شرکت آلومینیوم روسال به عنولن غول روسی صنعت آلومینیوم دنیا در آستانه سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، برای اجرای طرح های صنعت آلومینیوم به ویژه در تولید پودر آلومینا از نفلین سینیت و ارایه فناوری آن اعلام آمادگی کرد.
روسال

روسال

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت روسال، غول روسی آلومینیوم جهان به تازگی تقاضای حضور در طرح های توسعه صنعت آلومینیوم ایران کرده است. با توجه به اینکه تنها معدن بوکسیت (ماده معدنی آلومینیوم) ایران در جاجرم استان خراسان شمالی واقع شده که بخشی از نیاز کارخانه‌های آلومینیوم کشور به مواد اولیه را تامین می‌کند اما بررسی‌ها ثابت کرده میزان تولید این معدن کفاف نیاز صنعت آلومینیوم را نمی‌دهد. از این رو بوده که سیاستگذاران کشور همواره به دنبال کشف ذخایر معدنی مرتبط با آلومینیوم در داخل و خارج کشور بوده‌اند.

نتیجه اکتشافات نشان می‌دهد ماده معدنی نفلین سینیت دارای این قابلیت است تا برای تولید آلومینای مورد نیاز کارخانه‌های آلومینیوم کشور مورد استفاده قرار گیرد از این ‌رو ذخایری در شهرستان سراب استان آذربایجان شرقی کشف شده که طی سال‌های گذشته برای فعال کردن این معدن از سوی دولت سرمایه‌گذاری‌هایی انجام شود.

مدیران بلند پایه شرکت روسال در دیداری با رییس هیات عامل ایمیدرو برای اجرای طرح های صنعت آلومینیوم به ویژه در تولید پودر آلومینا از نفلین سینیت و ارایه فناوری آن اعلام آمادگی کرده‌اند. این مذاکره برای استفاده از فناوری تولید پودر آلومینا از ماده معدنی نفلین سینیت صورت گرفت که طرح آن در شهرستان سراب استان آذربایجان شرقی واقع شده است.

پیش از این با توجه به نیاز این معدن به تکنولوژی پیچیده برای تولید آلومینا، سیاستگذاران معدنی مردد بودند که آیا کارخانه‌های آلومینیوم کشور می‌توانند روی ذخایر نفلین سینیت سراب حساب باز کنند یا خیر؟ به همین دلیل برای تامین مواد اولیه مورد نیاز خود به دو اقدام رو آورده‌اند. اول اینکه از طریق اکتشاف در سایر نقاط دنیا بوکسیت مورد نیاز خود را تامین کنند و دیگر هم با استفاده از واردات آلومینا بدون دغدغه کمتری به تولید بپردازند.

تا اینکه اندرو اِسترلیگُف رییس بخش خارجی شرکت روسال، تنها چند روز پیش از سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در ایران و حضور ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور در تهران، پیشنهاد همکاری را به ایمیدرو مطرح کرد. در پایان این دیدار، دو طرف مقرر کردند در سفر رییس جمهوری روسیه به ایران، موضوع فوق را به صورت مذاکره مطرح و پیگیری کنند.

آنگونه که ایمیدرو خبر داده، «روسال» دومین شرکت تولیدکننده آلومینیوم در جهان است که چرخه تولید بوکسیت،‌ آلومینا،‌ آلومینیوم و آلومینیوم آلیاژی را در اختیار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۴ با ۳٫۶ میلیون تن آلومینیوم در جایگاه دوم جهان قرار گرفت. رتبه نخست تولید این فلز در اختیار چالکو چین با تولید ۳٫۸ میلیون تن است. روسال طی دهه اخیر همزمان با اوجگیری تحریم ها از طرح های ایران در صنعت آلومینیوم خارج شده بود و اکنون از آمادگی خود برای همکاری با ایران خبر داده است. بر این اساس یکی از اولویت‌های ایمیدرو افزایش ظرفیت تولید آلومینا برای تامین نیاز کارخانه‌های جدید آلومینیوم در ایران است که بخشی از این طرح‌ها با استفاده از دانش فنی و سرمایه شرکت‌های خارجی به اجرا در می‌آید. در برنامه ششم توسعه قرار است ظرفیت تولید این فلز در ایران به ۸۰۰هزار تن و در چشم‌انداز ۲۰ ساله به ۱٫۵ میلیون تن ارتقا یابد.

منبع:اقتصاد نیوز

 

پرینت متن