بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تصمیم به کاهش نرخ سود بانکی دارند،اما کارشناسان می گویند نباید دستوری نرخ سود سپرده های بانکی را کم کرد.

کاهش نرخ سود سپرده بانکی، این روزها به یکی از چالش های اصلی اقتصاد ایران تبدیل شده است؛ دولت و بانک مرکزی موافق کاهش نرخ سودسپرده بانکی هستند و استدلال شان این است که چون نرخ تورم رو به کاهش بوده، در نتیجه باید نرخ سود سپرده بانکی کاهش می یابد.

به گزارش خبرآنلاین؛ این استدلال از یک قانون اقتصادی نشات می گیرد که می گوید نرخ سود بانکی با نرخ بهره رابطه مستقیم وجود دارد. در نتیجه حالا که نرخ تورم طبق گزارش مرکز آمار نرخ تورم آبان ماه به ۱۳ درصد رسیده و علی طیب نیا وزیر اقتصاد هم وعده تورم تک رقمی را ظرف یک ماه آینده می دهد، پس نرخ سود باید حتما متناسب با کاهش تورم کم شود.

پیشنهاد دولت کاهش ۲ درصدی است؛ اما کارشناسان می گویند دولت نباید با دستور نرخ سود سپرده بانکی را کاهش دهد.

مرکز پژوهش های مجلس اخیرا گزارشی منتشر کرده و عنوان کرده که علت بالا بودن نرخ سود بانکی بالا بودن نرخ سود بین بانکی در معاملات کوتاه مدت بانکهاست و بانکها برای پنهان کردن مشکلات تراز مالی خود از عهده پرداخت سود سپرده ها برنمی آیند، در نتیجه دولت باید برای آنها چاره دیگری بیندیشد و خلاصه اینکه نباید از سپرده های مردم در جهت حمایت از بانکها مایه بگذارد.

منبع: خبرآنلاین

پرینت متن