معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی می‌گوید: به نظر می‌رسد به دلیل تجربه و تکنولوژی در دست ایتالیایی‌ها، می‌توان با توجه به زمینه‌های صنعتی موجود در کشور، در جهت توسعه صنایع کوچک گام برداشت.

فرشاد مقیمی در گفت‌و گو با اقتصادنیوز، با اشاره به رفت و آمدهای هیات‌های تجاری اروپایی از جمله سفر هیات ایتالیایی به ایران و تاثیر حضور این شرکت‌ها بر توسعه صنایع کوچک گفت: ایتالیا از جمله اولین شرکای اروپایی ایران بوده است، از این رو روابط ایران و ایتالیا از گذشته خوب بوده است و حتی در هشت سال گذشته روابط تجاری ایران و ایتالیا از مرز هفت میلیارد یورو نیز گذشته است.

وی افزود: اما در سال ۲۰۱۴ میزان تجارت به ۱٫۴ دهم میلیارد یورو کاهش یافت، اما ایتالیا در مدت زمان اعمال تحریم‌ها علیه ایران، روابط خود با ایران را قطع نکرد.

به گفته مقیمی، درسال گذشته ایران و ایتالیا حدود ۶۲۰میلیون دلار رابطه تجاری داشتند و حتی میزان تجارت این دو کشور در چهارماهه ابتدایی امسال به ۴۸۶ میلیون دلار رسید و حدود ۴٫۵ درصد رشد نسبت به دوره گذشته را در بر داشت.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی افزود: در سفر اخیر ایتالیا به ایران، در مذاکرات صورت گرفته اعلام کردند که برای تسخیر بازار ایران نیامده‌اند، بلکه برای سرمایه‌گذاری به ایران آمده‌اند.

وی گفت: در این سفر بیشتر بحث‌ها بر سر نفت و گاز بود، اما با برگزاری برخی نشست‌ها در اتاق بازرگانی ایران، اعلام شد که تمرکز بخش اقتصادی به بخش خصوصی است، از این رو زمینه‌های همکاری در صنایع کوچک و متوسط بیشترمی‌شود و این دو کشور در بخش‌های مختلف با یکدیگر همکاری خواهند کرد، به گونه‌ای که در پایان این نشست‌ها کمیته همکاری میان ایران و ایتالیا تشکیل شد تا بتواند به سرمایه‌گذاری، ورود ایران به بازارهای جهانی به توسعه همکاری‌ها کمک کند.

مقیمی تصریح کرد: در میان هیات ایتالیایی، بیشتر فعالان صنعت خودرو و قطعه سازی حضور داشتند، اما درباره سایر بخش‌های صعت نیز صحبت شد،‌ چرا که در حال حاضر شرکتی در ایران مشغول به فعالیت سرمایه‌گذاری در شهرک‌ صنعتی اشتهارد است که از ایتالیا به ایران آمده است.

وی در پاسخ به اینکه در زمینه تبادل کالا ایران تا چه اندازه می‌تواند ایتالیا را کمک کند و این رابط تا چه اندازه به توسعه صنایع کوچک و متوسط می‌انجامد، اظهار کرد: ایران می‌تواند در زمینه نساجی از ایتالیا کمک گیرد؛ چرا که ایتالیایی‌ها در زمینه نساجی در دنیا سرآمد هستند، ‌از این رو یکی از مشکلات ایران در این صنعت دور از مد بودن ماشین‌های صنعتی نساجی است، به همین دلیل این بهترین فرصت است تا ایران از تجربیات و تکنولوژری ایتالیا بهره گیرد.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به ظرفیت‌های موجود بر صنعت نساجی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت‌های خوبی در صنعت نساجی در کشور وجود دارد اما به دلیل دور بودن از مد و نبود طراحی روز دنیا چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرد و در شرایطی با بازار جهانی قابل رقابت نیست.

مقیمی افزود: البته در برخی موارد تا حدودی تجهیزات جدید به کار گرفته می‌شود و در برخی شهرها خوشه‌هایی در نظر گرفته و موفق شده است، اما به طور کلی بحث بر سر صنعت نساجی در کل کشور است، که به نظر می‌رسد با ورود سرمایه‌گذار و ایجاد بازار رقابتی می‌توان صنایع کوچک را فعال کرد.

منبع:اقتصاد نیوز

پرینت متن