سنگ آهن

هفته گذشته در بازار واردات سنگ آهن چین عقب نشینی خریداران ادامه داشت از این رو قیمت به روند نزولی ادامه داد. سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی به ۴۰ دلار و ۵۰ سنت هر تن سی اف آر رسید که نسبت به هفته گذشته ۳ دلار و ۲۵ سنت ارزان تر شد. در شرایطی که بازار در سرازیری است کسی تمایلی ندارد به افزایش موجودی انبارها بپردازد. دسامبر فرا رسیده و کارخانه ها نیاز به افزایش نقدینگی دارند تا بدهی های خود را بدهند از این رو کسی به دنبال خرید سنگ آهن نیست.

در آخرین برآوردها برخی از کارشناسان پیش بینی کردند سه ماه نخست سال آینده قیمت سنگ آهن به ۳۰ تا ۴۰ دلار برسد چرا که تقاضای فولاد در تعطیلات سال نو کمتر هم می شود.

 

قراضه

هفته گذشته پس از مدتی سکوت بازار قراضه ترکیه مجددا فعال شد و قراضه اروپا خریداری گردید. قراضه ۲۰-۸۰ اروپا در ۱۹۳ دلار هر تن سی اف آر ترکیه معامله شد. قراضه امریکا در ترکیه خریدار نداشت و قیمت قراضه ۲۰-۸۰  در ۲۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد.البته اغلب خریدارها به دنبال قیمت پایین تر بودند و انتظار می رود معاملات بعدی قراضه امریکا یا اروپا در ۱۹۰ دلار هر تن سی اف آر نهایی شود. قراضه سی آی اس در ۱۸۷ دلار هر تن سی اف آر معامله شد که نسبت به معاملات قبلی ۱۱ دلار ارزان تر بود.

در آلمان با توجه به کاهش جمع آوری قراضه در ماه پایانی سال قیمت پس از ۴ ماه صعودی شده و تا پایان ماه ۵ تا ۱۰ یورو دیگر بالا خواهد رفت. قیمت قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا ۱۶۰ تا ۱۷۵ دلار هر لانگ تن ثبت شد.

تقاضای قراضه در خاور دور کم بود قراضه سنگین کلاس ۲ ژاپن ۱۲۰ تا ۱۳۰ دلار هر تن فوب ثبت شد ولی مورد قبول خریداران نبود. خریداران در کره جنوبی اغلب در ۱۱۱ تا ۱۱۸ دلار هر تن فوب درخواست خرید دادند. قراضه آ۳ روسیه نیز ۱۶۸ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر کره ولی بدون خریدار بود.

 

بیلت

بیلت صادراتی سی آی اس ۲۶۷ دلار هر تن سی اف آر شد که ۹ دلار افت داشت. در مصر بیلت سی آی اس ۲۸۹ دلار هر تن فوب هم شنیده شد. بیلت چین در ۲۴۷ تا ۲۵۰ دلار هر تن سی آی اف برای خریداران در ترکیه جذاب نبود. بیلت سی آی اس نیز ۲۸۰ تا ۲۸۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه بود. در بازار داخلی ترکیه بیلت ۵ دلار افت داشته ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار هر تن درب کارخانه شنیده شد.

در بازار داخلی چین قیمت بیلت به دلیل کمبود تقاضا ۱۰ دلار هر تن کاهش داشته به ۲۳۱ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت چین در عربستان ۲۷۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت ثابت بود، اکثر کارخانه ها تولید را به علت تعطیلات از هفته قبل متوقف کرده بودند. از طرف دیگر تولیدکنندگان مقاطع هم در بازار نبودند، با توقف عرضه و تقاضا عملاً قیمت ثابت ماند. شمش وارداتی در انزلی سایز ۱۵۰×۱۵۰ میلیمتر در قیمت ۱۰۶۰ تومان پیشنهاد شد ولی خریدار نبود بیلت های ارفع و فولاد خوزستان پیشنهاد نمی شد ولی سایزهای ۱۲۵×۱۲۵ میلیمتر داخلی به علت کمبود عرضه با افزایش محدود قیمت روبرو شد و از ۹۸۰ تومان تا ۱۰۲۰ تومان بسته به محل تحویل پیشنهاد شد.

 

مقاطع

در هفته ای که گذشت میلگرد در بازار داخلی شمال اروپا علی رغم کمبود تقاضا باثبات و ۳۷۰ تا ۳۸۰ یورو هر تن بدون ۱۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. البته احتمال افزایش قیمت در دسامبر زیاد است چون قراضه رو به بالاست. در بازار داخلی امریکا میلگرد ۵۲۰ تا ۵۴۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه بود. میلگرد وارداتی از ترکیه نیز ۳۴۵ تا ۳۴۷ دلار هر تن سی اف آر بود.

در بازار داخلی ترکیه میلگرد تا ۱۱ دلار ارزان تر شده ۳۳۰ تا ۳۵۴ دلار هر تن درب کارخانه بود. میلگرد صادراتی ترکیه با ۲ دلار هر تن کاهش ۳۳۵ دلار هر تن فوب ثبت شد. در امارات میلگرد ترکیه از ۳۴۵ تا ۳۵۲ دلار هر تن سی اف آر به ۳۴۱ دلار هر تن سی اف آر کاهش یافته است.

