معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی معتقد است: تا زمانیکه سیستم سوئیفت کشور با شبکه بانکی جهانی هماهنگ نشود، همچنان مشکلات ارزی و قرادادی برای ایران ادامه دارد.

فرشاد مقیمی در گفت‌گو با اقتصادنیوز با اشاره به افزایش قیمت دلار در هفته‌های اخیر و تاثیر آن بر صنایع کوچک اعم از تولید، واردات و صادرات اظهار کرد: ممکن است در مدت اخیر کشورهای مختلفی شرکت‌های خود را به ایران بفرستند، اما اقدام عملیاتی در زمینه انعقاد قرارداد صورت نگیرد، چرا که همچنان مشکل سوئیفت در کشور وجود دارد.

وی افزود: به نسبت افزایش نرخ دلار، تعرفه واردات نیز افزایش می‌یابد، همچنین در حوزه صنایع کوچک به دلیل اینکه عمده محصولاتش صادراتی نیست، شاید نتوان گفت که تاثیر صد در صدی و مستقیم می‌گذارد.

به گفته مقیمی، به راحتی می‌توان به این مهم دست یافت که هنگامی که دلار در کشور افزایش یابد، عمدتا برای تولید کنندگانی که تولیدشان قابلیت صادرات دارد، ارزش بیشتری خواهد داشت و بیشتر به تولید ترغیب می‌شوند. اما در مقابل برخی بخش‌های داخلی با چالش همراه می‌شوند.

وی تصریح کرد: به طور مثال با افزایش نرخ دلار، همانند سال ۱۳۹۰ که مشکلاتی در کشور به وجود آورد به گونه‌ای که سرمایه در گردش بسیاری از کارخانجات به یک سوم کاهش یافت و همین امر باعث کاهش ظرفیت تولیدی آن‌ها شد، از این رو دیگر نتوانستند خود را اداره کنند و در شرایطی به حیات خود ادامه دهند، در نتیجه اثرات آن در شرایط فعلی هم وجود دارد.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی،‌ در شرایط فعلی نیز تعداد واحدهایی که با این شرایط هماهنگ می‌شوند کم است و برخی موارد واحدهای تازه راه‌اندازی شده را با این واحدهای آسیب دیده یکی می‌کنند تا سود بیشتری حاصل شود.

مقیمی با اشاره به اینکه در این شرایط تصمیماتی برای تنظیم شرایط ارز و تولیدات در نظر گرفته می‌شود، افزود: آنچه مشخص است، این است که توانسته‌ایم همچنان بالانس این بخش را به گونه‌ای نگه داریم تا نتیجه آن در آینده نزدیک مثبت باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، طی دو هفته گذشته، قیمت دلار در روزهایی با افزایش قیمت و نزدیک به چهار هزار تومان رسید که این امر از انتظار تولید کنندگان دور بود.

منبع:دنیای اقتصاد
پرینت متن