در حالی‌که هند اقدام به یک حرکت تهاجمی برای تبدیل شدن به یک نیروگاه تولید و ترمیم زیرساخت‌های بیمار خود کرده است، سومین اقتصاد بزرگ آسیا، ممکن است نقشی مهم و امیدوارکننده به‌ عنوان منبع تقاضای سنگ‌آهن پیدا کند.

 

آنالیزا جفریز، سردبیر بخش فلزات پلاتز در گفت‌وگو با CNBC اعلام کرد‌:هند به‌عنوان یک خریدار جایگزین مطرح است. این کشور در زمینه‌های تقاضای سنگ‌آهن و فولاد در حال رشد است و تمام منطقه فعالیت‌های این کشور را رصد می‌کنند.

 

رشد بالقوه هند می‌تواند به‌عنوان یک کاتالیزور، بازار نزولی سنگ‌آهن را تکان دهد. با وجود قیمت‌های پایین، موسسه رتبه‌ بندی فیچ پیش‌ بینی کرده که بیش از ۱۴۵ میلیون تن سنگ‌آهن در سال آینده به بازار عرضه خواهد شد. با این وجود، جفریز هشدار داد که در سال آینده با توجه به نگاه بدبینانه نسبت به کارخانه‌های فولاد چین، قیمت‌ها به زیر ۴۰ دلار در هر تن سقوط کند.
در حالی که شرکت ودانتا ریسورس بریتانیا یکی از معدنکاران خارجی اصلی در هند است، جفریز بر این باور است که دیگر شرکت‌های بزرگ نیز به تدریج روی هند متمرکز شوند. جفریز افزود: پیش‌ بینی می‌شود که هند روندی مشابه با سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ را در پیش بگیرد. هند سابقا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ‌آهن به شمار می‌رفت و هم‌اکنون اوضاع در حال معکوس شدن است.

 

در واقع، میزان واردات هم‌ اکنون در حال افزایش است، در سال مالی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ واردات رکورد بیش از ۱۵ میلیون تن را به ثبت رسانده است. ممنوعیت سال ۲۰۱۱ معادن داخلی در مناطق معدن‌ خیز کارانتاکا، ادیشا و گوآ باعث کمبود عرضه و روی‌ آوردن به واردات شده بود.

 

برداشته شدن ممنوعیت، منجر به اعمال سقف تولید شده و موجب رشد بیشتر واردات شد. در گوآ، برای مثال، تولید سنگ‌آهن نمی‌تواند بیش از ۲۰ میلیون تن در سال شود و به هر شرکت معدنکار مقدار خاصی اختصاص داده شده است. برای مثال سقف تولید شرکت ودانتا ۵/ ۵ میلیون تن در سال خواهد بود.

 

با این وجود، بعید است که هند بتواند به این زودی‌ها جایگاه چین را در مصرف سنگ‌آهن از آن خود کند. تنها اگر سرعت رشد در چین در دو دهه گذشته در هند تکرار شود،‌ شاید بتوان شاهد این رویداد بود.

 

منبع:استیل پدیا

پرینت متن