عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور معتقد است: اگر درصد اندکی از وام خرید خودرو به اشتغال و حل مشکل واحدهای تولیدی اختصاص داده می‌شد در کاهش بیکاری و شاغل کردن جوانان موثر بود.
علی اصلانی اظهار کرد: مجلس در بودجه سال ۹۴، اعتباری چهار هزار میلیارد تومانی را برای ایجاد اشتغال تصویب کرد اما در شرایطی که بودجه سال ۱۳۹۵ در حال ارائه به مجلس است، هنوز تکلیف این اعتبار مشخص نیست و مهمتر اینکه این بودجه مبلغ زیادی نیست که بتوان با آن شغل ایجاد کرد.
وی تصریح کرد: امروز راه اندازی یک شغل به رقمی در حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان نیاز دارد بنابر این با ۴۰۰۰ میلیارد تومان نمی‌توان اشتغالزایی کرد.
اصلانی با اشاره به رکود بنگاههای تولیدی و وضع بد کارگاهها، گفت: متاسفانه بسیاری از کارفرمایان نقدینگی ندارند و با مشکل فروش مواجه هستند به نحوی که برای پاس کردن چک‌ها و جلوگیری از انباشت محصولات خود در انبارها ناچار شده‌اند به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، اجناس و کالاهای خود را با اعمال تخفیف ویژه و فروش چندتایی به جای یکی به فروش برسانند تا از بازار حذف نشوند.
این مقام مسوول کارگری درعین حال به تزریق وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو اشاره و اظهار کرد: اگر درصد اندکی از ۳۰۰۰ میلیارد تومانی که دولت در قالب وام ۲۵ میلیون تومانی خرید خودرو برای حمایت از خودروسازان و کارگران کارخانه‌های خودروسازی که در معرض ریزش و اخراج بودند،اختصاص داد، صرف اشتغال می‌شد بسیاری از جوانان و کارجویان سرخورده و دلزده سرکار می‌رفتند و فشار بر خانواده‌ها کم می‌شد.
به اعتقاد رییس کانون شورای اسلامی کار البرز بیشتر ثبت نام کنندگان در طرح وام خودرو برای فرار از بیکاری به خرید خودرو روی آوردند در حالی که هنوز یک ریال بابت این وام به حساب مراکز ثبت نام خودرو واریز نشده است،‌ به نحوی که در استان البرز مجموعه قطعه‌سازان رقمی در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان از دو کارخانه خودروسازی کشور طلبکارند.
این مقام مسوول کارگری بخشی از مشکل تولیدکنندگان را به اجرای هدفمندی یارانه‌ها مرتبط دانست و افزود: مشکل تولیدکنندگان از آنجا آغاز شد که هدفمندی یارانه‌ها به اجرا در آمد ولی یارانه تولید به کارگاهها و کارخانه‌ها پرداخت نشد در نتیجه هزینه‌های کارفرمایان بدون هیچ سوبسید و یارانه‌ای افزایش پیدا کرد.
وی در پایان از دولت خواست تا مبلغی از بودجه نفت را در قالب ردیف اعتباری در بودجه‌های سالانه برای کمک به تولید کنندگان اختصاص بدهد زیرا در شرایط تورمی، تحریم‌های خارجی، عدم اختصاص یارانه‌ تولید و اوضاع نامساعد اقتصادی، تولید کنندگان دیگر رمقی برای تولید و رقابت و احیای کارخانه‌ها ندارند.
منبع»:خبرگزاری ایسنا
پرینت متن