سنگ آهن

متوسط قیمت سنگ آهن وارداتی در چین هفته گذشته حدود ۲ دلار افت داشته به ۳۹ دلار هر تن خشک سی اف آر چین رسید. قیمت فعلی بازار سنگ آهن از سال ۲۰۰۵ تاکنون بی سابقه بوده است. از آنجایی که حرفی از پایین آوردن تولید سنگ آهن نیست و تقاضا در چین رو به پایین است این روند نزولی ادامه خواهد داشت.

فولادسازان چینی معتقدند اگر قیمت سنگ آهن تا ۵ دلار دیگر هم کمتر شود باز کمکی به حال آن ها نمی کند و برای تولید فولاد ضرر می دهند. یک ماه گذشته سنگ آهن ۹ درصد ارزان تر شده و به نظر تحلیل گران در دسامبر نیز به روند نزولی ادامه می دهد تا به ۳۵ دلار هر تن سی اف آر برسد.

 

قراضه

قراضه امریکا هفته گذشته همچنان در ترکیه خریداری نداشت و قیمت پیشنهادی ۱۹۵ تا ۲۰۰ دلار هر تن سی اف آر بود. قراضه اروپا نیز ۱۹۱ تا ۱۹۳ دلار هر تن سی اف آر معامله شد. به نظر خریداران ترکیه قراضه باید به ۱۸۰ تا ۱۸۵ دلار هر تن سی اف آر برسد تا خرید برایشان به صرفه باشد.

قراضه خرد شده در بازار داخلی امریکا ۱۶۰ تا ۱۷۵ دلار هر تن تحویل کارخانه و در ثبات بود. البته عرضه با سرمای هوا کم شده است. قیمت قراضه خرد شده در ایتالیا ۱۷۰ تا ۱۸۵ یورو هر تن تحویل کارخانه می باشد و در اسپانیا ۱۸۰ یورو هر تن بود.

در خاور دور تقاضای قراضه ژاپن بهتر شد  و در ۱۲۶ دلار هر تن سی اف آر کره جنوبی معامله شد. قراضه آ۳ روسیه نیز ۱۶۸ تا ۱۷۰ دلار هر تن سی اف آر خاور دور و بدون خریدار بود. قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ امریکا نیز ۱۵۱ تا ۱۵۳ دلار هر تن سی اف آر تایوان معامله شد که ۱۱ دلار ارزان تر از قیمت پیشنهادی اولیه بود. قراضه سنگین کلاس ۲ در بازار داخلی ژاپن هفته گذشته ۵ دلار رشد داشته به ۱۲۶ دلار هر تن رسید. در بازار داخلی کره قیمت خرید قراضه تا ۵ دلار افت داشت.

 

بیلت

در هفته ای که گذشت متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس به ۲۶۵ دلار هر تن فوب رسید که ۲ دلار در هر تن افت داشته است. بازار در سکوت بود و معامله چندانی نهایی نشد. البته قیمت پیشنهادی کارخانه ها بین ۲۶۷ تا ۲۷۵ دلار هر تن فوب بود که معادل ۲۸۰ تا ۲۹۰ دلار هر تن سی اف آر ترکیه می باشد. از طرفی بیلت چین ۲۵ تا ۳۰ دلار ارزان تر بود از این رو بیلت سی آی اس خواستار نداشت. بدین ترتیب انتظار می رود بیلت سی آی اس باز هم ارزان تر شود البته افت قیمت شدید نخواهد بود.

در بازار داخلی ترکیه بیلت ثبات داشته ۳۰۰ تا ۳۱۰ دلار هر تن درب کارخانه بدون ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده شد البته خریدار نداشت. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۳۰۰ دلار هر تن فوب بود.

متوسط قیمت بیلت وارداتی در جنوب شرق آسیا از ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار به ۲۵۰ تا ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر رسید.

