با نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست اوپک،‌ خریداران نفت در آسیا از یک موضوع اطمینان دارند: آنها برنده اصلی اختلاف‌های این گروه در مورد سقف تولیدات کشورهای صادرکننده نفت خواهند بود.

اعضای اوپک روز ۴ دسامبر در وین دور هم جمع خواهند شد؛ جایی که ایران برنامه افزایش تولید ۵۰۰ هزار بشکه‌ در روز خود را اعلام خواهد کرد. این موضوع موجب تولید بیشتر ۱۲ عضو این گروه خواهد شد که در ۱۷ ماه اخیر اقدام به افزایش تولید خود کرده‌اند. بالارفتن حجم تولید منجر به بیشتر شدن عرضه مازاد جهانی و بهره بردن پالایشگاه‌های آسیایی از منابع نفتی ارزان‌تر خواهد شد.
بر اساس اظهارات تحلیلگران، با توجه به لغو تحریم‌ها علیه ایران، پیش‌بینی می‌َشود اوپک به استراتژی خود در دفاع از سهم بازار با بالا نگه داشتن تولیدات خود ادامه دهد.

کیم وو کیونگ، سخنگوی شرکت اس‌کی بزرگترین پالایشگاه کره‌جنوبی اعلام کرد: «اکنون، بهترین زمان برای خریداران است، ما از تولید مازاد نفت به شدت خرسندیم.»
اوپک از ژوئن ۲۰۱۴، سقف هدف تولیدات خود را به ۳۰ میلیون بشکه در روز افزایش داده که بیشتر این رشد از سوی عربستان و عراق بوده است. استراتژی گروه برای دفاع از سهم بازار، باعث بالا رفتن حاشیه‌سود پالایشگاه‌های آسیایی شده که از محموله‌های ارزان از خاورمیانه استفاده کرده و محصولات پالایشی را به مکزیک، نیجریه و روسیه می‌فرستند.
بر اساس آمار به دست آمده توسط بلومبرگ، سود حاصل از تبدیل نفت خام به نفتا -که در تولید بنزین مورد استفاده قرار می‌گیرد- این ماه به ۹٫۴۲ دلار در هر بشکه رسیده که بیشترین سطح آن از ماه می تاکنون بوده است. هزینه‌های خرید برای پالایشگاه‌ها به شدت کاهش یافته است. بر اساس آمار وزارت اقتصاد ژاپن، دومین مصرف کننده بزرگ آسیا،‌ هر بشکه نفت خام را در ماه سپتامبر با میانگین قیمت ۵۱ دلار و ۲۲ سنت خریداری کرده است. این در حالی است که نسبت به قیمت ۱۱۳ دلار و ۴۷ سنتی ژانویه ۲۰۱۴، پول بسیار کمتری پرداخت شده است.
در حالی‌که کاهش قیمت نفت به سوخت‌هایی نظیر بنزین هم سرایت کرده، سرعت کاهش قیمت نفت خام شدیدتر بوده است. قیمت سوخت موتور در سنگاپور با افتی ۳۷ درصدی در سال جاری مواجه بوده در حالی که قیمت نفت در دوبی، افتی ۴۵ درصدی را تجربه کرده است. علاوه بر این، سوخت ارزان‌تر باعث تقویت تقاضای مصرف‌کنندگان از محصولات پالایشگاه شده است.
نفت برنت، در سال جاری افتی ۲۲ درصدی را تجربه کرده است و نفت آمریکا با ۳۷ درصد کاهش در ۱۲ ماه اخیر مواجه شده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، منطقه آسیا-پاسیفیک در سال ۲۰۱۵، در حدود ۳۱٫۸۷ میلیون بشکه در روز نفت مصرف کرده که از بیش از تقاضای ۳۱٫۲۸ میلیون بشکه‌ای قاره آمریکا بوده است. چین، ژاپن، هند و کره جنوبی در میان بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت بوده‌اند. وزیر نفت ونزوئلا هفته گذشته اعلام کرده بود که در صورت منفعل بودن اوپک درباره قیمت نفت، ما شاهد نفت ۲۵ دلاری در آینده خواهیم بود. این کشور آمریکای لاتین به همراه الجزایر  از افت قیمت نفت بیشترین ضربه را خورده‌اند. کومار مدیر شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور اعلام کرد: «واضح است که همه به منظور پایداری و ثبات اقتصاد خود به تولید ادامه خواهند داد. اگر کشوری تولید خود را کاهش دهد، درآمد نفتی‌اش کم خواهد شد. این ثبات در تولید ادامه خواهد داشت و این موضوع برای پالایشگاه‌ها بسیار عالی خواهد بود.»

منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن