صدای اقتصاد نوشت: چین رهبری گروه ۲۰ را در سال آتی به عهده گرفته‌است و علائم از هم‌اکنون به چشم می‌آید برای نمونه تلاش‌های آن برای اتکای کمتر جهانی به دلار امریکا.

چین سعی دارد به کمک کره جنوبی و فرانسه نقش صندوق بین‌المللی پول را پررنگ‌تر کند. این کار در حالی صورت می‌گیرد که یوآن چین از طرف صندوق به ارزی بین‌المللی تبدیل شده‌است.

چین همچنین سعی دارد ارز خود را وارد سبد ارزی صندق که SDR نام دارد، کند و این مسئله باعث تقویت جایگاه یوآن در عرصه بین‌المللی خواهد شد و اتکا به دلار را در سطح جهان کاهش خواهد داد.

کره جنوبی که در سال ۲۰۱۰ ریاست گروه ۲۰ را به عهده داشت سعی کرد مقابل قدرت گرفتن بیش از اندازه دلار بایستد. اکنون پس از پنج سال نوبت به چین رسیده‌است.

در حالی‌که چین تلاش می‌کند وضعیت اقتصادی خود را در ثبات نگه دارد تصمیم فدرال و تأثیرات آن بر دلار می‌تواند باعث عدم ثبات آن بشود.

شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین از گروه ۲۰ درخواست کرده‌است برای تقویت اقتصاد جهان تلاش بیشتری داشته باشند.

ریاست چین بر گروه ۲۰ از آغاز ماه سال آتی کلید خواهد خورد. این مسئله همزمان با الحاق یوآن به صندوق و هم‌تراز شدن آن با دلار، یورو، ین و پوند خواهد بود.

آخرین باری که چین میزبان گروه ۲۰ بوده‌است مربوط به سال ۲۰۰۵ می‌شود. در آن زمان این کشور پنجمین اقتصاد بزرگ جهان بود اما اکنون به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده‌است. یعنی در این مدت بریتانیا، آلمان و ژاپن را پشت سر گذاشته‌است.

آرژانتین، برزیل، کانادا، هند، ایتالیا، روسیه، عربستان سعودی و ترکیه جزو کشورهایی عضو گروه ۲۰ هستند.

منبع: صدای اقتصاد

پرینت متن