به گزارش ماین نیوز، در حالی که برخی فعالان بازار آهن بر این باور بودند که توافق ایران با غرب در مذاکرات باعث رونق بازار آهن خواهد شد و بازار محصولات فولادی رنگ و روی رونق به خود بگیرد اما آمارهای جدید مرکز آمار نشان می‌دهد قیمت انواع محصولات فولاد ساختمانی نسبت به شش ماهه سال ۹۳ افت قیمت چشمگیری پیدا کرده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد نیمه اول سال ۹۴ قیمت بیشتر محصولات فولادی نسبت به سال گذشته افت پیدا کرده که در نتایج آمارگیری مرکز آمار از تغییرات قیمت مصالح ساختمانی منتخب گروه لوله و پروفیل‌های فولادی مورد مصرف در سازه، این افت کاملا پیداست. به طوری که تیرآهن ۱۴ در هر کیلوگرم با حداقل قیمت ۱۶۰۰ تومان، با حداکثر قیمت ۱۸۵۰ تومان و با قیمت متوسط ۱۷۵۵ تومان نسبت به مدت مشابه سال گذشته منفی ۷٫۳ درصد کاهش یافته است.

همینطور تیرآهن ۱۶ با حداقل قیمت ۱۶۱۰ تومان، حداکثر قیمت ۱۸۹۰ تومان و قیمت متوسط ۱۷۷۵ تومان در هر کیلوگرم نسبت به مدت مشابه سال گذشته منفی ۳٫۲ درصد کاهش پیدا کرده در حالی که درصد تغییر نیمه دوم سال ۹۳ نسبت به سال قبل آن منفی ۱٫۹ بوده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تیرآهن ۱۸ هم با حداقل قیمت ۱۶۲۰ تومان، حداکثر قیمت ۱۹۳۰ تومان و ۱۷۷۳ تومان کاهش ۳٫۴ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. تیرآهن ۲۰ هم با حداقل قیمت ۱۷۲۰ تومان،با حداکثر قیمت ۲۴۸۰ تومان و قیمت متوسط ۲۰۳۶ تومان در هر کیلوگرم نسبت به نیمه نخست سال قبل منفی ۱۰٫۵ درصد کاهش یافته است.

تیرآهن ۲۲ نیز با حداقل قیمت دوهزار تومان، حداکثر قیمت ۲۳۷۵ تومان و قیمت متوسط ۲۱۲۰ تومان در هر کیلوگرم نسبت به شش ماهه اول سال۹۳، ۴٫۳ درصد کاهش یافته است. همچنین نبشی ۳۰ با حداقل قیمت ۱۴۶۰ تومان، حداکثر قیمت ۱۵۱۰ تومان و قیمت متوسط ۱۴۸۵ تومان در هر کیوگرم نسبت به سال گذشته منفی ۳۰٫۱ درصد کاهش پیدا کرده و نبشی ۴۰ نیز با حداقل قیمت ۱۴۷۰ تومان، حداکثر قیمت ۱۵۱۰ تومان و قیمت متوسط ۱۴۸۵۰ تومان نسبت به سال گذشته ۲۷٫۸ درصد کاهش داشته است.

از سویی نبشی ۵۰ هم با حداقل قیمت ۱۴۵۰ تومان، حداکثر قیمت ۱۵۱۰ تومان و قیمت متوسط۱۴۸۱ تومان در هر کیلوگرم با منفی ۲۷ درصد مواجه شده در حالی که نبشی ۵۵ با قیمت متوسط ۱۴۸۶ تومان با ۲۶٫۸ درصد کاهش قیمت نسبت به سال گذشته داشته است. در ادامه همینطور نبشی ۶۰ با قیمت متوسط ۱۴۸۶ نسبت به سال گذشته با ۲۶٫۹ درصد کاهش روبه‌رو شده و همچنین نبشی‌های ۷۵، ۸۰، ۹۰، ۱۰۰و ۱۲۰ با قیمت متوسط به ترتیب ۱۵۳۰، ۱۵۱۸، ۱۵۶۰، ۱۵۴۴ و ۱۶۰۲ تومان با کاهش ۲۱٫۵، ۲۳٫۳، ۲۰٫۴، ۲۱٫۸ و ۱۹٫۱ درصد روبه شده‌اند.

 

منبع:ماین نیوز

پرینت متن