رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت درباره آینده بازار جهانی نفت در یکی دو سال آینده توضیح داد.

قیمت نفت در بازارهای جهانی تحت تاثیر تشدید تنش ها در خاورمیانه و اروپا دوباره نوسان پیدا کرده است. این در شرایطی است که عرضه بیش از اندازه نفت در بازارهای جهانی و کاهش تقاضا نیز روی تغییرات قیمت نفت سایه افکنده است و مانع رشد قیمت نفت می شود.

به گزارش مهر، در حال حاضر بهای نفت برنت در بازار جهانی حدود ۴۶ دلار است و برخی پیش بینی ها و گمانه زنی ها حاکی از آن است که در آینده قیمت نفت در سطح پایین می ماند و احتمالا باز هم کاهش خواهد یافت.

در همین خصوص، رضا پدیدار، رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره تغییر و تحولات قیمت نفت در بازار جهانی توضیح می دهد: «در حال حاضر اقتصاد انرژی در جهان موقعیتی که به وجود آورده که مکانیسم عرضه و تقاضا دیگر اثرگذار نیست».

وی با اشاره به ورود سیاست به اقتصاد و به خصوص اقتصاد انرژی، می افزاید: «همان طور که شاهد بودید اجلاس جهانی جی یی سی اف مجمع صادرکنندگان گاز یا اجلاس اوپک و یا حتی سازمان های مطالعاتی و تحقیقاتی مثل موسسه بین المللی انرژی، تحت تاثیر ورود سیاست به اقتصاد قرار گرفته اند».

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت متذکر می شود: «در این جا به طور طبیعی هر واکنشی که در نظام سیاسی جهان و منطقه صورت گیرد، تاثیر مستقیم روی اقتصاد نفت می گذارد».

پدیدار با اشاره به پیش بینی ها درباره قیمت جهانی نفت، عنوان می کند: «در حال حاضر قیمت نفت خارج از مکانیسم عرضه و تقاضا تغییر می کند و تعدادی از کشورها و به خصوص کشورهای عضو اتحادیه اوپک بیش از آن سهمیه ای که باید، عرضه نفت داشتند. این عرضه مازاد نفت باعث می شود که خیال خریداران نسبت به خریدشان راحت باشد و قیمت ها نیز کاهش پیدا کند.».

وی ادامه می دهد: «از سوی دیگر، بهینه سازی در مصرف در اقتصادهای پیشرفته و نوظهور صورت گرفته است و این موضوع باعث شده که بخشی از ضریب مصرف این کشورها جایگزین سایر سوخت ها شود. در عین حال، تکنولوژی نیز پیشرفت کرده و همه این ها باعث شده که ضریب کاهنده ای نسبت به روند تقاضا به وجود آید».

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت با بیان این که عرضه نفت روند بیشتر خود را طی می کند و این در حالی است که تقاضا متناسب با عرضه رشد نکرده است، می گوید: «در این جا یک فاصله ای به وجود آمده که براساس میزان تقاضایی که در بازار جهانی برای خرید نفت وجود دارد، تقاضا وجود ندارد. برای مثال تقاضای نفت ۹۱ میلیون بشکه در روز است، در صورتی که میزان عرضه ای که صورت می گیرد، بیش از ۹۳ میلیون بشکه در روز است. این مابه تفاوت باعث می شود که قیمت ها کاهش یابد.»

پدیدار می افزاید: «در عین حال، با توجه به مسایلی که تحریم برای روسیه به وجود آورد که اتحادیه اروپا این کار را انجام داد و نیز افزایش استخراج نفت توسط شیل اویل، باعث شد که میزان نیاز آمریکا به واردات نفت کاهش پیدا کند و همین موضوع، خرید نفت از عربستان را نیز کاهش داد.»

وی با بیان این که هم اکنون مازاد نفت در منطقه خاورمیانه و در اروپا وجود دارد، تصریح می کند: «در مجموع عددی بیش از ۳ میلیون بشکه مازاد نفت وجود دارد که حدود ۱.۶ میلیون بشکه فقط برای اوپک است. اوپک هم حدود ۴۲ درصد بازار جهانی را تامین می کند و همه این پارامترها باعث شده که قیمت نفت کاهش یابد.»

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت متذکر می شود: «اما توجه داشته باشید که وقتی قیمت نفت پایین می آید، سرمایه گذاری در صنعت نفت برای تولید و استخراج کاهش پیدا می کند.»

پدیدار عنوان می کند: «پیش بینی من این است که در یک فاصله زمانی یک تا دو سال آینده سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز و میزان تولید نفت کاهش پیدا کند. دلیل آن هم این است که قیمت تمام شده استخراج یک بشکه نفت در حال حاضر عدد بالایی است و در مقابل، با قیمت فروش، مابه التفاوت سودی که به تولیدکنندگان می دهد، خیلی کم است. بنابراین هیچ گونه صرفه اقتصادی ای وجود نخواهد داشت. برای مثال، نمی شود در دریای شمال ۳۴ دلار قیمت استخراج هر بشکه نفت و ۴۰ دلار قیمت فروش نفت باشد.»

وی اظهار می دارد: «با توجه به کاهش سرمایه گذاری در صنعت نفت و تولید، در آینده تناسب میان عرضه و تقاضا در بازار به وجود می آید. در عین حال، تنش های سیاسی که کاهش یابد، به تبع در یکی دو سال آینده باید شاهد افزایش معقول قیمت نفت باشیم.»

رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت خاطرنشان می کند: «براساس مطالعاتی هم که کارشناسان داشتند، قیمت منطقی نفت باید بین حداقل ۶۰ تا ۷۰ دلار در بازارها باشد.»

منبع: مهر

پرینت متن