معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی معتقد است: گرچه در مدت اخیر به صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی کمک‌هایی صورت گرفته است، اما این صنایع برای فعال‌سازی به کمک‌ بیشتر از سوی بانک‌ها نیاز دارند.

فرشاد مقیمی در گفت‌‌وگو با اقتصادنیوز، با اشاره به خبر اعطای تسهیلات بانکی به صنایع کوچک با کارمزد پایین و تاثیر آن بر این صنایع اظهار کرد: در حال حاضر تعداد واحدهای صنعتی مستقر در داخل شهرک‌های صنعتی به حدود ۳۶ هزار واحد می‌رسد که تعدادی از این صنایع با ظرفیت تقریبا کامل کار می‌کنند، اما با این وجود این صنایع نیز به تامین نقدینگی نیاز دارند و اجرای این طرح لازم است.

وی افزود: واقعیت این است که پس از هدفمندی یارانه‌ها برای کلیه بخش‌ها حدود هزار میلیارد تومان به بخش صنعت و معدن اختصاص یافت و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر مصوب و ابلاغ شده است و اکنون نیز باید این مبلغ به صنایع پرداخت شود تا بتوان از سوی تفاهم‌نامه با بانک صنعت و معدن، با چهار برابر افزایش این مبلغ که به تازگی خبر آن رسیده است، نیزکمک کننده صنایع کوچک شویم.

مقیمی گفت: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مشکلات صنایع به عدم وجود نقدینگی برمی‌گردد. از این رو با توجه به شناختی که نسبت به واحدهای صنعتی داخل شهرک‌ها وجود دارد، هدفگذاری این است که تعدادی از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و با تمام ظرفیت کار کنند.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اظهار کرد: درسال ۹۳ حدود ۲۲۹۶ واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیدند که از ابتدای امسال تاکنون نیز ۷۶۸ واحد صنعتی نیز آغاز به کار کرده‌اند و این فعالیت‌ها ادامه دارد و واحدهای به کار افتاده عمدتا نیاز به سرمایه در گردش دارند.

وی گفت: اگرچه وام‌هایی برای ساخت کارخانه‌ها در این زمان در نظر گرفته شده‌است، اما برای سرمایه در گردش نیز به سرمایه نیاز است.

به گفته مقیمی، در حال حاضر باید به این واحدهای صنعتی کمک شود تا از تمام توان خود استفاده کنند. البته تعدادی واحد صنعتی نیز وجود دارد که در شهرک‌های صنعتی کار می‌کنند اما ادامه فعالیت‌ آن‌ها نیاز به نقدینگی برای سرمایه در گردش دارد.

وی افزود: در داخل شهرک‌ها نیز حدود ۴۸۰۴ واحد صنعتی از سال ۸۸ تا سال ۹۲ متوقف شده‌اند، و تعدادی دیگر واحد متوقف شده از گذشته وجود دارد، اما نکته اینجاست که گفته می‌شود واحدی که بیش از شش سال متوقف باشد و راه‌اندازی نشود، ادامه فعالیتش بعید است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی گفت: در شرایطی، برخی صنایع یا در داخل کشور نیاز است و یا پتانسیل صادرات دارند، از این رو ممکن است برخی کالاها در کشور بازار صادرات و رقابت هم نداشته باشد به همین منظور برای این واحدها برنامه ریزی شده است تا بر اساس میزان نیاز به هر یک از واحدها نقدینگی تزریق شود.

وی تصریح کرد: در ماه‌های گذشته به گونه‌ای عمل شده است که بانک صنعت و معدن حدود ۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی به عنوان تسهیلات به صنایع کوچک داده است به همین منظور می‌توان امیدوار بود که می‌توان از منابع داخلی بانک و منابع سازمان برای فعال شدن صنایع کوچک کمک گرفته شود.

مقیمی با اشاره به کمک‌های بانک صنعت و معدن در این زمان افزود: در این زمان سپرده‌گذاری در بانک صورت گرفته است و از محل چند برابری تسهیلات بر اساس ارزیابی بانک، تسهیلاتی در صنایع کوچک ارائه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه گفته شده است، اعطای این تسهیلات به رفع مشکل نقدینگی این صنایع کمک می‌کند، تصریح کرد: مشکل نقدینگی همواره یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان است. در حال حاضر تلاش‌هایی برای بودجه سال ۹۵ شده است که هنوز رقم به نتیجه رسیده شده مشخص نیست. اما می‌توان کمک‌هایی برای تامین نقدینگی انجام داد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: امسال با ماده ۸۱ قانون رفع موانع تولید که مصوب مجلس شد، سازمان مدیریت هم توجه بیشتری داشته است تا هر چه زودتر اجرایی شود.

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن