موسسه خدمات سرمایه گذاری و اعتبارسنجی مودی انتظار دارد سوددهی فولادسازان چینی ۱۲ ماه آینده باز هم کاهش یابد چون تقاضای داخلی ضعیف است ولی این شرایط تا دو سال آینده موجب می شود کاهش ظرفیت تولید و تغییر ساختار صنعت فولاد چین شتاب بیشتری گیرد.

کاهش سرمایه گذاری در بخش مسکن و توسعه زیر ساخت ها و کاهش فعالیت صنایع تولیدی که به دلیل کاهش رشد اقتصادی بوده موجب می شود ۱۲ ماه آینده تقاضای فولاد کمتر شود.

این موسسه اعتبارسنجی پیش بینی کرده تقاضای داخلی فولاد در چین یک سال آتی ۵ درصد نسبت به سال گذشته افت داشته باشد. از طرفی صادرات فولاد چین به روند صعودی ادامه می دهد ولی این افزایش تنها بخشی از افت تقاضای داخلی را جبران خواهد کرد. در نتیجه انتظار می رود فولادسازان چینی ۱۲ ماه آتی با کاهش ۳ تا ۴ درصدی فروش فولاد خود مواجه شوند.

به گزارش ایفنا، همچنین قابل ذکر است در ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۵ مصرف فولاد در چین ۵ درصد کاهش داشت در حالی که کل سال ۲۰۱۴  معادل ۲٫۱ درصد افت داشته است.

با کاهش سوددهی و افزایش ضرر فولادسازان چینی در ۱۲ ماه آتی، در ابتدا کارخانه های کوچک بخش خصوصی مجبور خواهند شد بازار را ترک کنند چون منابع کافی برای پوشش ضررهای مالی و تامین بدهی ها را ندارند. در دراز مدت این روند موجب اصلاح ساختار صنعت فولاد چین می شود.

 

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن