با افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر و گذشتن قیمت آن از مرز ۳۶۰۰ تومان، توجهات اهالی تالار شیشه‌ای به سمت این بازار معطوف شد و بورس اولین روز معاملاتی هفته را با افت تمامی متغیرهای خود سپری کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، بورس تهران که در روزهای اخیر به دلیل رکود مدت دار خود با افزایش فعالیت نوسان گیران مواجه شده است، در معاملات اولین روز هفته روند نزولی خود را شدت داد و با افت ۹۹ واحدی شاخص بورس به نیمه کانال ۶۲ هزار واحد نزدیک شد.

در کنار روند رکودی اقتصاد، افزایش تحرکات مثبت در بازار ارز در روزهای اخیر و تمایل دلار برای رسیدن به قیمت های بالای ۳۶۰۰ تومان، توجهات را به این بازار جلب کرده و موجب تشدید روند نزولی بورس شده است.البته افزایش قیمت دلار در برخی از صنایع مطرح بورس همچون شرکتهای پتروشیمی تاثیر به سزایی دارد. اما اکنون نوسان محدود در این بازار موجب معطوف شدن توجه سهامداران به بازار ارز شده است.

بر این اساس در بازار امروز قیمت اکثر سهام شرکتها افت کرد و شرکتهای غدیر، تاپیکو، نفت و گاز پارسیان، کشتیرانی، ارتباطات سیار، فولاد خوزستان، بانک خاورمیانه، بانک پاسارگاد و بانک اقتصاد نوین بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص بورس گذاشتند.این در حالی است که شرکتهای هلدینگ خلیج فارس، پتروشیمی جم، بانک صادرات، سرمایه گذاری امید، فولاد مبارکه و صندوق بازنشستگی تلاش کردند تا با روند مثبت خود شاخص را از افت بیشتر بازدارند.

در معاملات اولین روز هفته کارخانجات قند قزوین، صنایع شیمیایی فارس و سیمان ارومیه بیشترین تقاضایهای خرید را به خود اختصاص دادند و در مقابل سیمان اصفهان، بانک کارآفرین و گلوکوزان از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

امروز همچنین در سایه بی رغبتی سهامداران برای خرید سهم و حاکم بودن جو منفی در فضای تالار شیشه‌ای حجم و ارزش معاملات هم به شدت افت کرد و تنها ۴۲۳ میلیون سهم به ارزش ۹۸ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح ۲۷۰ هزار میلیارد تومانی افت کرد.

منبع: ایسنا

پرینت متن