در حالی‌که هند اقدام به یک حرکت تهاجمی برای تبدیل شدن به یک نیروگاه تولید و ترمیم زیرساخت‌های بیمار خود کرده است، سومین اقتصاد بزرگ آسیا، ممکن است نقشی مهم و امیدوارکننده به‌عنوان منبع تقاضای سنگ‌آهن پیدا کند.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بخش مالی یاهو، آنالیزا جفریز، سردبیر بخش فلزات پلاتز در گفتگو با CNBC اعلام کرد‌: «هند به عنوان یک خریدار جایگزین مطرح است. این کشور در زمینه‌های تقاضای سنگ‌آهن و فولاد در حال رشد است و تمام منطقه فعالیت‌های این کشور را رصد می‌کنند.»

رشد بالقوه هند می‌تواند به عنوان یک کاتالیزور، بازار نزولی سنگ‌آهن را تکان دهد. با وجود قیمت‌های پایین، موسسه رتبه‌بندی فیچ پیش‌بینی کرده که بیش از ۱۴۵ میلیون تن سنگ‌آهن در سال آینده به بازار عرضه خواهد شد. با این وجود، جفریز هشدار داد که در سال آینده با توجه به نگاه بدبینانه نسبت به کارخانه‌های فولاد چین، قیمت‌ها به زیر ۴۰ دلار در هر تن سقوط کند.

در حالی که شرکت ودانتا ریسورس بریتانیا یکی از معدنکاران خارجی اصلی در هند است، جفریز بر این باور است که دیگر شرکت‌های بزرگ نیز به تدریح روی هند متمرکز شوند. جفریز افزود: «پیش‌بینی می‌شود که هند روندی مشابه با سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ را در پیش بگیرد. هند سابقا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ‌آهن به شمار می‌رفت و هم‌اکنون اوضاع در حال معکوس شدن است.»

در واقع، میزان واردات هم‌اکنون در حال افزایش است، در سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۵ واردات رکورد بیش از ۱۵ میلیون تن را به ثبت رسانده است. ممنوعیت سال ۲۰۱۱ معادن داخلی در مناطق معدن‌خیز کارانتاکا، ادیشا و گوآ باعث کمبود عرضه و روی‌آوردن به واردات شده بود. برداشته شدن ممنوعیت، منجر به اعمال سقف تولید شده و موجب رشد بیشتر واردات شد.

در گوآ، برای مثال، تولید سنگ‌آهن نمی‌تواند بیش از ۲۰ میلیون تن در سال شود و به هر شرکت معدنکار مقدار خاصی تخصیص داده شده است. برای مثال سقف تولید شرکت ودانتا ۵٫۵ میلیون تن در سال خواهد بود.
با این وجود، بعید است که هند بتواند به این زودی‌ها جایگاه چین را در مصرف سنگ‌آهن از آن خود کند. تنها اگر سرعت رشد در چین در دو دهه گذشته در هند تکرار شود،‌ شاید بتوان شاهد این رویداد بود.

در واکنش به سیل عظیمی از واردات فولاد در سال گذشته، دهلی‌نو از ماه سپتامبر حق تعرفه ۲۰ درصدی روی واردات اعمال کرد و حقوق گمرکی را نیز در سال جاری ۲ برابر کرده است. اما به اعتقاد تام آلبانیز، رئیس سابق شرکت ریوتینتو  صنعت سنگ‌آهن هند به احتمال زیاد به راه خود ادامه خواهد داد.
منبع: اقتصاد نیوز
پرینت متن