به گفته رئیس اتحادیه آهن‌فروشان، قیمت آهن در فصل پاییز امسال ۴۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار تابناک اقتصادی، افت ساخت و ساز در بخش ساختمان به رکود صنایع وابسته به این بخش دامن زده است. رکودی که علاوه بر مانده تولیدات در انبارها به کاهش قیمت آنها نیز انجامیده است.

یکی از مصالح ساختمانی که در یکسال اخیر با کاهش قیمت مواجه شده آهن است که به گفته محمد آزاد رئیس اتحادیه آهن‌فروشان ۴۵ درصد کاهش قیمت را در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.

آزاد در گفتگو با تابناک اقتصادی به ابعاد گسترده رکود حاکم بر بازار اشاره کرد و افزود: رکود در بخش ساخت و ساز اگرچه در سه سال اخیر وجود داشته ولی امسال با شدت بیشتری ادامه یافته است.

به گفته او، کاهش قیمت آهن هرچند به افتی که در بازارهای جهانی پیدا کرده وابسته است اما کم شدن تقاضای داخل نیز این روند را شدت بخشیده و کاهش قیمت را بیش از حد انتظار رقم زده است.

آزاد در بخش دیگر از صحبت‌های خود به استفاده از آهن‌های وارداتی که برای مصارف سازه‌های صنعتی به کشور می آید، در ساختمان‌ها اشاره کرد و گفت: این آهن‌ها مناسب با ساختمان‌ها نیست و برای سازه‌های صنعتی کاربرد دارد. با این حال به دلیل سبک بودن، هزینه تمام شده را برای سازندگان پایین می‌آورد لذا برخی از سازنده‌ها از این آهن‌ها استفاده می‌کنند.

رئیس اتحادیه آهن فروشان به خطراتی که استفاده از این آهن‌ها در اسکلت ساختمان‌ها در پی دارد، اشاره و اظهار کرد: این آهن‌ها به اندازه آهن‌های ساختمانی مقاوم نبوده و ممکن است باعث ریزش ساختمان‌ها شود.

او در عین حال جلوگیری از واردات کالاهای بی کیفیت را از ضروریات دانست و تاکید کرد: دولت باید نظارت های خود در این بخش را افزایش دهد.

منبع: تابناک

پرینت متن