قیمت میلگرد حمل دسامبر ترکیه در امریکا ۵ تا ۱۰ دلار هر تن ارزان تر شده به ۳۴۵ تا ۳۵۰ دلار هر تن سی اف آر رسیده است ظاهرا معاملاتی در ۳۴۵ تا ۳۴۷ دلار نهایی شد.

بازار واردات میلگرد در آسیا باثبات بود و ۲۵۲ تا ۲۵۵ دلار هر تن فوب چین ثبت شد. قیمت رایج در بازار خاور دور ۲۶۰ دلار هر تن سی اف آر بود که معادل ۲۵۳ دلار هر تن فوب است.

مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع به علت توقف معاملات ثابت بود. تعطیلات بازار که برای هفته پیش رو عملا ادامه دارد بازار را متوقف کرده است ، قیمت متوسط میله گرد در اصفهان سایزهای ۱۴ تا۲۵ میلیمتر روز شنبه ۱۴۰۰ تومان اعلام میشد که آخر هفته به ۱۳۹۷ تومان رسید تیرآهن ۱۴- ۱۶-۱۸ میلیمتر محصول اصفهان بطور متوسط هر کیلو ۱۶۸۳ تومان بود که ۱۶۵۸ تومان هر کیلو در پایان رسید. نبشی و ناودانی هر کیلو ۲۰۰ ریال بطور متوسط پائین آمد به نظر نمی رسد در هفته آینده تغییر محسوسی در بازار دیده شود چرا که قیمت شمش ثابت مانده است ولی روند نزولی نبشی و ناودانی تولید داخلی با توجه به فاصله قیمت آنها با شمش ادامه خواهد یافت.

 

ورق

هفته گذشته متوسط قیمت ورق گرم در بازار داخلی شمال اروپا ۳۱۵ تا ۳۲۵ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد که ۵ یورو هر تن افت داشته است. در آلمان ورق گرم ۳۱۰ یورو نیز شنیده شد البته برای تناژ بالا ارزان تر بود. در بازار جنوب اروپا ثبات برقرار شده و دو هفته ای است ورق گرم در میانگین ۲۸۷ یورو هر تن درب کارخانه مانده است.

در بازار واردات ورق در آسیا سکوت آخر سال حاکم بود. ورق گرم چین در جنوب شرق آسیا ۲۵۷ تا ۲۶۳ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی چین نیز اخیرا ورق گرم ثبات داشته ۲۸۵ تا ۲۸۶ دلار هر تن درب کارخانه با مالیات بر ارزش افزوده بوده است.

بازار ورق امریکا در سکوت بود و ورق گرم ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبت شد که ۵ دلار افت داشت. بعید است تا سال نو میلادی بهبودی در این بازار رویت شود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول اول هفته در انزلی ۱۵۹۰ تومان و در بندر امام خمینی ۱۴۹۰ تومان اعلام میشد ولی در آخر هفته قیمت این کالا در انزلی به ۱۵۷۰ تومان رسید در حالیکه قیمت در بندرامام خمینی ثابت مانده بود. ورقهای ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر بخصوص سایز ۳ میلیمتر همچنان با محدودیت عرضه از طرف مبارکه روبروست و به همین دلیل با افزایش قیمت تا هر کیلو ۳۰ تومان روبرو شد ولی به علت تعطیلات و رکود بازار، این افزایش قیمت نمی تواند ادامه داشته باشد. سیاست مبارکه مبنی بر حفظ قیمت باعث تحریک واردات چینی خواهد شد. قیمت ورق گرم ضخامت ۲٫۳ تا ۳ میلیمتر وارداتی ۲۹۰ دلار تحویل بندرامام خمینی است که قیمت تمام شده با نرخ ارز آزاد کمتر از ۱۳۰۰ تومان هر کیلو خواهد بود. این در حالی است که قیمت پایه خرید از بورس با محاسبه مالیات ارزش افزوده بیش از هر کیلو ۱۵۵۰ تومان بدون در نظر گرفتن هزینه های دیگر می باشد، بنابراین فاصله قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان جایگزینی محصول وارداتی با مبارکه را توجیه پذیر می کند.

ورق گرم ضخامت ۶ تا ۱۵ میلیمتر با محدودیت سایز ۸ میلیمتر روبرو بود و عرضه آنها هم محدود بود ولی تغییر قیمت دیده نشد ضمن آنکه پیشنهاداتی با قیمت های ۱۰ تومان ارزانتر از هفته قبل در بازار می چرخید، ورق های اکسین و کاویان با محدودیت در بعضی سایزها روبرو بود به همین دلیل قیمت آنها تا ۲۰ تومان هر کیلو بالاتر هم گفته شد.

ورق سرد با ثبات قیمت روبرو بود ولی بازار کسادی را تجربه کرد ضخامت های ۱٫۲۵ و ۱٫۵ وارداتی با محدودیت عرضه روبرو شد و قیمت آنها بالا رفت ولی ضخامت های دیگر تغییر  قیمت نداشت.

بازار ورق گالوانیزه همچنان آرام و راکد باقیمانده است.

منبع:پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن