سنگ آهن

در بازار واردات سنگ آهن چین نگرانی از مازاد عرضه ادامه داشت و قیمت سنگ آهن وارداتی افت قیمت های جدیدی را هفته گذشته تجربه کرد و کمتر از ۴۵ دلار شد. به طوری که سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به چین از ۴۸ دلار و ۳۰ سنت هفته قبل به ۴۴ دلار و ۷۵ سنت هر تن خشک سی اف آر رسید.

فولادسازان چینی ترجیح می دهند در تناژ پایین سنگ آهن بخرند چون تولید فولاد خام رو به کاهش است. از طرف دیگر برخی از کارخانه ها به فکر فروش مجدد موجودی سنگ آهن خود هستند چون وضعیت مالی مساعدنیست. همین امر روند نزولی را تشدید کرده است. با توجه به این شرایط نزول قیمت سنگ آهن در هفته های  آینده کاملا طبیعی خواهد بود.

 

قراضه

متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و۲ خلوص ۲۰-۸۰ به ترکیه ۱٫۵ دلار هر تن افت داشته به ۱۹۷ دلار و ۵۰ سنت هر تن سی اف آر رسید. بعد از چند روز مقاومت خریدار ها برای پایین آوردن قیمت، عرضه کننده ها موفق تر بودند و قراضه اروپا در ۱۹۰ تا ۲۰۴ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. قراضه ۲۰-۸۰ امریکا نیز در ۲۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که ثبات داشت. قراضه ۲۰-۸۰ روسیه در ۱۹۷٫۵ دلار هر تن سی اف آر و قراضه خرد شده در ۲۰۲٫۵ دلار هر تن سی اف آر خریداری شد.

قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا  یک دلار افت داشته ۱۶۶ دلار هر لانگ تن تحویل کارخانه ثبت شده است.

در بازار خاور دور موجودی انبار ها کافی بود و کسی به دنبال خرید قراضه نبود ولی عرضه کننده ها قیمت را بالا بردند. قراضه سی آی اس با ۱۷ دلار رشد به ۱۶۷ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر رسید ولی بالاتر از ۱۵۴ دلار خریدار نداشت. قراضه ژاپن نیز تا ۶ دلار رشد  داشته تا ۱۱۸ دلار هر تن فوب بود. در تایوان قراضه ۲۰-۸۰ امریکا تا ۱۶۴ دلار هر تن سی اف آر قیمت داده شد ولی خریدار نداشت.

 

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس از ۲۷۳ دلار به ۲۷۰ دلار هر تن فوب کاهش یافت. در حالی که معاملاتی در ۲۷۵ دلار هر تن فوب با مصری ها بسته شد ترکیه نیز کمتر از ۲۷۰ دلار هر تن فوب معامله کرد. مشکل عرضه کننده های سی آی اس کمبود تقاضا و رقابت چینی هاست. اگر فروشنده های سی آی اس انعطاف پذیری بیشتری نشان ندهند بیلت چین بخش بیشتری از بازارشان را در دست خواهد گرفت. از این رو  روند بازار طی ۱۰ روز آینده نزولی پیش بینی شده است.

بیلت در بازار داخلی ترکیه ۵ دلار بالا رفته ۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. بیلت چین در ترکیه باثبات و ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

در آسیا خریداران به دنبال بیلت چین بودند تا موجودی انبارها را تکمیل کنند البته افت ۸ دلاری قیمت بیلت در بازار داخلی چین قیمت صادراتی آن را نیز کاهش داد. بیلت چین در جنوب شرق آسیا ۲۳۵ تا ۲۴۰ دلار هر تن فوب معادل ۲۴۷ تا ۲۶۵ دلار هر تن سی اف آر بود. البته قیمت درخواستی خریداران بیشتر از ۲۴۶ دلار هر تن سی اف آر نبود.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت تقریباً ثابت بود. سایز ۱۵۰ میلیمتر محصول فولاد خوزستان که اول هفته ۱۰۸۰ تومان پیشنهاد میشد تا آخر هفته ۱۰۷۰ تومان هم عرضه شد ولی خریدار نبود. محصول کارخانه های خصوصی تا ۲۰ تومان افت قیمت را تجربه کرد، سایز ۱۲۰ میلیمتر هم در ۹۷۰ تا ۱۰۲۰ تومان بسته به محل تحویل، عرضه میشد. حجم تولید بسیار پائین آمده است. در حالیکه قیمت تمام شده با قیمت فروش فاصله چندانی ندارد بازار نسبت به کاهش تولید واکنشی نشان نمیدهد. علت آن هم پائین بودن تقاضای مقاطع است.

تکلیف تحریم ها تا ۲۰ روز آینده روشن خواهد شد، با برداشته شدن تحریم ها کارخانه های بزرگ بخصوص فولاد خوزستان و ارفع به راحتی می توانند محصول خود را صادر کنند البته اگر آنها سقف تولید را بالا نبرند، فضای لازم برای کارخانجات دیگر در بازار داخلی باز خواهد شد. در غیراینصورت شرایط قابل پیش بینی نیست.

 

مقاطع

در هفته ای که گذشت قیمت میلگرد در بازار داخلی ترکیه ۳۴۵ تا ۳۷۵ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد در حالی که یک هفته قبل ۳۵۴ تا ۳۷۴ دلار  ثبت شده بود. موجودی انبارها کافی بود و خرید چندانی ثبت نشد. قیمت میلگرد ترکیه در خاور میانه ۳۴۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن فوب ترکیه شده که ۲۰ دلار نسبت به اواخر اکتبر بالا رفته است. در امارات میلگرد ترکیه ۳۵۰ دلار هر تن سی اف آر ثبت شده و در کویت ۳۵۵ تا ۳۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

میلگرد در بازار داخلی آلمان ۳۷۰ تا ۳۸۰ یورو هر تن با کرایه حمل ثبت شد در حالی که اوایل نوامبر در ۳۴۵ تا ۳۵۰ یورو معامله شده بود.  در ایتالیا قیمت میلگرد ۲۰ یورو بهبود داشته ۳۴۰ تا ۳۴۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. البته تقاضا هنوز بهتر نشده  و کاهش تولید و ثبات قیمت قراضه موجب این رشد قیمت شد.

متوسط قیمت میلگرد صادراتی چین ۲۵۲ تا ۲۵۵ دلار هر تن فوب ثبت شد که همچنان کف قیمت سال های اخیر بوده است. بعید است قیمت میلگرد چین بهبود یابد مگر این که ظرفیت تولید فولاد چین تا ۱۰ درصد کمتر شود.

مقاطع در بازار ایران

علیرغم رکود وحشتناک بازار، قیمت ها تغییر چندانی نداشت. میله گرد ۱۴ تا ۲۵ میلیمتر محصول اهواز ۱۲۹۵ تومان و محصول اصفهان ۱۴۱۵ تومان بود که تا پایان هفته تغییری نداشت. تیرآهن نمره ۱۸ محصول اصفهان از سه شنبه روند صعودی گرفت و تا ۲ هزار تومان هر شاخه بالا رفت ولی تیرآهن های سایزهای دیگر روند کاهشی داشت. این در حالی است که انواع تیرآهن وارداتی و تولید داخلی در بازار موجود است، همین مساله اجازه مانور جدی به محصولات ذوب آهن اصفهان را نمیدهد. در طول هفته گذشته قیمت دیگر مقاطع ثابت ماند، نبشی و ناودانی که هفته های قبل افت جدی قیمت را تجربه کرده بودند این هفته تغییری نداشتند. با توجه به سرما و رکود فعالیت های ساختمانی بازار فعلاً به انتظار نشسته است.

امید بسیاری از دست اندرکاران به ۷ هزار میلیارد تومان وعده داده شده توسط دولت برای بودجه های عمرانی است شاید در ماه های پایانی سال این بودجه بتواند حرکتی را ایجاد کند در غیراینصورت بازار مقاطع با ورشکستگی زیادی روبرو خواهد شد آنچنان که نشانه هائی از آن دیده میشود. این ورشکستگی ها محدود به تجار نیست بسیاری از کارخانه ها هم در معرض آن هستند. برداشته شدن تحریم ها می تواند کمکی برای حل این مشکل باشد تا کارخانه های بزرگ بخصوص ذوب آهن اصفهان به صادرات بپردازند و کارخانه های کوچک تر سهم بیشتری از بازار را به دست بگیرند ولی این در شرایطی است که برنامه درستی در کار باشد در غیراینصورت آنهم یک مسکن است.

 

ورق

هفته گذشته ورق گرم اوکراین در ترکیه تا ۲۰ دلار نسبت به ماه قبل افت داشته ۲۶۷ دلار هر تن سی اف آر شد. ورق گرم روسیه نیز با ۵ دلار افت به ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر کاهش داشت. در بازار صادرات ترکیه ورق گرم ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به دو هفته قبل افت داشته ۲۸۰ تا ۳۰۰ دلار هر تن فوب شد. البته قیمت درخواستی خریداران به ۲۴۰ دلار هر تن فوب هم رسید.

قیمت ورق گرم در بازار داخلی امریکا ۳۷۰ تا ۳۸۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد در حالی که هفته قبل ۳۸۰ تا ۳۹۰ دلار بود. چون بازار داخلی قراضه امریکا مساعد نیست بازار ورق هم نزولی برآورد شده است.  ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۳۲۵ تا ۳۳۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شده که تغییری نداشت. در جنوب اروپا قیمت ورق گرم صادراتی نسبت به اکتبر ۵ تا ۲۰ یورو هر تن افت داشته ۲۶۵ تا ۲۷۰ یورو هر تن سی اف آر شنیده شد.

ورق گرم صادراتی چین ۲۶۰ تا ۲۷۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که کمی بهبود داشت. در جنوب شرق آسیا ورق گرم چین ۲۶۸ تا ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر معادل ۲۶۰ دلار هر تن فوب نهایی شده و در هند نیز قیمت ۲۸۱ دلار هر تن سی اف آر معادل ۲۶۳ تا ۲۶۴ دلار هر تن فوب بود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول باز هم روند صعودی داشت و تا ۱۵۶۰ تومان بالا رفت در حالیکه هفته قبل ۱۴۹۰ تا ۱۵۰۰ تومان قیمت داشت. روز چهارشنبه فروشنده ها در انزلی دست از عرضه کشیدند ولی در بندرامام از ۱۵۰۰ تا ۱۵۱۰ تومان پیشنهاد میدادند. ورقهای گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۲ میلیمتر محصول مبارکه با محدودیت عرضه روبرو شده به همین علت از اول هفته با افزایش قیمت روبرو شد. انتظار میرفت مبارکه با عرضه خود در بورس بازار را آرام کند ولی هفته گذشته مبارکه به بورس نیامد. ورق های گرم محصول کاویان تا ۱۰ تومان افزایش قیمت داشت در حالیکه محصول اکسین تقریباً ثابت بود ولی در بعضی از سایزها با کمبود عرضه روبرو شده بود. جو پیش آمده در مورد ورق بسیار عجیب است در حالی که تقاضا نیست. قیمت بالا رفته و از آنجا که عرضه بسیار محدود است، سرمایه های کوچک در بازار اثرگذار شده اند و همین ها باعث تغییر قیمت شده اند.

ورق سرد هفته گذشته با محدودیت عرضه روبرو شد به همین علت ۵۰ تا ۷۰ تومان هر کیلو افزایش قیمت داشت. محصول چین در قیمت ۳۱۰ دلار عرضه میشود ولی تحویل آن تا سه ماه دیگر محقق نخواهد شد ضمن آنکه تا سه ماه دیگر قیمت ارز احتمالاً تغییر خواهد کرد ولی چند محموله در بندرامام تخلیه شده است. محصول قزاق در ۳۴۰ دلار عرضه میشود که تحویل آن تا ۴۰ روز دیگر خواهد بود. ولی محموله های خرید قبلی در راه است. افزایش قیمت ارز قسمتی از کاهش قیمت این محصول را در خارج پوشش میدهد ضمن آنکه بی ثباتی بازار واردکننده ها را به سمت حداقل خرید سوق داده است به همین دلیل واردات کاهش داشته است. در شهریورماه ۸۲ هزار تن، در مهر ماه ۷۱ هزار تن و در آبان ماه ۵۲ هزار تن کالا وارد شده یعنی در مهرماه ۱۳ درصد واردات کمتر از شهریور بوده و در آبان ۲۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل. مهر ماه شروع تنزل قیمت این کالا و آبان ماه اوج کاهش قیمت بوده است. حال در پایان آبان ماه شاهد افزایش قیمت هستیم به همین دلیل افزایش قیمت فعلی تنها در راستای تعادل بازار است. با احتساب قیمت ۳۴۰ دلار محصول قزاق حداکثر قیمت تمام شده این کالا ۱۵۵۰ تومان است بنابراین انتظار کاهش قیمت کاملاً منطقی است.

ورق گالوانیزه با ثبات قیمت روبرو بود ضمن انکه بعضی از اقلام این کالا با محدودیت عرضه روبرو شد.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن