کارشناسان دانشگاهی معتقدند در افزایش قیمت ارز دلالان هم کم تاثیر نبوده اند و به جو روانی دامن زده و مردم را ترغیب به خرید دلار کرده اند و عاملی شدند تا بازار ملتهب شود.

بازار ارز متشنج ترین روزهای خود پس از روی کار آمدن دولت یازدهم را سپری می کند به نحوی که  هر روز رکورد جدیدی به نام خود ثبت کرده و قدرت پیش‌بینی را از فعالان اقتصادی گرفته است.

حالا مسوولان اقتصادی دولت امیدوار هستند که با نزدیک شدن به زمان اجرای برجام، بازار ارز به آرامش برسد چرا که در تازه‌ترین خبرها از نتایج برجام معاون وزیر خارجه ایران گفته که گزارش اخیر آژانس درباره برنامه گذشته هسته‌ای ایران بیشتر مثبت و سفید بوده است تا منفی و سیاه.

به گفته عراقچی هرچند گزارش آژانس حاوی ضعف‌هایی است اما جمع‌بندی آن به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران منجر می‌شود.

مدیرکل آژانس هسته‌ای هم تاکید کرده است که مسئولان آژانس درحال‌حاضر در مراحل نهایی تحلیل و بررسی اطلاعاتی که در اختیار دارند، هستند و تا ۱۵ دسامبر امسال نتایج این بررسی‌ها برای تصمیم‌گیری‌های مقتضی در اختیار شورای حکام این آژانس قرار خواهد گرفت.

همین اخبار مثبت کافی است تا برخی کارشناسان اقتصادی پیش بینی کنند که به پایان روزهای نوسان ارزی رسیده ایم و پس از این ارز پایدار بوده و با افت مواجه خواهد بود.

در مورد نوسانات ارزی در روزهای اخیر مسوولان اقتصادی کشور معتقد بودند آنچه که باعث افزایش نرخ ارز شد افزایش تقاضا به جهت سفر زیارتی به کربلا بوده است.

البته کارشناسان دانشگاهی معتقدند که در این میان دلالان هم کم تاثیر نبوده اند و به جو روانی دامن زده و مردم را ترغیب به خرید ارز کرده اند و عاملی شدند تا بازار ملتهب شود.

افزایش نرخ ارز به آن جهت برای اقتصاد کشور مضر است که می تواند باعث تشدید رکود تورمی شده و کنترل بازار را از دست دولت خارج کند؛ در این شرایط  بانک مرکزی باید تلاش کند نرخ ارز را مدیریت کرده و کاهش بدهد.

در این میان به نظر می رسد اجرای برجام عاملی شود تا وضعیت سوداگری بازار ارز ساماندهی شده و نرخ ارز کاهش یابد البته این نتیجه در صورتی محقق می شود که دست دلالان و واسطه گران از بازار ارز کوتاه شود.

منبع: اقتصادپرس

پرینت متن