یورو برای جدی‌ترین سقوط هفت ماه اخیر خود آماده می‌شود؛ چراکه بنابر پیش‌بینی‌های اقتصاددانانی که نخواستند نامشان فاش شود، بانک مرکزی اروپا (ECB)، در هفته جاری از دور جدید برنامه‌های محرک پولی خود رونمایی خواهد کرد.
سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که به احتمال نزدیک به ۱۰۰ درصد، نرخ سود سپرده‌های بانکی بانک مرکزی اروپا در تاریخ سوم دسامبر، ۰٫۱ درصد کاهش یابد که این مساله باعث خواهد شد تا ارزش یورو، پول مشترک ۱۹ کشور اروپایی، به پایین‌ترین سطح ۷ ماه اخیر خود سقوط کند.
«دایسوکه کاراکاما»، اقتصاددان برجسته بازارها در موسسه بانکی «میژو بانک» می‌گوید: واکنش یورو به نشست آتی بانک مرکزی اروپا باعث خواهد شد تا ارزش این واحد پولی در سال جاری یک سقوط جدید را تجربه کند؛ به‌طوری که ارزش هر یورو نزدیکی به ۱٫۰۳ دلار خواهد رسید. وی افزود: با این حال، با احتمال افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا، احتمال اینکه ارزش یورو مجددا اوج بگیرد زیاد است. هرچند این افزایش در سال آینده و تدریجی خواهد بود.
هر یورو تا ساعت ۶ و ۴۶ دقیقه صبح در بازار لندن، و پس از تنزل به نرخ ۱٫۰۵۶۶ دلار در تاریخ ۲۵ نوامبر، که پایین‌ترین نرخ ارزش یورو در برابر دلار از تاریخ ۱۴ آوریل تاکنون محسوب می‌شود، با اندکی تغییر، ۱٫۰۵۸۰ دلار مبادله شد. ارزش یورو در ماه نوامبر، ۳٫۹ درصد تضعیف شد که این بیشترین کاهش ارزش یورو از زمان افت ۴٫۲ درصدی ارزش این واحد پولی است که در ماه مارس و پس از اعلام اجرای برنامه انبساط پولی بانک مرکزی اروپا رخ داد. بانک مرکزی اروپا در ماه مارس، برنامه انبساط پولی خود با عنوان تسهیل‌ کمّی را با خرید روی‌هم رفته ۱٫۱ تریلیون یورو اوراق قرضه دولتی اجرا کرد.
همچنین، شاخص دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر ۶ ارزش رایج دیگر مورد سنجش قرار می‌دهد، با ۰٫۲ درصد رشد به ۱۰۰٫۱۷ رسید که این افزایش بیشترین رشد شاخص ارزش دلار از تاریخ ۱۶ مارس تاکنون محسوب می‌شود.

نرخ سود سپرده‌های بانکی
به نوشته اقتصادنیوز، بانک مرکزی اروپا (ECB) پیش‌بینی کرده با وجود آنکه برنامه تسهیل کمّی همچنان در میانه راه خود قرار دارد، این محرک‌های پولی را تشدید کند. در نظرسنجی که ازسوی بلومبرگ انجام شده، بیش از یک سوم پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که بانک مرکزی اروپا نرخ سود سپرده‌های بانکی را از رقم کنونی منفی ۰٫۲ درصد بازهم کاهش خواهد داد.
منبع: اقتصادنیوز

پرینت متن