در طول‌ سال‌های اخیر کمتر زمانی بوده است که دولت به کمک صنایع کوچک آمده باشد و بخواهد برای رونق ‌آن‌ اقدامی کرده باشد. حال این پرسش مطرح است که چرا همواره حمایت از صنایع کوچک توسط دولت مغفول مانده است؟

 

نگار میرکریمی: در حال حاضر در کشور اکثر صنایع وابسته به دولت است و به جز برخی موارد که بخش خصوصی فعالیت می‌کند، دولت در گیرو دار راه‌اندزای صنایع است. در این میان به تناسب جریانات سیاسی و اقتصادی کشور، صنایع نیز با رشد و کاهش تولید مراه شده‌اند.

عضو انجمن صنایع لوازم خانگی معتقد است اینکه دولت به صنایع کوچک توجهی ندارد،  قضاوتی درست نیست. زیرا هنگامی‌که دولت برای اعطای کارت خرید لوازم خانگی اقدام می‌کند نشان از توجه به این بخش است.

فرهاد رهنما در گفت‌وگو با اقتصادنیوز افزود: در این زمان، کارخانه‌های متوسط و صنایع کوچک هم شامل این طرح می‌شوند، از این رو هنگامی که محصولات خرد شامل این طرح می‌شود، شرکت‌های خرد هم فعال می‌شوند.

وی اظهار کرد: نکته دیگر این است که اگر این طرح مرحله به مرحله و هر بار مختص گروهی از جامعه باشد، هیچ فایده‌ای ندارد و عمر آن تنها شش ماه به طول می‌انجامد و در نتیجه تحرکی در بازار صورت نمی‌گیرد. ازاین رو باید در ابتدا تصمیم گرفته شود که اعتبار افراد سنجیده شود و پس از آن این کارت اعطا شود و محصولات ساخت داخل نیز با فروش بیشتری همراه شوند.

رهنما گفت: درجریان این طرح باید تعهداتی میان مصرف کننده و تولید کننده به وجود آید، به طور مثال خوب است اگر هنگام عقد قرارداد فرم حقیقت سنجی منعقد شود تا در صورت هرگونه دروغ جریمه عمده‌ای برای مصرف کننده در نظر گرفته شود در غیر اینصورت این طرح به طرحی تبدیل می‌شود تا اینکه مردم از تمام توان خود برای دو زدن طرح استفاده کنند و هزینه کارت را به مصرف دیگر برسانند.

وی تصریح کرد: باید دریافت این کارت اعتباری برای هرچه بیشتر افراد جامعه امکان‌پذیر باشد و برای مبارزه با هرگونه خلاف در این طرح لیستی از اسم تا مورد مصرف تهیه شود تا کسانی که در این میان به فکر دور زدن طرح هستند، این لیست سیاه به صورت اتوماتیک از استفاده از این محصولات محروم شوند.

عضو انجمن صنایع لوازم خانگی اظهار کرد: باید فرهنگ راستگویی در جامعه ایجاد شود. شاید یکی از اشکالات در جامعه دروغگویی همه به یکدیگر است که باید دراین زمینه هم از به وجود آمدن آن جلوگیری شود.

وی در پاسخ به اینکه طرح خرید لوازم خانگی و توجه به این بخش یکی از معدود طرح‌هایی است که دولت به صنایع کوچک داشته و برای سایر صنایع کوچک کمتر توجهی نشان داده است، اظهار کرد: این گونه نیست که دولت به صورت مستقیم به صنایع کوچک کمک کند. به نظر می‌رسد در حال حاضر کاری که برای راه‌اندازی و رونق این صنایع باید انجام شود، ساخت مسکن است. اگرمسکن ساخته شود، از موکت و پرده و لوازم خانگی که همگی از جمله صنایع کوچک‌اند رونق می‌گیرند.

به گفته رهنما، با ساخت مسکن جامعه به حرکت می‌افتد وقتی که مسکن به حرکت افتد، سایر صنایع نیز به مرور زمان رونق می‌گیرند. از این رو باید برای اینکه جامعه به حرکت در آید مسکن به تحرک وا داشته شود و مسکن است که می‌تواند بازار را رونق دهد.

وی با اشاره به پیش‌بینی از استقبال خانوار ایرانی از مرحله اول اعطای کارت خرید لوازم خانگی و اینکه بیش از استقبال کالا در انبارها موجود است، اظهار کرد: اگر این طرح اجرایی شود، کافی است شش ماه فرصت داده شود تا تولیدکنندگان تولیدشان روز افزون شود. چرا که اگر این طرح با افزایش تولید کالای ساخت ایرانی صورت گیرد موفق‌تر است. زیرا این طرح کار بسیار هشیارانه‌ای است که باید مردم قدر آن را دانسته باشد.

عضو انجمن صنایع لوازم خانگی معتقد است: بهترین کاری که دولت در مدت اخیر انجام داده است، طرح کارت خرید است.از این رو باید راستی آزمایی نه تنها باید برای مصرف کننده بلکه برای تولید کننده هم صورت گیرد. باید حداقل ۵۰ درصد این کالا ساخت داخل باشد و در صورتی که شرکتی در این زمان به واردات رو آورد باید مورد برخورد قرار گیرد.

به گفته رهنما در حال حاضر برای مرحله اجناس کافی موجود است و حتی بیش از نیاز کالادرانبار وجود دارد. البته اگر این مبلغ تنها برای ۱۰ میلیون تومان اعطا شود، کلیه کالاها در کشور تمام می‌شود، اما هنگامی که این طرح برای تعداد زیادی کالا اعطا می‌شود، این نیاز به تعداد کالاها تقسیم می‌شود چرا که پهنه این محصول زیاد است. همچنین اگر مشکل کمبود کالا در این طرح ایجاد شود، بسیار خوب است چرا که موفقیت طرح را نشان می‌دهد.

در ادامه نیز تحلیلگر توسعه پایدار افزود: به طور معمول در کشور همواره صنایع کوچک به دلیل نداشتن قدرت لابی‌گری و چانه زنی کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به گفته حسین ساسانی این صنایع به دلیل نبود توان چانه‌زنی نتوانسته‌اند امکانات‎ بدست آمده را در ۳۰سال اخیر داشته باشند. زیرا یک برنامه هوشمند برای توسعه صنعت وجود ندارد و در این میان حتی توسعه پایدار هم مغفول مانده است.

وی افزود: در طول این سال‌ها هر برنامه‌ای که برای صنایع کوچک اجرا شده است، مقطعی و مُسکن‌وار بوده است. چرا که بنگاه‌های بزرگ در کشور می‌توانند مشکلات خود را به دولت انعکاس دهند اما صنایع کوچک این امکان را ندارند.

به گفته ساسانی، اینکه هر روز به یک صنعت رسیدگی شود و روز دیگر یک صنعت دیگر فراموش شود، هیچ دردی را دوا نمی‌کند. اگر دولت به جای کمک‌های مقطعی، بسترسازی و ساختارسازی برای صنایع کوچک را پیش گیرد و اجازه دهد بنگاه‌ها خود توان راه‌اندازی کسب و کار وتوسعه آن را داشته باشند، رشد صنعت نیز مثبت خواهد شد.

این تحلیلگر توسعه پایدار اظهارکرد: در همه دنیا به صنایع و بنگاه‌های کوچک بها داده می‌شود و حتی برای بحران‌های اقتصادی از این صنایع کمک گرفته می‌شود. این کمک‌ها که دولت در نظر گرفته است نمی‌تواند صنعت را راه اندازد و یا صنایع را رونق دهد.

 

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن