دبیر انجمن سنگ آهن با اشاره به اینکه در سال گذشته شاهد تعطیلی نیمی از واحدهای معدنی در کشور بودیم گفت: برای بهبود وضعیت سنگ‌آهن٬ برای صادرکنندگان باید مشوق‌هایی درنظر گرفته شود.

سید علیرضا سیاسی راد دبیر انجمن سنگ آهن ، با اشاره به اینکه حدود ۵ هزار بنگاه معدنی در کشور وجود دارد اظهار داشت: از این تعداد حدود ۲۰۰ معدن شامل سنگ‌آهن است که از سال گذشته شاهد تعطیلی حدود نیمی از این واحدها بوده ایم.

دبیر انجمن سنگ‌آهن تاکید کرد: در ۱۰ سال اخیر که شاهد رشد قیمت موادمعدنی٬ حاشیه سود و تعداد بنگاهها بودیم٬ بهره‌وری کاهشی بوده و نیز افزایش هزینه‌های معدنکاری و حمل اتفاق افتاده است که قدرت رقابت را در بازار از ما خواهد گرفت.

سیاسی‌راد گفت: از سال ۲۰۱۴ به بعد شاهد افزایش عرضه بودیم و طی ۶ تا ۷ سال آینده نیز وضعیت وخیم‌تر خواهد شد.

وی چالش‌های اصلی توسعه صنعت سنگ‌آهن را نوسان قیمت٬ بهره وری و تامین سرمایه‌های پروژهها اعلام کرد و گفت: باید تا بهبود وضعیت سنگ‌آهن٬ برای صادرکنندگان مشوق‌هایی درنظر گرفته شود تا سرمایه مورد نیاز بخش خصوصی تامین شود.

وی با تاکید براینکه طرح جامع فولاد باید بازنگری و اصلاح شود اظهار داشت: چراکه دیگرحجم تولید ۵۵ میلیون تنی دست یافتنی نیست.

دبیر انجمن سنگ‌آهن تاکید کرد: اگر قیمت‌های جهانی تعدیل نشده و سختگیری‌ها تداوم داشته باشد در آینده نزدیک باید شاهد تعطیلی معادن بود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پرینت متن