انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود تولید فولاد ایران را با کاهش ۴٫۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت ایران سقوط یک پله‌ای در جمع تولیدکنندگان فولاد دنیا داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز، انجمن جهانی آهن و فولاد در گزارش اخیر خود تولید فولاد را در اکتبر ۲۰۱۵ با کاهش ۴٫۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱٫۳۸ میلیون تن اعلام کرد. همچنین بررسی‌های کلی این انجمن نشان از آن دارد که تولید فولاد جهان در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳٫۱ درصد کاهش را تجربه کرده است.

در گزارش قبلی این انجمن عنوان شده بود که تولید فولاد ایران در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی با رشد ۲٫۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۰ میلیون و ۸۹۴ هزار تن رسیده است. در حالی که بر اساس گزارش انجمن جهانی آهن و فولاد علاوه بر اینکه تولید جهانی فولاد کاهش داشته، تولید فولاد ایران از مرز ۱۰ میلیون تن گذر کرده و به ۱۳ میلیون تن رسیده است. در شرایطی که ایران در اکتبر سال گذشته ۱۴ میلیون و ۴۴۰ هزار تن فولاد به تولید رسانده است.

بر اساس اعلام خبرگزاری‌ها از آمار جدید انجمن جهانی آهن و فولاد، ایران چهاردهمین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان طی ماه‌های ژانویه تا اکتبر امسال شناخته شده است و همچنان چین با تولید بیش از ۶۷۵ میلیون تنی در رتبه نخست از این نظر قرار گرفته است. اما پیش از اعلام آمار جدید از سوی انجمن، آمار پنج ماهه میلادی امسال نشان می‌دهد تولید فولاد ایران در ۵ ماه نخست سال گذشته ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تن بوده که تیرماه امسال ایران از نظر میزان تولید فولاد با ۳ پله صعود در جایگاه سیزدهم در سطح جهان قرار گرفته بود اما حال با یک پله سقوط در جایگاه چهاردهم قرار گرفته است.

این گزارش می‌افزاید، تا پایان ماه سپتامبر سال جاری میلادی میزان تولید فولاد خام در ۶۶ کشور عضو انجمن جهانی فولاد،‌ به یک میلیارد و ۲۴۲ میلیون و ۵۰۲هزار تن رسید که بیش از ۶۲۲ میلیون تن آن، سهم سرزمین اژدهای زرد است و پس از چین، کره جنوبی، ژاپن، ایالات متحده، برزیل، روسیه، قطر، عربستان و امارات متحده قرار دارند.

پرینت متن