با شروع سناریوی عدم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار از سال ۲۰۱۴، معاملات سنگ آهن در قیمتهای بسیار پایین انجام می شود. سیتی گروپ قیمت سنگ آهن را ۴۰ دلار در تن تخمین زده که این قیمت بر اساس فراخوان «رویی هیل» عنوان شده است. این شرکت معدنی اعلام کرده با تمام قوا آماده ورود به بازار در سال آینده است. این درحالی است که تحلیلگران پیش بینی می کردند به دنبال حادثه معدن «سامارکو» قیمت سنگ آهن به ۵۰ دلار در تن نزدیک شود.

بورس اوراق بهادار آسیا با اعتقاد به اوج تولید فولاد در چین و هجوم کالاها به بازار در سالهای آتی، پیش بینی کاهش قیمت سنگ آهن را ۲۵ درصد و سطح قیمت آن در سال ۲۰۱۸ را ۴۵ دلار در تن اعلام کرده است. موسسه خدمات مالی UBS، پیش بینی قیمت سنگ آهن خود در ماه نوامبر را اندکی بالا برد و این قیمت را از ۵۶ دلار در تن به ۵۷ دلار در تن افزایش داد. این موسسه معتقد است قیمت سنگ آهن در سال آینده به ۵۲ دلار در تن افزایش خواهد داشت و چشم انداز مثبتی برای تولید صنعتی و سرمایه گذاری های ثابت ارائه داد.

از طرف دیگر، گروه گلدمن ساچس معتقد است واگرایی بین ظرفیت تولید و تقاضا ادامه دار خواهد بود. این موسسه ضمن اعلام محتاطانه عدم تعادل بین عرضه و تقاضا، برآورد خود از قیمت سنگ آهن را ۴۴ دلار در امسال و ۴۰ دلار در تن برای سال ۲۰۱۷ اعلام کرد. کردیت سوییس معتقد است سنگ آهن در مدت کوتاهی به وضعیت سابق بازخواهد گشت چراکه معادن چین ظرفیت تولید خود را پایین آورده اند. این موسسه پیش بینی می کند قیمت سنگ آهن چند ماه بین ۵۰ تا ۵۵ دلار در تن باقی مانده و بعد از آن روی ۵۰ دلار در تن متوقف بشود. از نقطه نظر شبکه خبری بلومبرگ، حد میانی قیمت سنگ آهن ۵۰ دلار در تن برای فصل آخر امسال و ۵۵ دلار در تن برای سال ۲۰۱۶ است. سپس بازار شاهد ثبات تقاضای چین به دلیل خروج معادن پر هزینه از بازار خواهد بود و متعاقب آن قیمت سنگ آهن به ۶۰ دلار در تن خواهد رسید.

در این بین غولهای معدنی بی اچ پی بیلیتون، ریوتینتو و واله معادنی هستند که علی رغم آشفته بازاری سنگ آهن، به هر حال درآمدی هرچند کم خواهند داشت. رویی هیل و فورتسکیو نیز در صورت بیش از حد طولانی نبودن رکود، دوام خواهند آورد مگر اینکه بدهی شان آنها را از پا دربیاورد. شرکت معدنی CLF امریکا نیز به دلیل سطح بالای بدهی و همینطور واردات بالای فولاد چین به امریکا تحت فشار قرار دارد.

 

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد (ایفنا)

پرینت متن