بیلت در بازار ایران

قیمت بیلت در هفته گذشته ثابت ماند علت آن توقف نسبی خرید و فروش بود. تولیدکنندگان بیلت عملاً موجودی قابل عرضه چشم گیری نداشتند از طرف دیگر کارخانه های خریدار هم به علت تعطیلات پایان هفته تمایلی به خرید نداشتند در نتیجه قیمت تغییری نکرد و در پایه ۱۰۴۰ تومان برای شمش های سایز ۱۵۰×۱۵۰ میلیمتر ثابت ماند. هفته گذشته شمش قزاقستان برای تناژ محدود در قیمت ۲۲۰ دلار فوب اکتااو و یا ۲۳۰ دلار سی اف آر انزلی پیشنهاد شد در حالیکه حداقل قیمت شمش سی آی اس فوب دریای سیاه ۲۵۰ دلار شنیده شده بود. با فرض درست بودن قیمت ۲۳۰ دلار سی اف آر بندر انزلی قیمت تمام شده پس از ترخیص این کالا حداکثر ۱۰۲۰ تومان هر کیلو خواهد بود، با توجه به نحوه پرداخت این کالا، خرید با قیمت های فروش فعلی مقرون به صرفه است. البته این نتیجه گیری با فرض ثبات قیمت مقاطع در بازار ایران است.

 

مقاطع

در هفته گذشته میلگرد صادراتی ترکیه ۵ دلار افت داشته ۳۳۰ دلار هر تن فوب بود. در بازار داخلی نیز قیمت رایج میلگرد ۳۴۰ تا ۳۴۵ دلار هر تن درب کارخانه بود. در امارات، میلگرد ترکیه آخرین بار در ۳۴۰ دلار هر تن سی اف آر معامله شد که معادل ۳۳۰ دلار هر تن فوب است.

قیمت میلگرد صادراتی جنوب اروپا ۵ یورو هر تن بهبود داشته به ۳۱۵ تا ۳۲۵ یورو هر تن فوب رسید. میلگرد در  بازار داخلی امریکا ۴۷۵ تا ۵۰۰ دلار هر شورت تن درب کارخانه و باثبات بود.

قیمت میلگرد در بازار داخلی روسیه نیز به دلیل رکود فصلی  تا ۴ دلار افت داشته ۳۲۹ دلار هر تن ثبت شد.

میلگرد چین در جنوب شرق آسیا ۲۵۰ تا ۲۵۴ دلار هر تن فوب و باثبات بود. در بازار داخلی چین نیز قیمت میلگرد ۲۶۴ تا ۲۶۵ دلار هر تن درب کارخانه با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود که ۲ دلار نسبت به جمعه گذشته افت داشت.

مقاطع در بازار ایران

قیمت میله گرد از روز شنبه شروع به کاهش کرد. محصولات ذوب آهن از روز یکشنبه به شدت با روند نزولی روبرو شدند و قیمت تا ۵۰ تومان هر کیلو افت کرد کارخانه های دیگر هم بخصوص کارخانه های خصوصی همین روند را طی کردند ولی کاهش قیمت آنها در حد تقاضا در بازار بود در حالیکه افت قیمت محصولات ذوب آهن در واقع تصحیح قیمت بود. روز شنبه قیمت متوسط میله گرد ۱۴ تا ۲۵ محصول ذوب اهن در اصفهان هر کیلو ۱۳۸۵۳ ریال بود ولی تا اخر هفته به ۱۳۱۶۰ ریال هر کیلو رسید در حالیکه متوسط قیمت محصولات نیشابوری با ۱۰ تومان کاهش در هر کیلو به ۱۲۴۰ تومان رسید. قیمت تیراهن هم با کاهش قیمت روبرو شد متوسط قیمت تیراهن ۱۴ تا ۱۸ در اصفهان روز شنبه ۱۶۵۰ تومان بود ولی تا آخر هفته به ۱۶۳۵ تومان رسید. قیمت ناودانی تغییر جدی نداشت ولی نبشی با کاهش قیمت متوسط ۳۰ تومان در هر کیلو روبرو بود. اکثر دست اندرکاران انتظار دارند در هفته آینده شاهد کاهش قیمت باشند چون از سمت تقاضا تغییری امیدوارکننده وجود ندارد ولی در طرف عرضه کارخانه ها در هفته آینده شروع به تحویل کالا خواهند کرد این امر قیمت را تحت فشار خواهد گذاشت.

