یک تحلیلگر بازار ارز و طلا معتقد است: افزایش ارزش دلار در بازار آزاد به علت افزایش حجم تقاضا در روزهای اخیر رخ داده است.

 

سهراب اشرفی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش حجم تقاضا در پی فعال شدن قاچاقچیان کالا است. به همین دلیل چگونگی و حجم خرید دلار توسط دلالان نرخ ارز را دستخوش تغییر کرده است.

او با بیان اینکه حجم اعظم دلار خریداری شده قاچاقچیان به سمت کردستان عراق روانه می‌شود، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی کار بسیار سختی برای کنترل بازار در پیش دارد که در این مسیر باید دیگر دستگاه‌ها و ارگان‌ها به کمک بانک مرکزی بیاید، به طور مثال اگر از قاچاق کالا جلوگیری شود در بازار ارز به بانک مرکزی کمک شایانی شده است.

این تحلیلگر بازار ارزو طلا پیرامون بازار جهاین طلا و ارز هم گفت: حادثه پاریس در زمانی رخ داد که بازارهای جهانی روبه تعطیلی بودند اما با آغاز به کار بازارهای جهانی ارزش یورو به همین علت تضعیف شد.

او افزود: برخی تحلیل‌گران بازارهای جهانی با پیش بینی روند کاهشی یورو بر این عقیده هستند که ارزش برابری این نرخ با دلار افزایش خواهد یافت و در پی تقویت ارزش دلار، انس جهانی تضعیف می‌شود.

این کارشناس بازار طلا و ارز گفت: برخی تحلیگران هم بر این باورند که در دو هفته آینده بازار تحت تاثیر نرخ فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد گرفت زیرا با توجه به صحبت‌های مسوولان عالی رتبه فدرال رزرو پیش بینی می‌شود ارزش انس جهانی در اوایل ماه دسامبر میلادی در ابتدا سقوط ارزش را در پیش بگیرد که با گذشت زمان انس جهانی به روال سابق خود باز خواهد گشت.

 

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن