یک رسانه چینی روز سه شنبه نوشت که فضای مثبت اقتصادی ایران پس از توافق هسته ای سبب شد تا تهران، همکاری های خود را با بزرگترین شرکت کشتی سازی جهان گسترش دهد.

پایگاه اطلاع رسانی «لین خه شین ون وانگ» چین با اشاره به توافق ایران و کره جنوبی برای توسعه مناسبات در حوزه کشتی سازی نوشت: همکاری های ایران و کره جنوبی در حوزه کشتی سازی نتیجه توافق هسته ای و فضای مثبت اقتصادی ایران پس از لغو تحریم ها است.
رسانه چینی با اشاره به برنامه شرکت کشتی سازی «ایزوایکو» ایران و مجموعه «هیوندای» کره جنوبی نوشت: به گفته مقام های ایرانی، فعالیت در حوزه ساخت و ساز، تعمیرات و نگهداری انواع کشتی ها و تقویت صنایع دریایی از جمله حوزه هایی است که تهران برای گسترش همکاری با کره جنوبی مدنظر قرار داده است.
به نوشته «لین خه شین وانگ»، آغاز مذاکرات طرف ایرانی و کره ای در خصوص تقویت مناسبات و برنامه ریزی برای شکل دهی به همکاری های گسترده، نمونه ای از حل سریع مشکلات بالقوه ای است که به واسطه تحریم های بین المللی برای ایران به وجود آمده بود.
رسانه چینی نوشت: به گفته مقام های ایرانی، در فضای پس از لغو تحریم های بین المللی که در نتیجه موفقیت آمیز بودن مذاکرات ایران با قدرت های جهانی جامه عمل پوشیده است، فرصت های بیشتری برای سرمایه گذاری کشورهای مختلف در بازار مستعد ایران به وجود آمده است.
«
حمید رضائیان اصل» مدیرعامل مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران موسوم به «ایزوایکو» روز شنبه گذشته از رایزنی و تفاهم برای همکاری این مجموعه با شرکت هیوندای کره جنوبی خبر داد.
وی افزوده بود: به دنبال بهره برداری و آماده سازی حوضچه های خشک در مجتمع کشتی سازی ایزوایکو امکان تعمیر و ساخت کشتی های نسل هفتم در این مجموعه فراهم شده است و برای بهره برداری سریع تر از این حوضچه ها و رفع مشکلات احتمالی، مذاکره با شرکت هیوندای کره آغاز شد تا همکاری های مشترک گسترش یابد.
این فعال اقتصادی گفت: همکاری با شرکت «هیوندای» کره جنوبی در قالب مشارکتی است که تفاهم ابتدایی آن انجام شده و به صورت مرحله ای این همکاری ها انجام خواهد شد و در مراحل بعدی همکاری با هیوندای کره جنوبی برای ساخت کشتی های نسل هفتم ادامه خواهد داشت.
شـرکت مجتمـع کشتی سـازی و صنـایع فراساحل ایران «ایـزوایکو» در سال ۱۳۵۲ با طراحی شرکت آلمانی «بلوم اندفوس» با هدف جذب بخش بزرگی از بازار تعمیر و ساخت شناور در ۳۶ کیلومتری غرب بندرعباس تأسیس شد.
صنایع سنگین هیوندای کره جنوبی نیز بزرگترین شرکت کشتی سازی جهان است.
این شرکت در سال ۱۹۷۲ میلادی راه اندازی شد و هم اکنون در هفت شاخه کشتی سازی، مهندسی و ساخت سازه های دریایی، احداث کارخانجات صنعتی، ماشین آلات و موتورهای درون سوز، تجهیزات الکتریکی، انرژی تجدیدپذیر و تجهیزات ساخت وساز فعالیت می کند.
دفتر مرکزی این شرکت در شهر اولسان کره جنوبی قرار دارد.
منبع: ایرنا

پرینت متن