دیروز هر دلار آمریکا با رشد ۲۰ تومانی به نرخ ۳۶۴۵ تومان معامله شد. این اولین روز صعودی دلار، پس از سه روز روند نزولی است که به نظر می‌رسد معامله‌گران با شناسایی کف قیمتی، اقدام به افزایش تقاضا کرده‌اند.

با تقویت شاخص دلار و افت ارزش ارزهای منطقه، فضای روانی برای افزایش تقاضای آربیتراژ در بازار ارز به وجود آمده است. همچنین شاهد تداوم تقاضا با نزدیک شدن به ماه ژانویه هستیم. افزایش فعالیت سفته‌بازان در نرخ‌های کنونی، عامل دیگر رشد تقاضا بود. در شرایط کنونی، نوسان شدید نرخ دلار دور از انتظار است. اما همچنان تاکید مجدد رئیس کل بانک مرکزی در روز گذشته در مورد تک نرخی کردن ارز، چشم‌انداز تعدیل آن در میان مدت را ترسیم می‌کند. نرخ ارز مبادله‌ای نیز هفته گذشته از مرز روانی ۳۰۰۰ تومان عبور کرد؛ امری که سیاست مزبور را تسهیل می‌کند.
حمایت دلار از سکه
دیروز هر سکه طرح جدید با رشد ۳ هزار تومانی به قیمت ۹۲۴ هزار تومان معامله شد. با اینکه اونس با افت اندک مواجه شد، اما رشد ۲۰ تومانی نرخ دلار عامل حمایت از قیمت سکه شد. در شرایط کنونی، همچنان شاهد تردید معامله‌گران برای افزایش معاملات سکه هستیم، به‌صورتی که حباب منفی سکه (کمتر بودن قیمت بازاری از ارزش ذاتی) بیش از دو هفته تداوم یافته است. علاوه بر این، ماه صفر نیز عامل دیگر فشار بر قیمت سکه به دلیل کاهش تقاضا است که پایان یافتن این ماه می‌تواند از قیمت سکه حمایت کند. در روزهای آتی، نوسان شدید نرخ دلار دور از انتظار است. اما معاملات اونس می‌تواند در سایه نشست هفته آینده فدرال رزرو، روند نزولی را پی بگیرد. موضوعی که تردید را برای خریداران سکه به وجود آورده است.
اونس در انتظار نشست فدرال رزرو
دیروز ساعت ۱۶، اونس طلای جهانی به قیمت ۱۰۸۲ دلار معامله می‌شد. با نزدیک شدن به زمان احتمالی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، شاهد تقویت شاخص دلار و فشار بر اونس هستیم. پیش از انتشار آمار اشتغال آمریکا، آمارها حاکی از افزایش فروش معاملات آتی اونس بود که به معنای دید خرسی در مورد آینده طلا است، پیش از آن نیز شاهد شدت گرفتن فروش سهام صندوق‌های با پشتوانه فلزات گرانبها بودیم. اما همچنان ابهاماتی در مورد میزان اثرگذاری افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو بر اونس وجود دارد. نشست هفته آینده فدرال رزرو می‌تواند افزایش نرخ بهره برای اولین بار از سال ۲۰۰۶ را رقم بزند ولی میزان این افزایش محل ابهام است. در شرایط کنونی، آمار بانک مرکزی چین از افزایش پشتوانه طلای این بانک در ماه نوامبر در صورت تداوم، عامل حمایت از اونس است.

منبع: بنکر

پرینت متن