 

ورق

در شمال اروپا ورق گرم ۳۱۵ تا ۳۲۵ یوور هر تن درب کارخانه بود و برخی به دنبال افزایش ۳۰ یورویی قیمت ها بودند.

متوسط قیمت ورق گرم وارداتی از چین در جنوب شرق آسیا ۲۵۵ تا ۲۶۰ دلار هر تن فوب ثبت شده که ثبات داشت. قیمت پیشنهادی ورق گرم در بازار داخلی چین ۲۸۱ تا ۲۸۴ دلار هر تن درب کارخانه با ۱۷ درصد مالیات بر ارزش افزوده ثبت شد که در پایین ترین قیمت ۱۸ سال اخیر است.

ورق گرم تولید دسامبر در روسیه ۱٫۵ درصد دیگر افت داشته ۳۸۱ تا ۳۹۶ دلار هر تن با ۱۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده شنیده شد.

متوسط قیمت در بازار داخلی ورق گرم امریکا ۳۶۰ تا ۳۷۰ دلار هر شورت تن و در ثبات بود.

بازار صادرات ورق سی آی اس تحت فشار بود. ورق گرم سی آی اس در ترکیه ۲۷۰ تا ۲۷۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است. پایین ترین قیمت ورق گرم روسیه در جنوب شرق آسیا شنیده شد که ۲۴۵ دلار هر تن فوب بود.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق در بازار ایران تغییر جدی نداشت تنها ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول با افت قیمت روبرو شد که قابل پیش بینی بود و این روند ادامه خواهد داشت قیمت این کالا روز شنبه در انزلی هر کیلو ۱۵۷۰۰ ریال و در بندرامام خمینی محصول چین هر کیلو ۱۴۷۰۰ ریال بود ولی تا آخر هفته قیمت درانزلی به ۱۴۵۰۰ ریال نزول کرد و در بندر امام خمینی به ۱۴۲۰۰ ریال رسید احتمالاً این روند در هفته های آینده ادامه خواهد یافت چون بارگیری کالا به علت یخبندان  در اکراین و وضعیت متلاطم بارگیری در اکتااو با کندی صورت می گردید، با برطرف شدن این محدودیت ها گفته میشود ۶۰ هزار تن کالا به بنادر ایران خواهد رسید . قیمت خرید این کالاها ۳۱۰ دلار است و با ارز مبادله ای ۳۰۰۰ تومانی است بنابراین فضای کاهش قیمت هنوز وجود دارد.

ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۶ میلیمتر همچنان با محدودیت عرضه روبروست خرید از مبارکه صرفه اقتصادی ندارد مبارکه هم حاضر به کاهش قیمت نیست به همین دلیل عرضه این کالاها محدود شده است. ولی تغییری در قیمت دیده نشد چون تقاضا بسیار ضعیف است. ورق های با ضخامت ۸ میلیمتر به بالا با ثبات قیمت روبرو بود محصولات اکسین در ضخامت های زیر ۴۰ میلیمتر در بازار بسیار محدود عرضه میشد و مشابه این شرایط برای کاویان هم بود در حالیکه محصول وارداتی در بندر کمتر پیشنهاد میشد. همین امر به ثبات قیمت کمک کرد، احتمال دارد در هفته آینده قیمت افزتیش یابد ولی این افزایش قیمت نمی تواند پایدار باشد.

قیمت ورق سرد با ثبات باقیماند و تغییر جدی دیده نشد ولی با واردات کالاهای در راه قیمت شروع به تنزل خواهد کرد.

قیمت ورق گالوانیزه ثابت بود و تغییری نکرد.

 

بازار ایران: م. چیت ساز

بازار جهان: م. تابان شمال

پایگاه خبری تحلیلی فولاد( ایفنا)

پرینت متن