ثبات قیمت های ورق گرم داخلی و وارداتی در ترکیه

اغلب خریداران ورق گرم در ترکیه از هفته گذشته و با افزایش نوسانات نرخ ارز که بدنبال بحران سیاسی بین این کشور و روسیه شدت داشته در حالت انتظار بسر می برند ، شرایط در بازار هم نامشخص است و بانک مرکزی ترکیه ظاهراً قصد دارد در تاریخ ۱۶ دسامبر نرخ بهره را افزایش دهد . قیمت های ورق گرم کارخانه ها و دلالان ترک در بازار داخلی در این هفته ثابت ماند .

 

به گفته منابع آگاه : قیمت های پیشنهادی کارخانه ها از هفته گذشته ۳۱۵ تا ۳۳۰ دلار تحویل درب کارخانه است در حالیکه قیمت های دلالان تنها ۲۰ تا ۲۵ دلار بیشتر از این قیمت بود که البته به سفارشات با حجم های قابل توجه تخفیف هم داده می شد .

 

با تداوم مشکلات مالی در آستانه سال نو میلادی و قیمت های پائین ورق گرم وارداتی باتوجه به کاهش قیمت های سنگ آهن کارخانه های ترکیه برای ارائه قیمت به بازار داخلی تحت فشار هستند.

 

به گفته منابع تجاری : خریدارن بجهت تأمین فوری نیازهای خود سفارشات با حجم های پائینی ارائه می دهند و دلالان هم ترجیح می دهند با حجم موجودی کمی کار کنند و همین امر شرایط پرفشاری را بر بازار حاکم نموده است .

 

کارخانه های ترک سعی دارند قیمت پیشنهادهایشان را ثابت حفظ کنند زیرا اغلب آنها عقیده دارند قیمت ها بیش از کاهش می یابد . یک منبع موثق تجاری می گوید : اگر کاهش قیمت های سنگ آهن پیشنهادهای ورق گرم وارداتی به ترکیه را در هفته های آینده بیشتر کاهش دهد ، ممکن است در آستانه زمستان فشار بر کارخانه های ترک افزایش یابد زیرا زمستان دوره رکود بازار است .

 

پیشنهادهای ورق گرم وارداتی از کشورهای مشترک المنافع به ترکیه در این هفته در رنج قیمت ۲۷۰ تا ۲۸۵ دلار CFR ثابت بود در حالیکه پیشنهادهای چین ۵ تا ۱۰ دلار کمتر از کشورهای مشترک المنافع بود البته زمان تحویل چینی ها طولانی تر است .

 

منبع:استیل پدیا

پرینت متن