سنگ‌آهن هفته خود را با ثبت ببیشترین افت قیمت در پنج هفته اخیر به پایان رساند. این در حالی است که هیچ بهبود کوتاه مدتی در بازار فولاد چین دیده نمی‌شود.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، قیمت فولاد در معاملات آتی شانگهای در روز جمعه به پایین‌ترین مقدار خود نزدیک شد و سنگ‌آهن دالیان نیز بعد از افت شدید در هفته جاری برای رسیدن به قیمت‌های بالاتر دست و پا می‌زند.

بر اساس شاخص فولاد، هر تن سنگ‌آهن برای تحویل فوری به بندر تیانجین چین با افت ۱٫۵ درصدی به ۴۵ دلار و ۱۰ سنت رسید. این قیمت تنها یک دلار بالاتر از پایین‌ترین مقدار آن از سال ۲۰۰۸ بوده است.

بر اساس قیمت‌گذاری سالانه و آمار گلدمن‌ساکس، قیمت ۴۴٫۱۰ دلاری ماه جولای، کمترین قیمت ثبت شده از سال ۲۰۰۵ بوده است.

ریک اسپونر، تحلیل‌گر بازار ارشد سی‌ام‌سی در سیدنی اعلام کرد: «ما حتی منتظر قیمت‌های زیر ۴۰ دلار -حداقل به طور موقت- هستیم.‌ هنگامی که قیمت به زیر ۴۰ دلار برود، فشار بر روی تولید‌کنندگان پر هزینه بیشتر و بیشتر خواهد شد.»

معدن‌کاران کم هزینه دنیا نظیر والی و ریوتینتو، تولیدات خود را کاهش نداده‌اند تا باعث شوند که عرضه کنندگان گران‌قیمت‌تر از بازار خارج شوند.

تقاضای چین برای مواد خام همانند تقاضای آنها برای فولاد برای اولین بار در بیش از سه دهه اخیر در حال کم شدن است.

قیمت میل‌گرد در بورس کالای شانگهای نیز با افتی ۰٫۸ درصدی مواجه شد تا هرتن از آن یکهزار و ۶۹۵ یوآن (۲۶۵ دلار) به فروش برسد.

موسسه رتبه‌بندی فیچ انتظار دارد که ۷۵ تا ۸۵ میلیون تن از ظرفیت فولاد چین در پنج سال آینده تعطیل شود. این در حالی است که میزان ظرفیت تولید اضافه شده در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۱۰۷ در حدود ۱۶ میلیون تن خواهد بود. به این ترتیب میزان تولید فولاد چین در سال ۲۰۱۶ به اوج خود خواهد رسید.

منبع:اقتصاد نیوز
پرینت متن