یا-دبیر کل انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت:‌ ظرفیت نصب شده در بخش محصولات فولادی حدود ۲۵ میلیون تن و در بخش فولاد خام ۲۴ میلیون تن است.
به گزارش خبرگزاری آریا،رسول خلیفه سلطانی افزود‌: تولید محصولات فولادی در سال گذشته ۱۷٫۷ میلیون تن و تولید کشمش فولادی ۱۶٫۸ میلیون تن بوده است که در مقایسه با سال قبل از آن در بخش محصولات فولاد ۹ درصد و در تولید فولاد خام نیز حدود ۲ درصد کاهش تولید داشتیم.
وی اضافه کرد:‌ در سال های گذشته در تولید فولاد خام و محصولات فولادی حدود ۷ درصد رشد سالانه داشتیم که با رشد و شکوفایی متناسب بود و  میزان رشد تولید فولاد بطور متوسط در جهان حدود ۳٫۵ درصد گزارش شد.
خلیفه سلطانی گفت : ‌مشکل فولاد در دو سال گذشته ، جهانی است طوری که چین با رشد اقتصادی بالا نیز امسال ۱۰ درصد تولید خود را کاهش داده است.
وی افزود: سال ۹۳ واردات فولاد ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود در حالیکه این میزان برای امسال ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن پیش بینی می شود و نشان می دهد نظام تعرفه ای برای فولاد ، شکست خورده است زیرا با وجود رکود مصرف فولاد و ظرفیت خوب در تولید نتوانستیم واردات فولاد را مهار کنیم.
دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد با بیان اینکه امکان تولید همه محصولات فولادی به جز در ۷ درصد مواد خاص را داریم ، گفت : ظرفیت و توان تولید خوبی برای فولاد در کشور ایجاد کرده ایم و طبیعی است که باید توان مهار واردات را داشته باشیم.
خلیفه سلطانی افزود:‌نیاز کشور به فولاد یک میلیون تن بیشتر از میزان تولید ماست و سال گذشته ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تولید و ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن واردات فولاد داشتیم
در حالی که ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن صادرات فولاد ایران به دیگر کشورها انجام شده است.
وی ادامه داد: صادرات فولاد از روی اجبار تولیدکنندگان و بدون هر گونه مشوق صادراتی صورت گرفته است به طوری که در شش ماه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۳ درصد رشد صادرات در محصولات فولادی و ۸۶ درصد رشد در صادرات فولاد خام داشتیم.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: همه کشورهایی که مزیت تولید فولاد داشتند در رکود بازار فولاد، نرخ برابری پول ملی خود را به ارز بین المللی کاهش دادند تا قدرت صادرات خود را افزایش دادند اما متاسفانه ما برعکس عمل کردیم یعنی با وجود تورم بالا در دو تا سه سال گذشته ، نرخ ارز را ثابت نگه داشتیم و قدرت پول ملی خود را افزایش دادیم که قدرت صادرات ما را کاهش داده است.
خلیفه سلطانی افزود:‌در شرایط موجود کشوری مانند ترکیه با توجه به مشکلات درگیری های منطقه ای که موجب کاهش ارزش پول ملی این کشور و به نوعی تشویق صاردات شده است ، با این وجود تعرفه واردات فولاد را در مقابل دامپینگ چین ۳۰ تا ۴۰ درصد وضع کرده در حالیکه تعرفه متوسط ما برای واردات فولاد حدود ۱۱ درصد است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت:‌تعرفه پایین وارداتی موجب می شود کالاهای دیگر سکشورها به بازارهای ما سرازیر شود که مهم ترین اثر آن بر روی تولید و شکل گیری قیمت کاذب است در حالی که محصولات فولادی ما کیفی است و در بازارهای اروپا و امریکای جنوبی به فروش می رسد.
خلیفه سلطانی با بیان اینکه سیاست های پولی ، نبود مشوق های صادراتی و نرخ بالای بهره تسهیلات،‌ عامل تهدیدکننده تولید و صادرات در شرایط رکودی کنونی است ، گفت: ‌در کشور ما تسهیلات با نرخ بهره ۳۰ درصد برای تولید تامین می شود در حالی که این میزان برای دیگر کشورها دو تا ۳ درصد است.
وی افزود : اگرچه صادرات فولاد انجام می شود اما هم اکنون ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن تا ۳ میلیون تن محصول و فولادخام در انبار تولید کنندگان موجود است در حالی که سال های قبل ۱۰ درصد این میزان در انبار ها بود.
خلیفه سلطانی با اشاره به حمایت ها از صنعت خودرو و لوازم خانگی در طرح فروش اقساطی کالا گفت :‌ آیا فولاد از نظر حجم، اندازه و گستردگی کار نقش کمتر از خودرو دارد ، خودرو سازان در برنامه ششم توسعه حتی ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ هزار خودرو برای صادرات تعهد نکردند در حالی که فولاد سازان اعلام کردند در برنامه ششم توسعه سالانه ۱۴ میلیون تن صادرات خواهند داشت که نشان از توان و رقابت پذیری صنعت فولاد دارد.
وی گفت :‌ انتظار ما از دولت در نظر گرفتن مشوق های اساسی برای صادرات فولاد است تا این صنعت از رکودی که گریبانگیر آن است خلاصی یابد.
خلیفه سلطانی افزود: به طور نمونه چینی ها برای صادرات فولاد، ۱۲ درصد معافیت مالیاتی کلی و ۴ درصد معافیت مالیاتی برای کالاهای کیفی در نظر گرفتند ضمن اینکه نرخ سود تسهیلات را ۱٫۵ تا ۲ درصد و معادل ۵۰ درصد نرخ تسهیلات آن کشور کاهش دادند و به واحد های تولیدی که از سقف معین شده صادرات بیشتری انجام دهند ۵ تا ۲۰ درصد یارانه اختصاص دادند.
وی گفت : ‌پیشنهاد ما این است که تعرفه واردات فولاد از متوسط ۱۱ درصد کنونی به ۳۰ یا ۴۰ درصد و متناسب با کشورهای رقیب ما در صنعت فولاد افزایش یابد ضمن اینکه تاکید می کنیم تمهیدی که وزارت صنعت برای رساندن تعرفه واردات به ۱۶ درصد در نظر گرفته است کارساز نخواهد بود.

 

منبع:خبرگزاری آریا

پرینت متن