در بودجه سال جاری، دلار ۲٨۵٠تومانی در بودجه دیده شد اما برای سال آینده هنوز رقمی از سوی دولت اعلام نشده است با این حال یک منبع نزدیک به دولت درگفتگو با رسانه ها این نرخ را اعلام کرده است.

این روزها دولت مشغول تهیه بودجه سنواتی سال ۹۵ است و به نظر می رسد برخلاف سال گذشته اعداد و ارقام را واقعی تر تدوین کرده و برای تصویب نهایی به مجلس بفرستد.

سال گذشته دولت در شرایطی لایحه بودجه خود را آماده می‌کرد که نوسان قیمت جهانی نفت و وضعیت برداشته شدن تحریم‌ها در هاله ای از ابهام قرار داشت.

برای بودجه سال جاری، درآمد حاصل از فروش نفت ۵۴هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شد که سهمی حدودا ۳۳درصدی در بودجه داشت.

طبق براوردهای دولتی‌ها قیمت نفت برای بودجه۹۵ ، ۴۳ تا ۴۵ دلار خواهد بود؛ به گفته محمدباقر نوبخت؛ دولت افزایش قیمت نفت را برای سال آینده در برنامه ندارد به همین جهت قیمت نفت در نظر گرفته شده برای سال آینده بین ۴۳ تا ۴۵ دلار برای هر بشکه خواهد بود.

دلار هم در بودجه سال ۹۵ به اندازه قیمت نفت مهم و تاثیر گذار است؛ دلاری که قرار بود در سال جاری تک نرخی شود اما به دلیل فضای نامساعد تحقق این وعده به سال آینده موکول شد.

در بودجه سال جاری، دلار ۲٨۵٠تومانی در بودجه دیده شد اما برای سال آینده هنوز رقمی از سوی دولت اعلام نشده است با این حال یک منبع نزدیک به دولت درگفتگو با رسانه ها این نرخ را نزدیک به ۳ هزار تومان و حتی کمی بیشتر از آن اعلام کرده است.

به اعتقاد کارشناسان در بودجه های سنواتی قیمت نفت و ارز دو مولفه تاثیر گذار هستند که برای اعلام رقم درست باید مولفه های بسیاری مورد بررسی قرار داد.

در مورد تعیین قیمت ارز باید متغیرهایی همچون  قیمت ارز در بازار، مورد بررسی قرار بگیرد برای تعیین قیمت نفت هم باید نرخ‌های جهانی و نیز پیش بینی هایی که در مورد آن صورت گرفته است مورد بررسی قرار بگیرد، تا دولت با در نظر گرفتن ارقام واقعی در بودجه بتواند برنامه ریزی مالی صحیحی داشته باشد و تا حد ممکن از کسری بودجه جلوگیری شود.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران بازار انرژی بعید است که قیمت نفت در بازار جهانی افزایش چشم گیری داشته باشد به همین جهت کارشناسان داخلی به دولت توصیه می کنند که قیمت نفت در بودجه روی ۵۰ دلار بسته شود.

برای  تعیین نرخ ارز هم باید سیاستهای مختلف دولت مورد واکاوی قرار گرفته و هزینه ها به درستی مشخص شود.

پیش بینی کارشناسان برای قیمت دلار در بودجه سال آینده نرخی  با رشد معادل ۱۰ تا ۱۵درصد است و حدود ۳۰۰۰ تومان منطقی به نظر می رسد.

مدتهاست که دولت تک نرخی کردن قیمت ارز را در برنامه دارد اما بعید است در سال ۹۵ قادر به تک نرخی کردن نرخ ارز باشد چرا که خود دولت عمده‌ترین عرضه‌کننده و متقاضی دلار است و قیمت ارز به وضعیت دولت و حضورش در بازار بستگی دارد.

منبع: اقتصادپرس

پرینت متن