخص شدن زمینه‌های همکاری طرف‌های خارجی با هریک از بخش‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز جلب و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در هر حوزه، از دلایل برگزاری نشست‌های کاری با سازمان‌ها از جمله سازمان گسترش است.

در ادامه نشست، رایزنان بازرگانی، صنعتی و معدنی کشورمان پتانسیل‌های همکاری و سرمایه‌گذاری و نیز سرمایه‌پذیری در کشورهای محل ماموریت خود را به تفصیل معرفی کرده و به طرح پرسش در خصوص نحوه رف عبرخی مشکلات و راهکارهای توسعه همکاری در کشورهای محل ماموریت خود پرداختند.

 

منبع: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

پرینت متن